Modafinil – działanie pobudzające, jak go stosować

Modafinil – działanie pobudzające, jak go stosować
5 (100%) 1 vote

Cierpisz na narkolepsję? Ten lek na pewno jest Ci znany! Modafinil to dawniej najczęściej stosowany lek na zaburzenia ze snem, jednocześnie jego działanie jest nie do końca poznane i zrozumiałe. Mimo to zaliczany jest do grupy związków chemicznych organicznych, które silnie pobudzają i są w stanie polepszyć znacznie naszą koncentrację. Jednak jego stosowanie ma woje koszta i to nie tylko finansowe, nieumiejętnie stosowany może spowodować liczne zaburzenia snu oraz inne problemy.

Czym jest lek modafinil i jak działa

Modafinil zaliczany jest do stymulantów, bywa porównywany z amfetaminą oraz kofeiną, jednak ma on nieco inne działanie. Podobnie jak narkotyki stymulanty powoduje on zwiększenie noradrenaliny oraz dopaminy w tak zwanej przestrzeni somatycznej. Powoduje to rozbudzenie do 15 godzin, w tym czasie zwiększa się nasza koncentracja oraz zdolność działania, a do tego nie mamy ochotę na drzemkę. Niestety lek ten został wielokrotnie nadużywany, co może powodować w dłuższym czasie bardzo nieprzyjazne konsekwencje. Mimo to stosowany był jako środek dzięki któremu możliwe było nie spanie przez nawet 60 godzin. Należy jednak pamiętać, że jest to niezwykle niezdrowe i może powodować nieodwracalne zmiany w mózgu.

Uważaj! Stosowanie

Nadmierne stosowanie wbrew zaleceniom lekarza oraz bez uzasadnionego powodu może powodować różne stany psychotyczne, inne negatywne skutki oraz uzależnienie.

Kiedy podaje się modafinil

Modafinil podaje się osobom chorym na narkolepsję czyli osobom, które niezależnie od pory dnia oraz sytuacji zasypiają w sposób niekontrolowany. Mimo to w Polsce nie jest on dostępny, podaje się leki z inną substancją czynną, dopiero jeżeli osoba wykazuje jej nietolerancje możliwe jest kupienie leku zza granicy na specjalną receptę sprowadza się lek, a jego refundacja odbywa się w nieco inny sposób. Były również próby stosowania leku jako środek na ADHD oraz depresję, jednak ze względu na liczne powikłania i wzbudzanie chorób dermatologicznych zakazano stosowania tego leku poniżej osiemnastego roku życia, aby nie wzbudzać niepotrzebnie tych schorzeń.

Modafinil a zaburzenia snu

Drugim powodem podawania leku jest chorowanie na zaburzenia snu spowodowane bezdechem sennym oraz wywołane przez nieregularną pracę zmianową, na przykład w pracy stewardessy czy pilota samolotów pasażerskich. Lek ma wtedy za zadanie wybudzić osobę w odpowiednim dla niej momencie, gdyż organizm nie ma stałej pory snu jest to niezwykle potrzebne do funkcjonowania w danym zmianowym zawodzie.


Sprzedaż leku bez recepty

Jak było już wspomniane lek sprzedawany jest na receptę, a do tego w Polsce tylko w indywidualnych przypadkach. Oznacza to, że lek nie występuje w ogóle w polskich aptekach, jedynie jego zamienniki. Oczywiście część studentów czy osób ciężko pracujących poszukuje tego leku w celu poprawienia swojej koncentracji, jednak najczęściej konieczne jest wtedy skierowanie się na czarny rynek. Należy zatem pamiętać, że nie da się w Polsce dostać tego leku legalnie, jedynym źródłem są źródła nielegalne a co za tym idzie niebezpieczne ponieważ nie ma osoby, która sprawowałaby nad nimi władzę. Należy unikać takich miejsc, ponieważ sprzedany nam lek może okazać się czymś zupełnie innym.

Skutki stosowania modafinilu

Ze względu na wciąż niepoznane działanie modafinilu nie jesteśmy w stanie kontrolować skutków długoterminowego przyjmowania tego leku. Z tego też powodu w wielu krajach prawie niemożliwe jest dostanie go bez specjalnej recepty lub zezwolenia. Stosowanie dużych dawek przez długi czas powoduje liczne zaburzenia oraz problemy zdrowotne, a jak wiadomo zawsze znajdzie się ktoś, kto spróbuje tego leku nie na narkolepsję czy depresję, ale w celu poprawienia swoich możliwości i swojej wydajności. Możliwe skutki to:

 • choroby skóry
 • powikłania i choroby układu sercowo-naczyniowego
 • zaburzenia psychiczne: możliwe nawet myśli samobójcze
 • choroby układu nerwowego: drgawki, zaburzenia pracy mózgu
 • nadciśnienie tętnicze i zaburzenia układu krwionośnego

Swanson Guarana 500mg 100kaps

Objawy niepożądane

Oprócz skutków niewłaściwego stosowania czyli zmieniania dawki według własnego widzimisię dodatkowo mogą wystąpić objawy niepożądane, czyli tradycyjne skutki uboczne spowodowane samym przyjmowaniem leku oraz złą reakcją organizmu na jego działanie. Do najpopularniejszych zalicza się:

 • bóle głowy, a nawet migreny
 • zaburzenia snu
 • bezsenność
 • nerwowość oraz niespokojne ruchy
 • drażliwość
 • nadciśnienie tętnicze
 • problematyczne zmiany skórne

Czy modafinil jest bezpieczny

Ze względu na wciąż niepoznane do końca działanie leku występuje obawa, że jest on niezwykle niebezpieczny dla zdrowia. Po dokładnym przeczytaniu ulotki oraz zważywszy na fakt, że jest on medykamentem trudno dostępnym wszystko wskazuje, że jest on dosyć niebezpieczny dla zdrowia i konieczne jest stosowanie go pod ścisłym nadzorem lekarza prowadzącego, a najlepiej neurologa. Ma on działanie stymulujące podobne do amfetaminy, a co gorzej wszystko wskazuje na to, że może być on również uzależniający. Ciekawym jest, że lek ten bywa stosowany przy łagodzeniu skutków odstawienia ciężkich narkotyków, a zwłaszcza stymulantów, w tej dziedzinie cieszy się powodzeniem gdyż jest nieco mniej uzależniający i mniej niebezpieczny, a co więcej na recepte możliwe jest dostanie absolutnie bezpiecznej i czystej formy.

Pamiętaj! Modafinil w Polsce

Modafinil w Polsce dostępny jest jedynie na receptę i sprowadzany, bez konieczności stosowania go używane są inne leki o podobnym działaniu i bezpieczniejsze dla zdrowia.

Dawkowanie modafinilu

Najczęstszą podawaną dawką jest 200mg jest to nieduża dawka, która wystarcza do tak zwanego obudzenia się, a jednocześnie nie powoduje ona silnego uzależnienia oraz co ważniejsze nie powoduje silnych skutków ubocznych, dzięki czemu jest to w miarę bezpieczna dawka. Należy jednak pamiętać, aby stosować ten lek tylko i wyłącznie za zgodą lekarza oraz w dawkach przez niego zaleconych, ponieważ ma on wiedzę na temat stanu, przebiegu oraz rozwoju choroby co jest kluczowe w leczeniu narkolepsji i innych schorzeń leczonych modafinilem.

Zdrowe zamienniki modafinilu

Jeżeli cierpimy na problemy z sennością są znacznie bezpieczniejsze środki, które pobudzą nas do pracy, a jednocześnie nie spowodują tak ciężkich objawów i skutków. Są to między innymi produkty bogate w kofeinę czyli kawa czy mocna czarna herbata. Oprócz tego bardzo dobrym środkiem który można kupić w postaci suplementu diety jest guarana, która pobudza i daje energię do działania. Oczywiście nie są one tak silne jak modafinil, jednak są stanowczo bezpieczniejsze dla naszego organizmu oraz co ważniejsze są dostępne bez recepty w każdej aptece!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Choroby, Leki, Suplementy
Krwawienia między miesiączkami – co powinno nas zaniepokoić?

Zamknij