Naprotechnologia – czym jest, popularność w Polsce, skuteczność, nawykowe poronienia

Określenie naprotechnologia pochodzi z języka angielskiego, od naprotechnology, czyli  Natural Procreative Technology – jest ona nowoczesną dziedziną wiedzy ginekologiczno – położniczej, która bazuje na  naturalnym rytmie płodności i na cyklach, które są z nią związane.  Jest to sposób dzięki któremu lekarz może współpracować z naturalnymi cyklami kobiety, by pomóc jej zajść w ciąże; może również okazać się pomocny w leczeniu niepłodności. Teorię wymyślił  Thomas Hilgers, który jest profesorem Wydziału Ginekologii i Położnictwa Akademii Medycznej w  USA.  Terapia opiera się na wykrywaniu zaburzeń związanych z prokreacją i leczeniu ich bez zaburzania naturalnych funkcji organizmu.

Teoria zawiera w sobie zarówno specjalistyczną wiedzę medyczną, jak i liczne obserwacje związane z cyklem płodności kobiety.  Para, która chce począć dziecko prowadzi specjalistyczne obserwacje, spisuje je, a później dostarcza lekarzowi. przejawów płodności, zwłaszcza śluzu szyjki macicy. Dzięki temu lekarz może dobrać odpowiednią kurację farmakologiczną, opierającą się głównie na zasadzie” po pierwsze nie szkodzić”, co oznacza, że nie stosujemy w tym wypadku leczenia, które mogłoby w jakikolwiek sposób zaburzyć naturalny cykl owulacji. W grę nie wchodzą nawet tabletki antykoncepcyjne.

Ponadto naprotechnologia może być stosowana zarówno przez młode dziewczyny, jak i panie, które mają za sobą okres menopauzy. Dzieje się tak głównie ze względu na to, że naprotechnologia może być również stosowana profilaktycznie, nie tylko u pań, które chcą powiększyć rodzinę. Metoda pozwala na wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych związanych z układem rozrodczym kobiety.

Naprotechnologia – wykorzystanie

Naprotechnologia jest wykorzystywana w przypadku podejrzenia:

 • problemów z płodnością,
 • nawykowych poronień,
 • zespołu napięcia przedmiesiączkowego,
 • depresji poporodowej,
 • nawracających torbieli na jajnikach,
 • endometrium.

Dzięki temu, że naprotechnologia opiera się na powiązaniu wiedzy medycznej i dokładnych obserwacji, lekarz jest w stanie bardzo dokładnie określić ginekologiczny stan zdrowia kobiety, a w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów określa również ich przyczyny.  Poznanie przyczyny pozwala mu na walkę z problemem na podstawie wiedzy ginekologicznej oraz chirurgicznej, jednak w taki sposób, by nie zaburzyć cyklu owulacyjnego czy płodnego kobiety, gdyż nie każda z pań jest gotowa na poddanie się nowoczesnym metodom wywołania poczęcia.

Naprotechnologia – skuteczność

Na początku trzeba wiedzieć, że skuteczność naprotechnologii wynosi 97%, które odnoszą się jednak do postawienia trafnej diagnozy, a nie do bezpośredniego doprowadzenia do tego, by kobieta zaszła w ciążę.  Niektóre przyczyny bezpłodności są niezwykle trudne lub nawet niemożliwe do wyleczenia, w związku z tym, wiedza związana z ich przyczynami nie pozwala lekarzowi na doprowadzenie do naturalnego zapłodnienia, gdyż jest ono czasem zwyczajnie niemożliwe.  Do takich przyczyn bezpłodności możemy zaliczyć między innymi:

 • zaburzenia funkcji nabłonka plemnikotwórczego,
 • brak jajników, jajowodów, macicy lub pochwy u kobiety,
 • ciężkie zmian przy endometrium,
 • poważne  uszkodzenia jajowodów;
 • defekty anatomiczne u  kobiety lub mężczyzny.

Naprotechnologia a nawykowe poronienia

Mianem poronienia określa się śmierć płodu przed 20 tygodniem jego prenatalnego życia.  Badania dowodzą, że do poronienia dochodzi w przypadku od 15 do 20% wszystkich ciąż.  O poronieniach nawykowych możemy mówić, gdy kobieta traci dziecko przynajmniej podczas trzech ciąży pod rząd. Właśnie dlatego takim kobietom szczególnie poleca się ze skorzystania z naprotechnologii. Oczywiście zdarzają się poronienia, których przyczyn nie jesteśmy w stanie odkryć nawet po dokonaniu bardzo wnikliwych obserwacji, jednak większość zz nich możemy wiązać z:

 • zaburzeniami hormonalnymi,
 • problemami dotyczącymi chromosomów,
 • chorobami matki,
 • zaburzeniami układu immunologicznego,
 • nieprawidłowościami występującymi w macicy,
 • czynnikami związanymi ze środowiskiem i stylem życia.

Naprotechnologia – popularność w Polsce

Naprotechnologia zyskała w Polsce pogłos w marcu 2009 roku, kiedy to w Warszawie odbyła się konferencja na jej temat. We wrześniu tego roku odbyła się kolejna konferencja, tym razem w Lublinie, która była poddana również tematyce naprotechnologii. Warto zaznaczyć, że brał w niej udział twórca teorii. W tym samym roku powstaje pierwsza klinika propagująca metody naprotechnologii – w Białymstoku. Lekarze posiadają tam specjalistyczną aparaturę, która pozwala dokładnie obejrzeć narządy rodne kobiety, ale również mężczyzny, dzięki czemu można stwierdzić przyczyny niepłodności, a w razie potrzeby wyeliminować chirurgicznie niektóre z nich. Można zaliczyć do niech między innymi:

 • polipy,
 • przegrody,
 • niedrożność jajowodów.

W przeciągu kolejnych trzech lat odbyły się kolejne konferencje i otwarte zostały kolejne kliniki, które postanowiły stosować metodę naprotechnologii. W dzisiejszych czasach takie kliniki możemy spotkać już w większości polskich miast. Nie są one jednak zbyt mocno rozpowszechnione, gdyż większość naszych rodaków nie posiada jeszcze specjalistycznej wiedzy na temat metody, jaką jest naprotechnologia. Można powiedzieć, że na razie wkroczyła ona głównie do świata lekarzy, głównie ginekologów i to od nich zależy, czy będą chcieli ją reklamować wśród par, które starają się o dziecko i mają problemy z niepłodnością.

Naprotechnologia a in vitro

Naprotechnologia jest w wielu przypadkach przeciwstawiana metodzie in vitro.  Jednak tak naprawdę nie powinno się porównywać tych dwóch metod, ponieważ mają one całkowicie inne założenia. Przede wszystkim obie metody skierowane są do innych grup pacjentów. Warto wiedzieć, że naprotechnologia prawdopodobnie nie będzie w stanie pomóc w 60% wykrytych przyczyn niepłodności. Jednak zdarzają się przypadki, że wystarczy niewielka ingerencja chirurgiczna lub też farmakologiczna bądź zmiana stylu życia czy współżycie w okresie owulacji, by doczekać się upragnionego potomstwa.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.