W dobie prowadzenia dość zabieganego i stresującego trybu życia jesteśmy narażeni na wiele poważnych dla naszego zdrowia schorzeń. Sytuacje stresowe, nieregularne posiłki, czy przyjmowanie leków na każde, nawet najmniejsze dolegliwości bólowe często potrafią skutkować chorobą, jaką jest nieżyt żołądka (zapalenie błony śluzowej żołądka). Jest to schorzenie, które na przestrzeni lat występuje coraz częściej wśród populacji, a często objawy, które daje nie są jednoznaczne i nie skłaniają nas do wykonania dokładnych badań. Dziś przyjrzymy się bliżej nieprzyjemnemu schorzeniu, jakim jest nieżyt żołądka – jego przyczynom, objawom, oraz leczeniu.
Czym jest nieżyt żołądka?
Nieżyt żołądka, zwany inaczej zapaleniem błony śluzowej żołądka jest poważnym schorzeniem lokalizującym się w obrębie naszego żołądka. Jego objawy są często mylone ze zwyczajnymi objawami niestrawności, czy zatrucia pokarmowego. Zapalenie błony śluzowej jest jednak schorzeniem, które nieleczone w konsekwencja może być dolegliwością niebezpieczną dla naszego życia lub zdrowia. Nieżyt żołądka może być chociażby konsekwencją zażywania niektórych leków, dlatego też – przy dużej podaży szczególnie środków przeciwbólowych nie powinniśmy bagatelizować nieprzyjemnych dolegliwości, jakie pojawiają się w obrębie naszego żołądka, a które mogą również przełożyć się na występowanie wielu objawów ze strony układu pokarmowego, jakimi mogą być chociażby krwawe wymioty.
Co może być przyczyną nieżytu żołądka?
Nieżyt żołądka jest dość częstą przypadłością wśród Polaków, a na jakie wystąpienie wpływa wiele czynników. Najpopularniejszą z przyczyn powstawania nieżytu jest stres, spowodowany najczęściej zajmowanym przez nas stanowiskiem, a często również ściśle związany z problemami w sferze rodzinnej. Mimo, że stres wydaje się dość błahym czynnikiem to właśnie on prowadzi najczęściej do zapaleń błony śluzowej żołądka. Inną przyczyną nieżytu żołądka jest przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a w szczególności tych na bazie aspiryny. Na zachorowanie są więc narażone szczególnie osoby, które z przyczyn zdrowotnych przyjmują duże ilości leków przeciwbólowych. Pozostałymi przyczynami zapalenia błony śluzowej żołądka może być nadużywanie alkoholu, nieodwracalne uszkodzenia w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, czy ciężkie urazy.
Najczęstsze objawy nieżytu żołądka:
- Nudności – pojawiające się najczęściej po posiłku, niekoniecznie tym sytym i ciężkostrawnym. Zdarza się, że pojawiają się również po małych przekąskach.
- Wymioty – pojawiające się nie tylko po posiłkach, występujące również w nocy. Charakteryzują się najczęściej żółtawym lub zielonym odcieniem.
- Znaczny spadek masy ciała – spowodowany najczęściej znaczną utratą apetytu i nasilającymi się wymiotami. Zdarza się, że spadek masy ciała jest nagły i gwałtowny, najczęściej jednak jest to proces stopniowy, podczas którego dochodzi do odwodnienia organizmu.
- Bóle brzucha i podbrzusza – bóle te przypominają najczęściej te pojawiające się wskutek przejedzenia, czy spożycia ciężkostrawnych potraw. Ustępujące zazwyczaj po podaży leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
- Biegunki – objawem, który powinien dać do myślenia są bez wątpienia wodniste stolce, które występują niezależnie od formy i rodzaju posiłku, który przyjęliśmy.
- Ogólne osłabienie – złe samopoczucie, ogólne osłabienie i brak chęci na cokolwiek są również dość znaczącym objawem tego schorzenia i pojawiają się najczęściej wskutek zmęczenia spowodowanego częstymi nudnościami, biegunkami i wymiotami.
Diagnostyka i leczenie nieżytu żołądka:
Najczęściej już same objawy, które przedstawimy w wywiadzie lekarskim nakierują naszego lekarza rodzinnego w stronę wystąpienia schorzenia, jakim jest nieżyt żołądka. W celu stuprocentowego potwierdzenia nieżytu żołądka zaleca się również gastroskopię oraz wykonanie zdjęcia rentgenowskiego naszego żołądka. Są to kluczowe badania w celu potwierdzenia, tudzież wykluczenia tej niebezpiecznej dla naszego zdrowia choroby.
Leczenie nieżytu żołądka jest czynnością długotrwałą, na którą my – osoby zmagające się ze schorzeniem mamy największy wpływ. Opiera się przede wszystkim na zdrowej i zbilansowanej diecie, z której wykluczyć powinniśmy ciężkostrawne i tłuste potrawy. Smażone i pieczone mięsa powinniśmy zamienić na gotowany na parze drób, a uwielbiane przez nas ziemniaki na ryż, kaszę gryczaną, czy kuskus. Bukiet warzyw obecny w każdym posiłku pomoże nam nie tylko walczyć z tym schorzeniem, ale również pomoże zapobiegać wielu chorobom przewlekłym, takim jak cukrzyca czy otyłość.
Czy można uniknąć zachorowania?
Wystarczy kilka prostych kroków, aby ograniczyć do minimum możliwość wystąpienia zapalenie błony śluzowej żołądka w obrębie naszego organizmu. Po pierwsze – powinniśmy radykalnie obniżyć poziom stresu w naszym życiu. Jak wiadomo, każdy z nas narażony jest na stresujące sytuacje, ale pozytywne nastawienie i uśmiech pomogą jak najłagodniej przyjmować nam stres i nie brać wszystkiego do siebie.
Aby uniknąć zachorowania powinniśmy zwrócić również szczególną uwagę na to, co ląduje na naszym talerzu. Należy ograniczyć tłuste i smażone na głębokim oleju potrawy, zminimalizować ilość spożywanych słodyczy, słonych przekąsek i alkoholu. Kluczem do prawidłowej pracy naszego żołądka jest spożywanie regularnych, małych i zbilansowanych posiłków. Chcąc zadbać o nasze zdrowie pamiętajmy, że znacznie zdrowsze jest przyjmowanie 5-6 małych posiłków, niż 2 czy 3 obfitych.