Cholestaza, czyli zastój żółci w organizmie może przybierać wiele różnych form oraz powodować cały szereg różnych objawów. Najbardziej jednak znaną i niebezpieczna formą tej choroby, na której dziś się w głównej mierze skupimy jest cholestaza u kobiety ciężarnej. Okres ciąży jest niezwykle ważnym czasem w życiu kobiety, w której wyjątkowo dba o zdrowie i wykonuje wszystkie najważniejsze badania aby tylko monitorować zdrowie swojego dziecka. Cholestaza jest chorobą wątroby, która dla kobiety w ciąży może być bardzo niebezpieczna, ponieważ istnieje obawa, że może zagrozić płodowi lub spowodować jego uszkodzenie.
Na całe szczęście cholestaza jest stosunkowo rzadką choroba, jednak warto zapoznać się z jej objawami, ponieważ wykrycie jej we wczesny stadium i odpowiednie leczenie może zahamować jej rozwój. Ponadto objawy cholestazy często są wyjątkowo uporczywe w codziennym funkcjonowaniu, dlatego bardzo szybko chorzy są w stanie zauważyć rozwój choroby i udać się do lekarza aby odpowiednio jej przeciwdziałać.
Przyczyny cholestazy
Przyczyna cholestazy jest zależna od jej rodzaju. Zatrzymanie żółci w organizmie może być wynikać z czynników zewnętrznych, czyli przez upośledzenie odpływu żółci lub też z czynników wewnętrznych, czyli przez zaburzenie wytwarzania żółci.
Cholestaza zewnątrz wątrobowa najczęściej jest wywoływana przez zaburzenia dróg żółciowych lub chorobowy występujące w przewodach lub organach znajdujących się obok, czyli chociażby trzustki. Najczęstsze przyczyny to: choroby trzustki, kamica żółciowa, rak dróg żółciowych, choroby trzustki. Są to jednak tylko przykładowe przyczyny cholestazy, bowiem bardzo wiele chorób może przyczynić się do upośledzenia przepływu odpływu żółci.
Cholestaza wewnątrz wątrobowa jest wywoływana przez wszystkie czynniki jakie mogą uszkadzać wątrobę oraz prowadzić do jej chorób czy osłabienia. Przede wszystkim bardzo często ma wpływ spożywanie zbyt dużych ilości alkoholu oraz spożywanie głównie ciężkostrawnych pokarmów. To nie są jednak jedyne czynniki uszkadzające wątrobę, do nich mogą należeć również: niektóre leki, choroby zakaźne, zapalenia i infekcje wątroby czy też narkotyki.
Istnieją również czynniki anatomiczne oraz genetyczne wpływające na powstanie zaburzeń powodujących zatrzymanie żółci w organizmie. Innej przyczynie odpowiada cholestaza w okresie ciąży. U kobiet ciężarnych główną przyczyną cholestazy jest nadmierne wydzielanie hormonów płciowych, dodatkowo czynniki genetyczne mogą zwiększyć prawdopodobieństwa zachorowania na tą chorobę.
Objawy cholestazy, czyli jak poznać wilka w owczej skórze?
Pierwszym zauważalnym objawem cholestazy, który powinien wywołać w nas niepokój jest świąt skóry. W szczególności świąt nasila się, kiedy skóra jest rozgrzana, może przyczyniać się również do bezsenności przez męczące uczucie ciągłego swędzenia ciała. Podczas ciąży w szczególności możemy zaobserwować swędzenie w okolicach brzucha, najczęściej po 25 tygodniu ciąży. Wiele pacjentów skarży się również na inne problemy natury żołądkowej, takie jak wymioty, nudności, zaparcia czy biegunki.
Poza objawami wyczuwalnymi cholestazy bez konsultacji medycznej możemy zauważyć skutki zatrzymania żółci w organizmie, czyli między innymi zmiany w narządach wewnętrznych, najczęściej dochodzi do powiększenia wątroby lub śledziony. Na skutek zatrzymania żółci w organizmie dochodzi do wielu niedoborów witamin, takich jak: A,K,D,E jak również tłuszczów, ma to związek z zaburzeniami wchłaniania tych substancji w organizmie. Przy niedostatku żółci oraz witamin bardzo szybko może dochodzić do coraz większych zaburzeń trawienia, które rozpoczynają się nawracającymi problemami żołądkowymi, możemy zaobserwować również ciemniejszą barwę moczy oraz odbarwienie koloru stolca, nawet do barwy białej.
W skrajnych przypadkach zatrzymania żółci w organizmie może dojść nawet do poważnych chorób takich jak: żółtaczka, zmiany zwyrodnieniowe narządów miąższowych, ksantomaty skórne a nawet bradykardia. Na całe szczęście do tak poważnych zmian dochodzi bardzo rzadko a choroba wykrywa wcześniej zmniejsza prawdopodobieństwo tak ciężkich powikłań.
Leczenie cholestazy, zapobiegnij poważnym konsekwencjom!
Leczenie cholestazy może być bardzo różnorodne i metody jej leczenia zależą od pokrętnej przyczyny choroby. Niektóre przypadki choroby wymagają zabiegi chirurgicznego, polegającego na wprowadzeniu do organizmu, który polega na „czyszczeniu” przewodu endoskopem. Technikę endoskopową stosujemy głównie, gdy mamy do czynienia z błotkiem lub złogami żółciowymi.
Oczywiście jeśli cholestaza jest spowodowana chorobą któregoś z narządów, trzustki lub wątroby – podstawą leczenia jest leczenie choroby narządu. Dodatkowo konieczna jest lekkostrawna dieta, dopasowana indywidualnie w zależności od przyczyny i potrzeb, ważne jest też picie jak największej ilości napojów, ab nie doprowadzić do zagęszczenia żółci. Dodatkowo cały proces leczenia jest wspomagany farmakoterapią w którą m.in wchodzą również leki żółciopędne, czyli zwiększające przepływ żółci przez drogi żółciowe, czy też leki rozszerzające przewody żółciowe.
Herbatki wspomagające pracę woreczka żółciowego
Cholestaza u kobiet ciężarnych musi przebiegać pod ciągłą opieką lekarską, dlatego polecany lub wręcz niezbędny jest pobyt w szpitalu. Przede wszystkim przyszła mama potrzebuje dużo odpoczynku, podawane jej są odpowiednie leki i kroplówki. Konieczne są częste badania sprawdzające stan kobiety oraz dziecka,
Dieta przy cholestazie
Warto pamiętać, że cholestaza w głównej mierze obciąża wątrobę, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia zbilansowana nie narażająca na jej dodatkowe obciążanie. Powinniśmy unikać produktów smażonych a również surowych, najlepiej jeść gotowane lub duszone posiłki i unikać nawet surowych owoców i warzyw, aby możliwie jak najbardziej ulżyć naszej wątrobie. Powinniśmy wyrzucić do czasu wyzdrowienia z diety tłuszcze, słodycze, całkowicie zrezygnować z papierosów i picia alkoholu.
Warto jednak pić duże ilości płynów, z tym, że nie powinny być one słodzone i powinniśmy unikać napojów gazowanych. Za to polecana jest woda, delikatne kompoty oraz napary ziołowe wspomagające pracę wątroby oraz żołądka.