Miażdżyca tętnic
Miażdżyca tętnic może powodować wiele różnych poważnych chorób w tym może doprowadzić do zawału mózgu, serca lub utraty krążenia w nogach. To niezwykle niebezpieczna choroba nie tylko ze względu na możliwość rozwoju, ale również ze względu na niebezpieczne sposoby leczenia. Z tych powodów warto unikać miażdżycy i starać się aby na nią nie zachorować. Statystyki wskazują, że to mężczyźni częściej chorują na miażdżycę prawdopodobnie ze względu na styl życia. Jednak w przypadku kobiet nie prawdą jest, że to miażdżyca doprowadza do żylaków i pajączków ich przyczyny mogą być zupełnie inne!
Jak powstaje miażdżyca tętnic
Miażdżyca tętnic powstaje w sytuacji gdy organizm zaczyna magazynować zły cholesterol (cholesterol LDL), który powoli zaczyna odkładać się nie tylko w tkance tłuszczowej, ale przede wszystkim na ścianach tętnic i żył. Mówi się wtedy o powstaniu blaszki cholesterolowej, na której nadbudowuje się dalej cholesterol tworząc blokadę, która zmniejsza światło tętnicy lub żyły. Z czasem blokada może zacząć wapnieć co jeszcze bardziej zaczopuje światło tętnic i żył powodując nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne.
Przyczyny miażdżycy tętnic
Ciężko określić główną przyczynę powstawania miażdżycy, prawdopodobnie jest to zbiór czynników, który doprowadza do odkładania się cholesterolu LDL. Oprócz przedstawionego niżej zbioru czynników istnieje prawdopodobieństwo, że miażdżyca może mieć niewielki związek z genetyką co świadczyłoby o skłonności do jej powstawania w obrębie rodzin i osób powiązanych ze sobą genetycznie. Jednak na powstawanie miażdżycy tętnic największy wpływ ma:
- nieodpowiednia dieta bogata w tłuszcze zwierzęce, ale niewielkie lub żadne ilości produktów roślinnych
- nadużywanie alkoholu
- uzależnienie od papierosów
- otyłość i nadwaga zwłaszcza gdy są nieleczone w połączeniu z niezdrową dietą
- brak lub zbyt mała aktywność ruchowa czy też siedzący tryb życia
Jak zapobiegać miażdżycy tętnic
- unikaj tłustych potraw
- unikaj siedzącego trybu życia
- rzuć nałóg palenia papierosów
- ogranicz spożycie alkoholu
- spraw swojemu organizmowi możliwość do ruchu jak spacery czy przechadzki po parku, lesie lub plaży
Skutki nieleczonej miażdżycy tętnic
Skutki miażdżycy mogą być bardzo bolesne, ponieważ mogą doprowadzić nawet do zgonu. Często również jako skutki przedstawia się objawy nieleczonej miażdżycy takie jak: odrętwienia nóg, zanik mięśni nóg, omdlewanie mięśni nóg, problemy z chodzeniem, zaburzenia widzenia, zawroty głowy. Jednak najpoważniejszym skutkiem jest oderwanie się części lub całości blokady powstałej w żyle lub tętnicy i w ten sposób zaczopowanie skrzepem jednej z najważniejszych tętnic czyli na przykład doprowadzającej krew do mózgu, serca lub innego mięśnia co nazywamy zawałem danego organu. Zawał może być już śmiertelny, a jeżeli nie to odratowany pacjent długo wraca do zdrowia przy kosztownej rehabilitacji.
Rodzaje miażdżycy tętnic
Jak już można się było domyślić występuje więcej niż jeden rodzaj miażdżycy. Oznacza to, że atakuje ona pewne konkretne tętnice i żyły w obrębie naszego organizmu i tak mogą to być tętnice szyjne lub tętnice kończyn dolnych.
Miażdżyca tętnic kończyn dolnych
Ten rodzaj miażdżycy prawdopodobnie występuje znacznie częściej niż miażdżyca tętnic szyjnych, jednak jest również kwalifikowana jako mniej niebezpieczna dla zdrowia a z jej objawami szybko chorzy udają się do lekarza. Niestety skutki mogą być tak samo bolesne gdyż może dojść do zawału serca, mózgu lub mięśnia na przykład mięśnia uda. Zawał mięśnia innego niż serce to jeden z najrzadszych przypadków, jednak może się wydarzyć. Miażdżyca ta powstaje jak każda inna jednak w obrębie tętnic i żył nóg, rzadziej bioder.
Herbatka polecana przy miażdżycy 50g Dary Natury
Objawy miażdżycy tętnic kończyn dolnych
problemy i trudności z chodzeniem doprowadzające do potrzeby przerwy nawet na niedługim odcinku do przejścia
- omdlenia mięśni nóg,
- zmniejszenie siły mięśni nóg
- niewyczuwalne tętno na tętnicach udowych
- uczucie mrowienia zaczynające się od palców u stóp, które następnie może objąć nawet całą stopę
- nawracające objawy
Miażdżyca tętnic szyjnych
Miażdżyca tętnic szyjnych jest znacznie gorsza od miażdżycy tętnic kończyn dolnych, ponieważ jawnie uniemożliwia dopływ krwi do mózgu co może się wiązać z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami nie tylko zawałem mózgu, serca czy innego mięśnia. Chociaż w początkowej fazie może być niezbyt zauważalna gdyż u podstawy mózgu wszystkie tętnice się łączą i organizm nie odczuwa dużego ubytku, gdyż pozostałe tętnice pracują za tą objętą miażdżycą to ważna jest szybka reakcja, aby nie pozwolić zachorować pozostałym tętnicom i żyłom w okolicy szyi.
Objawy miażdżycy tętnic szyjnych
- zawroty głowy
- problemy z widzeniem
- rzadziej problemy z mową i artykulacją
- uczucie zmęczenia, senności
Leczenie miażdżycy tętnic niesie za sobą ogromne ryzyko
Leczenie jest niezwykle niebezpieczne ponieważ niezależnie czy się go podejmiemy czy nie, istnieje duże ryzyko oderwania się części zatoru czy zakrzepu i jego zablokowanie większych lub mniejszych naczyń co może doprowadzić do udaru lub zawału.
Leczenie miażdżycy tętnic
Leczenie miażdżycy najczęściej jest farmakologiczne, jednak w krytycznych sytuacjach niezbędne jest przeprowadzenie operacji polegającej na otwarciu zmienionej chorobowo żyły lub tętnicy i wycięcie z niej narośli. Możliwe jest to zarówno laparoskopowo co wykonywane jest rzadziej lub też standardowo poprzez nacięcie żyły lub tętnicy z zewnątrz. W przypadku leczenia farmakologicznego podaje się leki mające na celu rozbić zakrzep, zator i jak najszybciej go rozpuścić, aby nie zaczopował istotnych dla życia tętnic i żył. Następnie podaje się leki wzmacniające i uelastyczniające ściany żył.
Profilaktyka miażdżycy tętnic
Zatem istotne jest aby skutecznie przeciwdziałać powstawaniu miażdżycy co nazywamy profilaktyką. W przypadku miażdżycy lub jej podejrzenia pierwszym krokiem jest zmiana diety oraz siedzącego trybu życia na taki, w którym spożywamy mniej produktów mięsnych, zwłaszcza tłustych oraz codziennie zażywamy odpowiedniej dawki ruchu – nie musi ona być duża, wystarczy 30 minutowy spokojny spacer!
5 sposobów na poprawę Twoich tętnic
-
Włącz do swojej diety produkty, które wzmocnią Twoje żyły i tętnice, może to być sok z granatu, a może być wyciąg z kasztana, staraj się stosować je chociaż raz dziennie
-
Sięgnij po napar z bratka, a skutecznie wzmocni i oczyści on Twoje żyły
-
Sięgnij po napary i wyciągi z pokrzywy – działają one przeciwko powstawaniu zakrzepów i nie pozwalają na zgęstnienie krwi
-
Zacznij uprawiać sport! Nie musi być to sport wyczynowy, wystarczy odpowiednia porcja ruchu jak 30minut spaceru, 15 minut jazdy na rowerze, czy od 30 do 45 minut rozciągania lub spokojnego pilatesu
-
Zainwestuj w zdrową dietę, zamień słodycze na owoce, alkohole na zdrowe napary ziołowe i herbaty, jeżeli nie jesteś w stanie to chociaż pijaj nalewki ziołowe