Niedobór krzemu – przyczyny, objawy funkcje i źródła

Niedobór krzemu – przyczyny, objawy funkcje i źródła
5 (100%) 10 votes

Krzem odpowiada za wiele kluczowych funkcji ludzkiego organizmu. Potrzebujemy go w dawce wynoszącej 20 mg na dobę. Niestety przetworzone jedzenie nie jest w stanie spełnić tego zapotrzebowania, dlatego niemal wszyscy cierpimy na niedobór krzemu grożący powikłaniami zdrowotnymi i pogorszeniem kondycji skóry, włosów oraz paznokci. Poniżej odpowiadamy dlaczego potrzebujesz krzemu.

Kto potrzebuje krzemu

Krzem wspiera najważniejsze układy w ciele. Jest niezbędny dzieciom i młodzieży w okresie intensywnego wzrostu, ale najwięcej potrzebują go osoby starsze a także kobiety w ciąży. Pierwiastek kumulowany w płucach, mięśniach, przysadce mózgowej i kilku innych narządach musi być uzupełniany, bo jego wartość systematyczne maleje wraz z wiekiem. Krzem w tabletkach polecamy osobom o słabych kościach w celu ich wzmocnienia nie tylko w czasie osteoporozy, ale także po złamaniach i zwichnięciach w celu przyspieszenia gojenia szkieletu.

Jak rozpoznać niedobór krzemu

Krzem to składnik wszystkich tkanek ludzkiego organizmu. Na jego bazie stworzona jest krew i chlorofil niezbędne do życia. Krzem ma także znaczenie w komunikacji między mózgiem a ciałem, a więc odpowiada za koordynację, ruch i stabilność. Niedobór krzemu na jakimkolwiek etapie życia prowadzi do choroby.

Objawy niedoboru krzemu to:

Występowanie

Krzem to najpospolitszy pierwiastek w przyrodzie. Buduje skorupę ziemską w aż ¼ części. W przyrodzie występuje w postaci krzemionki, ale tworzy także ciecze i ciała stałe. Krzem sprzyja wszystkim organizmom na Ziemi. Znane z urodzajności ziemie delty Nilu zawierały mnóstwo krzemionki i dlatego dawały tak dobre plony. Krzem odgrywa znaczącą rolę w ludzkim organizmie. Bierze udział w procesach odżywczych i detoksykacyjnych. Zauważono, że przestrzegając zalecenia dziennego spożycia krzemu, już zmniejsza się prawdopodobieństw zachorowania na nowotwór złośliwy.

Źródła krzemu

Krzem odnajdziemy w łuskach ziarna zbóż, skórce owocowej, cebuli dymce, czosnku, mleczku pszczelim. W krzem bogata jest także woda źródlana i woda lecznicza, która potrafi zawierać go zdecydowanie więcej. Główna zasada wybierania produktów bogatych w krzem mówi o tym, by spożywać rośliny bogate w celulozę i zboża owies oraz pszenicę. Powinniśmy przyjmować 20-30 mg krzemu dziennie pochodzącego z naturalnych źródeł. Kwas krzemowy odnajdziemy w ziołach używanych do celów profilaktycznych a także leczniczych.

f-orsi-plyn-krzem-organiczny-1000-g

Krzem organiczny w płynie OrSi
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Najbogatsze źródła krzemu to zioła:

  • Skrzyp

A w mniejszym stopniu:

  • Pokrzywa
  • Podbiał
  • Rdest ptasi

Ziele skrzypu jest najbogatszym i świetnie wchłanianym naturalnym źródłem krzemu. W Polsce wyróżniamy jego 9 gatunków lecz nie wszystkie nadają się do spożycia. Silnie trujący jest skrzyp błotny porastający tereny podmokłe. Dlatego nie warto samemu ryzykować, a z pewnością bezpieczniej zaopatrzyć się w gotowy produkt ususzony i nadający się do zaparzania. Najbardziej zasobny w krzemionkę jest odmiana zimowa, niestety najrzadziej spotykana, bo występująca od lipca do sierpnia. Krzem zawierają także perz i poziewnik, ale w znacznie mniejszych ilościach, mimo to przewyższają przyswajalnością syntetyczne preparaty.

Zastosowanie krzemu

Szczególnie dobry wpływ na zdrowie odgrywa kwas krzemowy w roślinach. Regularne i długookresowe spożywanie wymienionych powyżej ziół zapobiega zwapnieniu tętnic, odgrywa także rolę przeciwmiażdżycową, bo poprawia giętkość sieci połączeń krwionośnych. Krzem polepsza pracę nerek. Zapobiega chorobom dróg oddechowych i przyspiesza gojenie infekcji oskrzeli, płuc i gardła. Ma także działanie wykrztuśne. Aby dobrze wykorzystać właściwości krzemu powstające z niego wywary należy najpierw długo ogrzewać na spokojnym ogniu, aby doprowadzić do wytrącenia się z nich cennej krzemionki. Kuracja powinna trwać co najmniej miesiąc, do trzech miesięcy.

Odpowiedź na pytanie dlaczego potrzebujesz krzemu wydaje się prosta, w końcu pierwiastek wpływa na główne procesy zachodzące w organizmie. Jest niezbędny zwierzętom, roślinom i ludziom. Krzem organiczny to pewny sposób uzupełnienia niedoborów i zapobiegania wielu chorobom. Pierwsze efekty jego przyjmowania powinno się zauważać już po upływie miesiąca, choć pełna kuracja niech potrwa jeszcze kilka miesięcy dłużej.