Metoda rotzera inaczej metoda naturalnego planowania rodziny – zastosowanie ladycomp

Są sytuacje w życiu kobiety lub współmałżonków, że nie mogą się oni zdecydować na dostępne dzisiaj środki antykoncepcyjne jak prezerwatywy, tabletki czy wkładki antykoncepcyjne. Niezależnie czy jest to powód natury etycznej czy zdrowotnej warto wiedzieć jak w takich przypadkach uniknąć nieplanowanej ciąży. Meto objawowo-termiczna jest również idealną metodą naturalnego poczęcia w przypadku osób z trudnościami do zajścia w ciążę lub w innych przypadkach. Do metody tej nie potrzebne są żadne specjalne środki hormonalne, które rozregulowują organizm, żadne wspomagacze tylko termometr i uważna obserwacja.

Co to jest metoda rotzera czyli objawowo-termiczna

Metoda rotzera czyli inaczej naturalnego planowania rodziny (NPR) lub objawowo-termiczna to jedna z metod antykoncepcji, ale również koncepcji. Polega na dokładnej obserwacji cyklu miesiączkowego, na podstawie którego możliwe będzie wyznaczenie, w których dniach kobieta jest płodna lub wręcz przeciwnie. Dawniej niezbędne było prowadzenie dziennika z zapisami o tym jaka była temperatura ciała, jakiej konsystencji był śluz, a oprócz tego wszelkie miesiączki i możliwe objawy zakłócające cykl. Dzisiaj zamiast typowej dziennikowej metody można skorzystać z elektronicznej formy, która nazywa się ladycomp.

Co to jest ladycomp czyli komputery cyklu

Tak zwane komputery cyklu to hit na rynku antykoncepcyjnym, dla osób, które nie stosują typowych form antykoncepcji. Jednak z drugiej strony są również idealne do planowania rodziny, a zatem wyznaczania dni, kiedy należy postarać się o dziecko! Ladycomp działają w oparciu o metodę objawowo-termiczną, aby ladycomp mógł wyznaczyć cykl kobiety niezbędny jest pomiar temperatury pod językiem przez określoną liczbę dni. Na tej podstawie komputer dalej będzie sam obliczać nasze dni płodne. Ladycomp to idealny sprzęt, który oszczędzi nam bawienia się w dzienniczki.

Kiedy i kto może stosować się metodę rotzera lub ladycomp

Zasadniczo każda kobieta może skorzystać z tej metody, gdyż nie ingeruje ona w naturalną gospodarkę hormonalną. Metoda ta będzie dobra dla kobiet, które planują założenie rodziny lub chcą odsunąć ten moment w czasie, jednak mają pewne przeciwwskazania do stosowania innych form antykoncepcji. Są jednak sytuacje, kiedy ani ladycomp ani typowa metoda objawowo-termiczna nie zadziała, a są nimi naturalne schorzenia. Dlatego przed zastosowaniem tego typu antykoncepcji należy udać się do ginekologa na szereg badań pod kątem takich schorzeń jak:

  • syndrom policystycznych jajników – który często jest nadmierną owulacją lub jej brakiem

  • problemy z cyklem – podejrzenia nierównych cykli czyli podejrzenia braku owulacji

Dodatkowym przeciwwskazaniem do stosowania ladycomp czy metody rotzera jest stosowanie leków hormonalnych, które zaburzają naturalny rytm cyklu, co może spowodować błędy w wyznaczaniu dni płodnych i zawodność metody.

Jak stosować i na czym polega metoda rotzera czyli objawowo-termiczna

Metoda ta polega na codziennym sprawdzaniu temperatury w pochwie jeszcze przed wstaniem z łóżka. Oznacza to, że codziennie niezależnie od dnia cyklu należy robić pomiar temperatury termometrem, a następnie zapisywać go w notatniku. Kolejną obserwacją, którą należy przeprowadzić jest obserwacja śluzu, w zależności od tego, jaka jest jego konsystencja wyznacza się dzień płodny lub niepłodny. Aby metoda była najskuteczniejsza niezbędny jest pomiar co najmniej dwóch lub trzech cykli, a następnie konsultacja z lekarzem ginekologiem. Jeżeli jednak nie chcemy spotykać się z lekarzem warto udać się na kurs doszkalający w tej dziedzinie lub zakupić ladycomp, który sam będzie robił pomiary i je zapamiętywał!

Kiedy metoda rotzera jest najskuteczniejsza

Aby metoda była skuteczna niezbędnych jest kilka czynników. Z jednej strony najważniejszym jest dbanie o codzienne pomiary temperatury jak i obserwacje śluzu. Jeżeli bardzo tego pilnujemy to można być niemal absolutnie pewnym, że stosunek w wyznaczonych dniach powiedzie się tym czego oczekujemy – kiedy planujemy dziecko, zajście w ciąże lub odwrotnie czyli kiedy nie planujemy nie zajść. W tym celu niezbędne jest przestrzenie zasad!

Lady-comp baby komputer do planowania rodziny

Kiedy chcemy zajść w ciążę

Jeżeli wykonujemy metodę objawowo-termiczną lub stosujemy ladycomp aby zajść w ciążę należy doprowadzić do stosunku w tak zwane dni płodne!

Stosuję metodę objawowo-termiczną, ale nie mogę zajść w ciążę

Jeżeli borykasz się z tego typu problemem warto odwiedzić lekarza, ale również pamiętać, że stan zdrowia Twojego organizmu wpływa na to, czy zapłodnione jajeczko zostanie podtrzymane w ścianie macicy czy obumrze. Jeżeli jesteś wątłego zdrowia i Twój organizm wie, że ciąża byłaby dla Ciebie większym zagrożeniem wtedy trudniej zajść w ciążę nawet podczas dni płodnych, ponieważ pomimo zapłodnienia jajeczka, ono może obumierać.

Kiedy nie chcę zajść w ciążę

Jeżeli stosujemy metodę objawowo-termiczną lub używamy ladycomp aby nie zajść w ciążę i uniknąć zapłodnienia należy uprawiać seks tylko w dni niepłodne!

Kiedy skuteczność metody rotzera zawodzi

Niestety metoda rotzera czyli objawowo-termiczna bardzo często może zawieść z błahych powodów. Silny stres, częste stresujące sytuacje, częste choroby lub po prostu nagły atak przeziębienia może spowodować rozregulowanie cyklu. Stosowanie tej metody najlepsze jest dla osób o spokojnym i uporządkowanym trybie życia. W przypadku ladycomp producent zapewnia, że nawet przy najbardziej rozregulowanym cyklu narzędzie poprawnie wyznaczy dni płodne.

Czy higiena ma wpływ na metodę objawowo-termiczną

Z punktu widzenia biologicznego – nie. Jeżeli jednak kobieta cierpi na częste choroby narządów intymnych jak kandydoza pochwy lub upławy wtedy może mieć to duży wpływ, gdyż po pierwsze należy wyleczyć swoje choroby, aby zajście w ciąże lub jej uniknięcie było prostsze. Częste choroby i zmiany w okolicach narządów rodnych mogą utrudnić właściwe planowanie metody niezależnie od tego czy będziemy prowadzić dzienniczek, czy będzie to ladycomp.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.