Miód faceliowy – właściwości zdrowotne i kosmetyczne; proste przepisy na maseczki
Miód faceliowy produkowany jest przez pszczoły, których pasieki znajdują się w bardzo bliskim otoczeniu wysianych kwiatów Faceli, w przypadku miodu produkowanego w Polsce najczęściej mowa o Faceli błękitnej stąd też nazwa miodu. Chociaż kwiaty mają wyraźnie błękitny lub wręcz fioletowy kolor to miód produkowany z tych niezwykle miodnych kwiatów jest jasno biały, w płynnej konsystencji bywa nawet zielonkawy. Po okresie krystalizacji miód ma kolor jasno biały lub wręcz zupełnie biały przez co w słoiczku bardzo łatwo go pomylić z innymi jasnymi miodami jak lipowym i innych.
Miód faceliowy a inne miody
zaliczany jest do miodów nektarowych, oprócz tego na rynku dostępne są również miody spadziowe oraz mieszane (spadziowo-nektarowe lub nektarowo-spadziowe). Miód nektarowy to taki, który powstaje z pyłku zebranego przez pszczoły z kwiatów, wszystkie miody dojrzewają w specjalnych woskowych plastrach. Miód faceliowy nie różni się w tym od innych, jego wyraźna różnica znajduje się w smaku, ponieważ jest on bardziej kwaskowaty niż inne oraz znacznie różni się specyficznym aromatem, który większość osób określa jako niezwykle przyjemny, jednak nie kojarzy się on z zapachem kwiatów.
Właściwości miodu faceliowego
Właściwości miodu faceliowego są niezwykle zbliżone do innych miodów, nieznacznie się od siebie różnią w zależności od tego z jakich kwiatów powstawały. Tak jak każdy miód tak i ten ma właściwości przeciwbakteryjne co jest niezwykle ważne w kwestii obrony naszego organizmu nie tylko przed bakteriami, ale również dzięki temu można uchronić się przed grypą. Z powodu właściwości antybakteryjnych miód bywa również polecany jako specjalna maseczka na twarz przy cerze problematycznej. Miód faceliowy sprzyja również wysiłkowi zarówno temu fizycznemu jak i psychicznemu dlatego warto kończyć dzień z posiłkiem przygotowanym z miodem faceliowym, dzięki czemu nasze ciało będzie miało niezbędne składniki do regeneracji!
Uważaj! Nie daj się oszukać!
Naturalny miód faceliowy podlega krystalizacji, nie daj się więc skusić na taki, który ma być zawsze płynny, taki miód z pewnością jest sztuczny!
Miód faceliowy przy grypie i przeziębieniu
Jak wiadomo miód jest idealnym babcinym sposobem na przeziębienie i grypę, ale nie tylko! Miód ze względu na swoje właściwości rozgrzewające oraz przeciwbakteryjne jest idealny w okresie zachorowań gdy w otoczeni jest pełno tak zwanych niebezpiecznych zarazków! Miód wspaniale wpływa na nasze gardło oczyszczając je z zarazków a przy tym powlekając delikatną warstwą która zapobiega ścieraniu podczas silnych napadów kaszlu. Jest również pomocny przy problemach z odkrztuszaniem. Te wszystkie właściwości sprawiają, że jest on polecany nie tylko przy zwykłym przeziębieniu, ale również w tak poważnych stanach jak astma oskrzelowa.
Zdrowy żołądek z miodem faceliowym
Miód faceliowy jest również proponowany przy różnych problemach żołądkowych, od chorób dwunastnicy po owrzodzenie żołądka oraz przy chorobach refluksowych gdzie bardzo łatwo o podrażnienie ścian przełyku czy ścian żołądka. Miód faceliowy świetnie działa przeciwbakteryjnie oraz łagodząco, przyspiesza również gojenie się zmian w układzie pokarmowym, gdyż podczas spożywania go to właśnie najczęściej tam przebywa. Warto jeść go regularnie, aby nie tylko leczyć takie choroby, ale również przeciwdziałać ich powstawaniu.
Miód faceliowy przy problemach z sercem
Tak jak właściwie każdy miód tak i ten rodzaj jest szczególnie polecany dla osób, które cierpią lub są zagrożone występowaniem chorób serca, chorób wieńcowych a nawet przy nadciśnieniu tętniczym. Miody pozwalają na obniżenie cholesterolu oraz usprawnienie pracy naszych żył. To wiedza z zielników naszych babć i dziadków, o której współcześnie często zapominamy. Warto więc zamienić biały cukier na miód faceliowy i cieszyć się korzyściami, który płyną z jego używania!
Miód faceliowy w kuchni – nowatorskie pomysły na miód
Chociaż najczęściej miody poleca się dodatek do herbat, to jeżeli nie przypilnujemy jej temperatury możemy utracić cenne właściwości miodu. Podobnie jest z dodatkiem cytryny, która wraz z miodem niwelują swoje cenne działanie. Zatem jak i gdzie stosować miód faceliowy tak, aby nie utracił swoich właściwości? Oto kilka pomysłów!
- jako słodki dodatek do owsianek i zup mlecznych
- idealny jako substancja słodząca do domowych muesli
- pięknie zdobi ciasta i ciasteczkach
- zamiennik cukru o niezwykłych walorach smakowych w wypiekach
- jako dodatek do mięs, nawet tych podawanych na ciepło
- najzdrowszy „słodzik” do domowych przetworów
Polska Pasieka Miód Faceliowy
Właściwości kosmetyczne miodu faceliowego
Miód faceliowy jak większość miodów jest również bardzo chętnie używany w kosmetyce. Jednak zamiast kupować drogeryjne produkty, w których miód znajduje się tylko w ułamkach procentów warto dowiedzieć się jak tworzyć własne kompozycje z miodem i czerpać z tego niesamowite korzyści. Miód na świeżo ma najwięcej właściwości kosmetycznych, które nie tylko oczyszczają naszą cerę i skórę, ale również działają przeciwko starzeniu się komórek, nawilżają skórę oraz ją uelastyczniają dzięki czemu znacznie wolniej postępuje starzenie! Zatem zanim kupisz sklepowe maseczki z miodem lub specjalne kremy do rąk lub kremy do ciała najpierw spróbuj stworzyć własne domowe kosmetyki!
Ważne! Miód w gorącej herbacie!
Dodając miód faceliowy i nie tylko do herbaty uważaj, aby jej temperatura nie przekraczała 70 stopni Celsjusza, miód w wyższej temperaturze traci swoje właściwości zdrowotne.
Proste przepisy na maseczki z miodu faceliowego
Oto kilka prostych przepisów, do których nie potrzeba wiele, wystarczy miód faceliowy oraz kilka dostępnych w Twoim otoczeniu produktów! Zatem, zaczynamy!
1. Prosta maseczka na twarz z czystego miodu
Składniki: Dwie łyżki miodu faceliowego, miseczka, plus jeżeli miód jest już skrystalizowany potrzeba miseczki z ciepłą wodą nieprzekraczającą 70 stopni Celsjusza
Przygotowanie: Jeżeli miód jest o stałej konsystencji przełóż do czystej miseczki a następnie włóż ją do miseczki z ciepłą wodą, pamiętaj aby do miodu ciepła woda się nie dostała. Płynny miód delikatnie nałóż na oczyszczoną skórę twarzy i pozostaw na 15-20 minut, następnie spłucz letnią wodą!
2. Nawilżająca maseczka z miodu faceliowego
Składniki: Łyżka płynnego miodu faceliowego, łyżka jogurtu naturalnego, łyżka płatków owsianych
Przygotowanie: Płynny miód wymieszać dokładnie z jogurtem, jeżeli konsystencja jest zbyt płynna lub potrzebujemy dodatkowego odżywienia warto dodać płatki owsiane. Całość wymieszać i nałożyć na oczyszczoną skórę twarzy, szyje i ewentualnie dekolt. Pozostawić na maksymalnie 20 minut a następnie dokładnie zmyć.
3. Odżywcza maseczka z miodu faceliowego
Składniki: Łyżka płynnego miodu faceliowego (koniecznie w temperaturze pokojowej, nie cieplejszego!), żółtko jaja kurzego
Przygotowanie: Miód wymieszać z żółtkiem a następnie nałożyć na twarz, taka maseczka pozwoli maksymalnie odżywić naszą skórę oraz ją ujędrnić. Ten typ maseczki możemy również stosować na dłonie w trakcie zimy, aby załagodzić pęknięcia spowodowane niskimi temperaturami. Po upływie 20 minut spłukać letnią wodą.
Jak nie dać się oszukać przy kupnie miodu faceliowego
Przy kupowaniu miodu faceliowego bardzo łatwo dać się oszukać. Przez zamknięte wieczko słoika ciężko rozpoznać jego aromat, a jeśli jest płynne tym równie trudno sprawdzić na sto procent czy jest to czysty miód faceliowy. Podrabiany miód nie będzie poddawał się krystalizacji, dlatego kupując słoiczek lepiej wybrać taki, który powoli tężeje i mieć pewność, że jest to ten miód, którego szukamy!