Niedobór witaminy B6

Witamina B6 to związek rozpuszczalny w wodzie, co oznacza, że istnieje duże prawdopodobieństwo jego niedoborów. W przeciwieństwie do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, witamina B6 nie może być magazynowana w organizmie. Witamina B6 jest składnikiem obecnym w wielu produktach spożywczych, ale znajduje się tam jako dodatek, by zapobiegać częstym niedoborom obecnym wśród populacji. Uściślając należy dodać, że niedobór witaminy B6 nie dotyczy większości czy chociażby połowy mieszkańców krajów wysokorozwiniętych, ale jest problemem niektórych z nas, z czego często nie zdajemy sobie sprawy.

Funkcje witaminy B6

Witamina B6 wzięła swoją nazwę od 6 związków wchodzących w jej skład, aktywnych form koenzymu. Koenzym spełnia wiele istotnych i różnorodnych funkcji w organizmie człowieka. To niezwykle uniwersalny składnik diety, który bierze udział w ponad 100 reakcjach enzymatycznych, głównie białek. Poza nimi witamina B6 (podobnie jak pozostałe witaminy wchodzące w skład formuły B-complex) angażuje się w metabolizm węglowodanów i lipidów. Witamina B6 odgrywa ważną rolę w przekazywaniu impulsów elektrycznych pomiędzy neuronami. W zasadzie można powiedzieć, że buduje neuroprzekaźniki, odnaleziono ją bowiem w otoczkach mielinowych. Ponadto wspiera funkcjonowanie układu immunologicznego, ponieważ sprzyja produkcji limfocytów i hemoglobiny.

Spożywanie zalecanej dawki witaminy B6 sprawia, że nasze potrzeby są niemal w pełni zaspokojone, a my cieszymy się zdrowiem. Jeżeli obniżymy jej spożycie chociaż minimalnie, nie odczujemy tego, ale nasz organizm owszem. Natomiast przedłużający się stan niedoboru prowadzi do wykształcenia objawów choroby.

Kto powinien przyjmować witaminę B6

Już od okresu niemowlęcego, człowiekowi niezbędne są witaminy i minerały. Większość z nich otrzymujemy z mlekiem matki, co raczej zaspokaja potrzeby nowonarodzonego dziecka. Jeżeli występują u niego niedobory, to suplementacji powinna być poddana raczej matka. Standardowo największe zapotrzebowanie na witaminę B6 mają kobiety w ciąży, a zaraz po nich dorosłe kobiety i mężczyźni. Z kolei najbardziej narażoną na niedobry grupą są dzieci i osoby po 50 roku życia. Witamina B6 znajduje się w rybach, wątrobie, wołowinie i podrobach, które są jej najlepiej przyswajalnym źródłem. Ponadto zawierają ją ziemniaki, warzywa i owoce (oprócz cytrusów). Dla dzieci stworzono specjalne preparaty witaminowe, które wspierają naukę i prawidłowe widzenie, np. Gold Luteina Junior wzbogacona witaminami A, B2, B6, B12 C i E.

Witaminę B6 możemy dostarczyć sobie z suplementami diety z innymi witaminami z grupy B lub samodzielnie. Absorpcja witaminy B6 pochodzącej z suplementów jest podobna do tej z źródeł żywności i nie różni się znacznie zależnie od postaci suplementów. Mimo, że organizm pochłania duże dawki witaminy B6, to zarazem szybko usuwa je w moczem.

Niższe stężenie witaminy B6 występują u osób uzależnionych od alkoholu, otyłych, z niewydolnością nerek i kobiet w ciąży. Ponadto niedobory standardowo dotyczą chorych na celiakię, chorobę Crohna itp. zaburzenia wchłaniania. Niższy poziom witamin z grupy B charakteryzuje także osoby z chorobami autoimmunologicznymi oraz reumatoidalnym zapaleniem stawów. W zaostrzeniu choroby poziom witaminy B spada i normuje się po powrocie do normy, ale nie oznacza to, że przyjmowanie witaminy B będzie nas chroniło przed stanem zapalnym. Niedobór witaminy B6 nie występuje samodzielnie, a jest związany z niskim stężeniem pozostałych witamin z grupy B. Podobnie u osób z chorobami przewodu pokarmowego, niższy poziom przyswajania witamin jest związany z aktywnym zapaleniem. Takie osoby są bardziej podatne na anemię i zaleca się im przyjmowanie kwasu foliowego, witamin z grupy B i żelaza, które działają krwiotwórczo. Można także postawić na preparaty kompletne jak Chela-Ferr marki Olimp.

Wiele przełomowych badań naukowych potwierdziło skuteczność witaminy B6 w leczeniu wielu schorzeń, poczynając od układu krwionośnego po profilaktykę raka. Jednakże dużo spośród nich uznano za mało wystarczające lub rokujące na przyszłość, ale wymagające dalszych testów. To, co potwierdzono z całą odpowiedzialnością to ulga jaką przynosi witamina B6 kobietom w ciąży i PMS (Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego). Przyjmowanie witaminy B6 w 4 dawkach dziennie pomaga łagodzić zły humor, wrażliwość, wzdęcia i niepokój. Witamina B6 jest także skuteczna w zapobieganiu wymiotom w ciąży, które dotyczą połowy ciężarnych. Przed podjęciem leczenia należy skonsultować się dla pewności z lekarzem. Witamina B6 pomaga także odbudować włosy, skórę i paznokcie, które zaczynają być bardziej podatne na stan zapalny wraz z niedoborami witamin z grupy B. Dla tych osób powstał suplement diety Dermena complex, która zawiera w swoim składzie wszystkie witaminy z grupy B dla wsparcia skóry, włosów i paznokci.

Magnez z witaminą B6

Przedawkowanie witaminy B6 jest praktycznie niemożliwe jeśli stosujemy się do zaleceń umieszczonych na opakowaniu leku. Objawy przedawkowania to m.in. światłowstręt, nudności i zgaga.

Objawy niedoboru witaminy B6

Niedobór witaminy B6 jest związany z niedokrwistością, która powoduje szereg objawów. Należą do nich m.in.:

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.