Nietolerancja laktozy – przyczyny, objawy, leczenie

W dozie czasów, w których stosowanie diet stało się czymś powszechnym nie każdy może sobie pozwolić na spożywanie każdego rodzaju żywności. Z tego tez powodu niestety pomimo chęci podjęcia walki w utracie wagi wiele osób musi zrezygnować z popularnych w danym okresie diet. Najczęściej tego typu decyzja musi zapaść przez występujące problemy zdrowotne po zjedzeniu pewnej grupy produktów. Bardzo powszechnym problemem stała się tak zwana skaza białkowa, która w wolnym tłumaczeniu jest niczym innym jak uczuleniem na produkty mleczne. Osoby cierpiące na tego typu dolegliwość muszą niestety pożegnać się z produktami które w swoim składzie posiadają mleko, także wszelkiego rodzaju sery, jogurty, czy desery muszą na stałe zostać usunięte z codziennej diety.

Na szczęście dla tych osób nie każdy rodzaj mleka musi uczulać, gdyż skaza białkowa najczęściej dotyczy mleka krowiego, dlatego też świetną alternatywą może zostać stosowanie mleka na przykład koziego, które jest szeroko dostępne w większości sklepów, dodatkowo można też pokusić się o kupno takiego mleka z ekologicznego gospodarstwa, co również nie powinno stanowić problemu.  Mleko kozie różni się rzecz jasna od mleka krowiego. Nie każdy jest jednak w stanie zaprzyjaźnić się z charakterystycznym smakiem tego białego płynu, gdyż jest on cięższy i bardziej wyrazisty niż ten mleka krowiego. Dodatkowo już po kilku godzinach ma charakterystyczny zapach lekko przypominający zapach kozy, co dla wielu jest ogromną przeszkodą i wręcz całkowicie dyskwalifikuje kozie mleko z diety. Kolejnym popularnym problemem dotykających co raz szersze grono ludzi jest nietolerancja laktozy. Problem ten również ma duże powiązanie z produktami mlecznymi, gdyż to one są źródłem laktozy, jednak sama w sobie zasada działania tego schorzenia jest nieco inna.

Czym jest nietolerancja laktozy?

Aby zrozumieć czym jest nietolerancja laktozy, warto było by najpierw dowiedzieć się czym jest sama w sobie laktoza. Laktoza jest dwucukrem mlecznym, którego budowa opiera się na połączeniu cząsteczek glukozy i galaktozy. Do rozkładu przyjętej w pokarmach laktozy potrzebna jest laktaza, enzym naturalnie występujący w organizmie człowieka. W przypadku gdy w organizmie występuje niedobór wyżej wymienionego enzymu, dostarczana z pożywieniem laktoza ulega rozkładowi przez co osoby odznaczające się ta przypadłością zmagają się z problemami natury układu pokarmowego.

Nietolerancja laktozy może objawiać się w dwojaki sposób. Pierwsza z nich nazywana nietolerancją wrodzoną diagnozowana jest już u noworodków, jednak postać ta spotykana jest niezwykle rzadko, gdyż szacuje się, że na 100 zdrowo urodzonych niemowląt zdarza się 1 z wrodzoną nietolerancją laktozy. W przypadku noworodków postać nietolerancji ma wręcz skrajną formę, gdyż mały organizm całkowicie nie produkuje laktazy, a takie dziecko od urodzenia musi być karmione specjalistycznym mlekiem. Drugi przypadek nazywany jest nietolerancją pierwotną. Objawia się u dzieci lub dorosłych, którzy wcześniej mogli spożywać produkty mleczne. Nierzadko możemy spotkać się również z częściową nietolerancją laktozy. Taki stan rzeczy ma miejsce w momencie kiedy organizm produkuje laktazę, jednak w zbyt małej ilości, aby sprostać zadaniu rozkładu przyjętej laktozy. W takim przypadku osoby cierpiące na tę dolegliwość mogą jeść produkty mleczne, jednak takie o obniżonej zawartości laktozy. Tego typu produktów jest mnóstwo na dzisiejszym rynku.

Występowanie nietolerancji nabytej

Poza wymienionymi powszechnymi przypadkami występowania nietolerancji laktozy możemy mieć także do czynienia z jej formą tak zwaną nabytą. Najczęściej dzieję się tak poprzez zachorowanie na określoną chorobę, której następstwem jest ograniczenie produkcji laktazy. Do tego typu chorób między innymi zalicza się:

  • pasożyty wewnętrzne przewodu pokarmowego
  • celiakia
  • mukowiscydoza
  • wykwity skórne
  • zespół jelita krótkiego
  • skazę białkową lub alergię na soje

Objawy nietolerancji laktozy

Z uwagi na zaburzenie wchłanialności laktozy na odcinku jelitowym objawy nietolerancji laktozy mogą do złudzenia przypominać objawy zatrucia lub grypy żołądkowej. Przyjęta w pokarmach laktoza stanowi swego rodzaju blokadę w jelitach co prowadzi do gromadzenia się w nich wody. Następstwem złogów wodnych w jelitach jest biegunka co jest jednym z objawów nietolerancji. Nierozłożona laktoza ulega fermentacji przez co dochodzi do silnych wzdęć i intensywnych gazów, a w gorszych przypadkach może dojść do bolesnych i nieprzyjemnych kolek. Z uwagi na nasilający się ból brzucha standardowym objawem jest również występowanie mdłości. Wszystkie z wyżej wymienionych objawów mogą występować w zróżnicowanym natężeniem najczęściej zależnym od ilości spożytych produktów zawierających laktozę.

Leczenie nietolerancji laktozy

Niestety na nietolerancję laktozy nie ma konkretnego lekarstwa. Osoby zmagające się z tą przypadłością powinny po prostu unikać spożycia produktów zamierających laktozę. W przypadku wystąpienia dolegliwości dopiero w dorosłym życiu, czyli w przypadku nietolerancji pierwotnej można spróbować stosowania odpowiednich dostępnych w aptece suplementów zamierających  laktazę, która pomoże w rozkładzie dwucukrów mlecznych. Jeżeli nietolerancja wiąże się z obniżoną produkcją laktazy, a nie z jej całkowitym brakiem, tego typu rozwiązanie może wspomóc organizm i umożliwić normalne odżywianie. Dodatkowo niewykluczone jest spożycie niektórych produktów mlecznych, ponieważ nie wszystkie zawierają dużą ilość laktozy. Produktem, który ma szansę na przyjęcie się w organizmie jest na przykład kefir, który dzięki lekko kwaskawej formule posiada obniżona zawartość laktozy oraz naturalne bakterie,  które ułatwiają jej rozkład w organizmie. W przypadku osób cierpiących na nietolerancję wrodzoną niestety odpowiednie suplementy niewiele pomogą i w tym przypadku są zmuszone do całkowitej eliminacji produktów mlecznych z diety.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.