Nadmiar żelaza – po czym je rozpoznać i jak je leczyć

Nadmiar żelaza – po czym je rozpoznać i jak je leczyć
5 (100%) 2 votes

Zwykle słyszymy o problemach z niedoborem żelaza, o wypłukiwaniu go z organizmu przez tak uwielbianą kawę, a co gorsza spowodowane anemią. Jednak bardzo niewielu zdaje sobie sprawę, że istnieje takie schorzenie jak nadmiar żelaza, może mieć on różne podłoże, jednak skutki i objawy są te same, dlatego też trzeba wiedzieć kiedy należy udać się do lekarza. W dzisiejszym artykule rozpatrzymy więc czym jest nadmiar żelaza, jakie są jego konsekwencje oraz jak skutecznie z nim walczyć.

Dlaczego nadmiar żelaza jest zły

Żelazo wydaje się tak cennym składnikiem, że bardzo chętnie je suplementujemy, nie zdając sobie nawet sprawy z faktu, że może on nam szkodzić zwłaszcza przyjmowany w zbyt dużych ilościach. Nadmiar ten może prowadzić do rozwoju licznych chorób, które mogą nieodwracalnie uszkodzić nasz organizm, oraz wpływa bardzo negatywnie na nasze samopoczucie w czasie kiedy jest go za dużo w naszym organizmie. Chociaż najczęściej występuje po 40-tym roku życia i to głównie wśród mężczyzn zdarza się, że chorują na niego młode osoby. Co istotne może to spowodować trwałe zachwianie równowagi hormonalnej i liczne problemy w przyszłości i okresie tak zwanym rozrodczym.

Pamiętaj! Dieta a nadmiar żelaza

Dieta bogata w czerwone mięso jest również bogata w łatwo przyswajalny magnez, co za tym idzie – zbyt duża ilość czerwonego mięsa może powodować powstawanie nadmiarów.

Po czym rozpoznać nadmiar żelaza – objawy

 • ospałość
 • nadmierne zmęczenie pomimo odpowiedniej ilości snu i diety
 • częste przemęczenie
 • apatia
 • obniżenie samopoczucia
 • bóle mięśni
 • bóle stawów
 • spadek libido
 • choroby wątroby
 • ziemista skóra
 • pogorszenie się stanu żył i tętnic
 • niedoczynność tarczycy

Diagnostyka nadmiaru żelaza

Rozpoznanie odbywa się głównie poprzez wyżej wymienione objawy, jednak sprawia to ogromną trudność, ponieważ jest wiele chorób, które dają podobne objawy. Powoduje to liczne nieporozumienia jak na przykład z początku dodatkową suplementację żelazem w celu wzmocnienia organizmu – co oczywiście przynosi zupełnie odwrotny efekt. Warto w celu sprawdzenia stanu zdrowia regularnie wykonywać badania morfologii krwi, to właśnie w niej będzie najlepiej widoczny nadmiar żelaza, który zasugeruje lekarzowi prowadzącemu sprawdzenie czy nie jest to choroba genetyczna oraz możliwie szybko skierowanie do dietetyka w celu skonstruowania odpowiedniej diety dla osób z nadmiarem żelaza.


Czynniki sprzyjające powstawaniu nadmiaru żelaza

Głównym czynnikiem sprzyjającymi powstawaniu nadmiaru żelaza jest nieodpowiednia dieta czyli taka, w której jest zbyt wiele produktów z łatwo przyswajalnym żelazem – najczęściej jest to dieta bogata w czerwone mięso oraz taka, która w niewielkim stopniu niweluje przyswajane nadmiary czyli taka gdzie rzadko spotyka się kawę, herbatę czy alkohol, która potencjalnie może wydawać się niezwykle zdrowa. Oprócz tego nadmiar żelaza najczęściej diagnozowany jest u mężczyzn po 40 roku życia. Jest to spowodowane często właśnie dietą, ale również wiekiem. Dlaczego tylko mężczyźni? Kobiety do okresu pokwitania w miarę regularnie pozbywają się nadmiaru krwi podczas miesiączkowania, co może powodować zarówno niedobory jak i normowanie poziomu żelaza we krwi.

Przyczyny kumulowania i nadmiaru żelaza

Istnieją dwie znane przyczyny kumulowania żelaza w organizmie, jedną z nich jest nieodpowiednia dieta, która prowadzi do zbytniego magazynowania żelaza bez możliwości jego ujścia. Druga zaś jest nieco bardziej skomplikowana i nieprzyjazna, ponieważ jest to choroba genetyczna nazywana hemochromatatozą. Występuje ona pod dwoma postaciami: pierwotnej gdzie osoba jest nosicielem oraz wtórnej. Pierwsza z nich jest kwestią nosicielstwa, czyli kiedy dana osoba rodzi się z genem, który powoduje nadmierne wchłanianie żelaza nawet z produktów, w których jest ich niewiele. Postać wtórna występuje tylko w sytuacji gdy oboje rodziców jest nosicielami genu.

Floradix Żelazo i Witaminy

Leczenie nadmiaru żelaza – dieta

W przypadku nieodpowiedniej diety, która powoduje nadmiar żelaza najczęściej wystarczy obniżyć dawkę produktów, bogatych w łatwo przyswajalne żelazo, dzięki czemu stosunkowo szybko można obniżyć poziom żelaza. Jeżeli jednak konieczna jest szybka interwencja podaje się leki chelatonizujące żelazo lub w najprostszy sposób upuszcza się nieco krwi, dzięki czemu gwałtownie zostanie obniżony poziom żelaza co jednocześnie da nieco szybsze efekty. Jednak w przypadku choroby spowodowanej dietą warto zmienić dietę oraz regularnie przestrzegać nowej o niższej zawartości żelaza.

Uważaj! Badania wątroby przy nadmiarze żelaza

Pamiętaj o tym, aby regularnie badać swoją wątrobę, wystarczy to robić poprzez badania krwi, dzięki czemu szybko zostaną wykryte niepożądane choroby i zmiany.

Co pomoże obniżyć poziom żelaza we krwi

Co ciekawe, często osobom cierpiącym na nadmiar żelaza zaleca się częste picie zielonej herbaty oraz co ciekawsze kawy, jeżeli nie występuje uczulenie czy nietolerancja na kofeinę! Te dwa tak popularne napoje niezwykle skutecznie obniżają poziom żelaza we krwi po prostu go wypłukując i powodując, że jest on wydalany wraz z moczem! Co ciekawe w przeciwieństwie do licznych chorób to na diecie obniżającej żelazo nie ma zakazu spożywania alkoholu! Jest on podobnie jak herbata i kawa substancją powodującą wypłukiwanie tego pierwiastka z organizmu, dzięki czemu obniżony zostaje jego poziom!

Skutki nieleczenia

Przewlekły stan nadmiaru żelaza we krwi jest niezwykle niezdrowy dla naszego organizmu, może powodować powstawanie licznych chorób oraz co raz silniejsze pogorszenie samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Najbardziej narażone są tutaj wątroba, nasze stawy oraz serce, odkładane w nich żelazo może powodować liczne bóle oraz problemy i choroby. Najczęściej i najszybciej „obrywa” nasza wątroba, która odpowiada za właściwą detoksykację oraz trawienie i „rozsyłanie” po organizmie cennych minerałów. Kiedy cierpimy na nadmiar żelaza również nasza wątroba jest w gorszym stanie co potwierdzają wyniki krwi u osób chorych.

Nadmiar żelaza a hemochromatoza

Warto pamiętać, że nadmiar żelaza może być spowodowany nie tylko przez dietę, ale również przez chorobę genetyczną – hemochromatozę. Jej objawy chociaż zasadniczo takie same, to leczenie jej jest zupełnie odmienne, ponieważ obejmuje całe życie oraz zapobiega regularnemu odkładaniu się żelaza. Dlatego zanim podejmiemy się leczenia dietą o obniżonej zawartości żelaza warto najpierw udać się do lekarza aby potwierdzić, że nie cierpimy na hemochromatozę. Należy pamiętać, że nie powinno się podejmować działań medycznych bez konsultacji z lekarzem!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Choroby męskie, Dieta, Zasady żywienia
Kuracja cytrynowa, czyli dieta oczyszczająca organizm

Zamknij