Każdy z nas traci przeciętnie 100 włosów dziennie. Powodem do niepokoju jest utrata większej ilości włosów, która znacznie przewyższa ilość włosów odrastających. Jeśli po kilku tygodniach sytuacja nie wróci do normy, najlepiej skonsultować się z trychologiem, który jest specjalistą zajmującym się problemami z włosami oraz skórą głowy.
Najczęściej występujące przyczyny wypadania włosów
Istnieje kilka podstawowych przyczyn wypadania włosów. W pierwszej kolejności warto się upewnić, czy dieta jest zróżnicowana i obfituje w składniki mineralne oraz witaminy. Włosy wypadają niekiedy pod wpływem stresu, ale po wyeliminowaniu czynnika stresogennego i przywróceniu równowagi w organizmie, problem powinien zniknąć samoistnie. Choroby również oddziałują na przerzedzenie czupryny. Dotyczy to zarówno krótkotrwałych infekcji, jak i schorzeń przewlekłych, a przede wszystkim o podłożu endokrynologicznym. Utratę włosów powodują niektóre leki. Za przerzedzenie lub utratę włosów najczęściej odpowiada jednak czynnik dziedziczny, który powoduje łysienie androgenowe. Chociaż utarło się przekonanie, że ten rodzaj łysienia dotyczy tylko mężczyzn, jest to błędne rozumowanie. Łysienie androgenowe dotyka również kobiety. Wiedzę na temat wypadania włosów warto poszerzyć, wchodząc na stronę http://stopwypadaniuwlosow.pl/#/wypadanie-wlosow. Niestety nie jest to problem kosmetyczny, lecz zwykle poważny problem sklasyfikowany nawet jako choroba, co ma miejsce właśnie w przypadku łysienia androgenowego. Ten rodzaj łysienia został zakwalifikowany jako choroba w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 i oznaczony numerem L64.
Łysienie androgenowe – jak sprawdzić, czy na nie cierpisz?
Jeżeli łysienie androgenowe występowało u ojca lub dziadka albo w poprzednich pokoleniach, ale u kobiet, zwiększa się ryzyko, że Ciebie również dotknie. Natomiast, gdy przodkowie nie uskarżali się na łysienie androgenowe, nie oznacza to, że ominie kolejne pokolenie. Jest to rodzaj łysienia następujący powoli, ale systematycznie. Rozpoczyna się od pojawienia się zakoli po obu stronach czoła, które stają się coraz wyraźniejsze. Z czasem dochodzi również do przerzedzenia włosów na czubku głowy.
Kiedy suplementy i kosmetyki pomogą a kiedy nie?
Szampony, odżywki i specjalne lotiony do wcierania w skórę głowy, których działanie opiera się na wyciągach z pokrzywy, czarnej rzepy, skrzypu polnego i innych ziołowych ekstraktach są skuteczne, jeżeli utrata włosów jest wywołana tymczasowymi problemami takimi jak niewłaściwa dieta, stres lub infekcja. Niestety w przypadku chorób endokrynologicznych konieczne jest przede wszystkim zadbanie o gospodarkę hormonalną organizmu i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Wszelkie suplementy i kosmetyki mogą być traktowane jedynie pomocniczo. Wymienione środki nie zdają egzaminu, jeśli chodzi o łysienie androgenowe. Ten rodzaj łysienia wymaga zastosowania substancji czynnej o nazwie minoksydyl. Jest to substancja, którą stosuje się w miejscu łysienia. Im szybciej zostanie rozpoczęte leczenie, tym lepsze efekty. Minoksydyl skutecznie przeciwdziała wypadaniu włosów.
Wypadanie włosów – jakie potrawy spożywać?
- Żywność ekologiczna – wybieraj ją, ponieważ jest wolna od chemikaliów. Substancje chemiczne mogą prowokować występowanie zaburzeń endokrynologicznych, które zakłócają porost włosów.
- Nasiona dyni – nasiona dyni to jeden z produktów o najwyższej zawartości cynku, który jest niezbędny dla zdrowia włosów. Badania wykazały również, że niedobór cynku jest związany z niedoczynnością tarczycy i wypadaniem włosów.
- Dziko złowione ryby – ryby złowione dziko, takie jak łosoś, zawierają dużo kwasów tłuszczowych omega-3, które zmniejszają stany zapalne, wspomagają wzrost włosów i zagęszczenie włosów.
- Zielona herbata – zielona herbata wspiera detoksykację i zawiera przeciwutleniacze, które promują wzrost włosów. Wpływa też na hamowanie przekształcania się testosteronu w DHT.
- Super nasiona – Chia i lnu, są bogate w błonnik i zdrowe tłuszcze, które mogą być pomocne we wzroście nowych włosów.
- Rosół na kościach – charakteryzuje się wysoką zawartością białka, kolagenu i aminokwasów. Bulion na kościach to idealna potrawa dla zachowania zdrowego wzrostu włosów.
- Kofeina – technicznie to nie potrawa, aczkolwiek wykazano, że wspomaga porost włosów. Według badań, kofeina stymuluje cebulki włosów i pomaga naszym włosom rosnąć szybciej, poprzez tłumienie DHT – substancji, która niesłychanie silnie spowalnia porost włosów.
Intensywna kuracja hamująca wypadanie włosów
Wypadanie włosów – czego nie spożywać?
- Kwasy tłuszczowe trans – niezdrowe tłuszcze wykazują tendencję do tworzenia stanów zapalnych, wspomagają tez produkcję DHT, które to może powodować wypadanie włosów. Trzymaj się z dala od utwardzonych tłuszczy, takich jak olej kukurydziany czy sojowy.
- Cukier – cukier odgrywa rolę w zaburzeniach hormonalnych, przyczynia się do zwiększenia odporności na insulinę, zwiększa stężenie DHT i wywołuje stany zapalne w naszym organizmie, które mogą prowadzić do wypadania włosów.
- Przetworzona żywność – produkty wysoko przetworzone są często obciążone niezdrowymi tłuszczami, cukrem i sodem, są więc bardzo szkodliwe dla zdrowego wzrostu włosów.
- Alkohol – alkohol promuje występowanie stanów zapalnych i zwiększa liczbę toksyn w wątrobie, co może prowadzić do wypadania włosów. Intensywne spożywanie alkoholu i palenie papierosów wpływają na zwiększenie ryzyka wypadania włosów.
- Kofeina – zaczekaj, czy przed chwilą nie była w produktach polecanych? Tak, w małych ilościach, organiczna kawa i herbata mogą być korzystne dla zdrowia włosów. Jeśli natomiast spożywasz zbyt dużo kofeiny, może ona powodować odwodnienie, zaburzenia hormonalne a nawet zwiększoną produkcję DHT.
Wypadanie włosów u mężczyzn a u kobiet
Po osiągnięciu 35. roku życia, aż 66% Amerykanów ma pewną ilość wykrywalnej utraty włosów. Dużo, prawda? Zdaniem American Hair Loss Association, aż 85% mężczyzn w wieku 50 lat, wykazuje znaczne przerzedzenie włosów.
Wypadanie włosów u mężczyzn jest spowodowane wrażliwością mieszków włosowych na DHT (5α-dihydrotestosteron). DHT to męski hormon androgenowy, który powoduje kurczenie się mieszków włosowych, co skraca czas ich życia i zmniejsza wzrost nowych włosów.
Zwykle, po wypadnięciu włosa, w jego miejsce, z tego samego mieszka włosowego, wyrasta nowy. Przy wysokim poziomie DHT porost włosów zmniejsza się . Łysienie typu męskiego (łysienie androgenne u mężczyzn) następuje według schematu wycofanego kształtu litery M, a następnie formuje się w znany większości z nas kształt litery U.
Łysienie u kobiet (łysienie androgenne u kobiet) charakteryzuje się rozrzedzeniem na czubku lub środku głowy. Utrata włosów jest związana zwykle ze zwiększonym poziomem stresu, zaburzeniami równowagi hormonalnej, chorób tarczycy lub narażenia na toksyny.
Kobiety są bardziej narażone na utratę włosów z powodu zmian hormonalnych. Pomyśl tylko – ciąża, pigułki antykoncepcyjne, miesiączki, menopauza. U kobiet chorych na zespół policystycznych jajników może wystąpić utrata włosów na głowie, lub też pojawianie się owłosienia w niechcianych miejscach, np. pod nosem.