Marzanka wonna – właściwości zdrowotne i jak przygotować domowy napar
Marzanka wonna inaczej nazywana przytuliną wonną to rodzaj ziela, który od wieków używany był w medycynie ludowej oraz zielarstwie. Co ciekawsze można ją znaleźć nie tylko w domowych apteczkach, ale równie chętnie wykorzystywana była ze względu na swój intensywny zapach do aromatyzowania alkoholi, ciast, a nawet herbat! Do dzisiaj głównie używana wciąż do wytwarzania alkoholi w tym w majowym kruszonie czy do aromatyzowania likierów. Mimo to wciąż można ją dostać w aptekach i sklepach zielarskich, a od 2014 roku przestała być pod ochroną w związku z czym śmiało możemy zacząć zbierać ją w jej naturalnych siedliskach, jednak z umiarem!
Czym jest marzanka wonna
Marzanka wonna to rodzaj rośliny marzankowatej, która płoży się po ziemi. Ma charakterystycznie rozlokowane liście w koło wokół łodygi przy czym listki są podłużne i ostro zakończone. Jest stosunkowo niewysoką roślinką, a jej białe kwiaty są niezwykle aromatyczne chociaż nieco gorzkawe. Można zbierać zarówno jej liście jak i całe łodygi przed i w okresie kwitnienia. Jeżeli zależy nam na aromacie wtedy warto zbierać jest łodygi pełne kwiatów, jeżeli jednak chcemy przygotować z niej napar zdrowotny czy zrobić domowe kosmetyki wtedy lepiej zbierać listki tuż przed kwitnieniem.
Pamiętaj! Marzanka wonna barwi
Marzanka wonna bywa wykorzystywana do barwienia w tym nawet przyciemniania skóry i wzmacniania jej pigmentacji, dlatego też staraj się niczego nią nie zachlapać.
Właściwości zdrowotne marzanki wonnej
Marzanka wonna znana już była w dawnych czasach kiedy to wykorzystywano jej właściwości lecznicze. Była ona jednym z głównych składników mających za zadanie leczyć histerię, nerwicę czy inne problemy o podłożu nerwicowym. Dzisiaj jest do tego używana w połączeniu z melisą w specjalnych herbatkach ziołowych. Co więcej marzanka wonna bogata jest w garbniki i kumarynę, flawonoidy w niej zawarte są w niewielkich ilościach, jednak mogą być wykorzystywane. Potwierdzono jej działanie przeciwbakteryjne, łagodzące, antyseptyczne oraz co ciekawe łagodzące skurcze mięśni gładkich co jest przydatne przy chorobach układu pokarmowego.
Zastosowanie marzanki wonnej w kucharstwie
Marzanka wonna a właściwie jej niewielkie ilości wykorzystywane są w kucharstwie jako przde wszystkim środek aromatyzujący. Jej przyjemny zapach często wykorzystywany jest w wypiekach słodkich oraz w wytwórniach alkoholi. Jednak w przeciwieństwie do większości produktów roślinnych nie wykorzystuje się suszonych liści a jedynie wywar lub jeżeli to możliwe świeże liście i kwiaty z łodyżkami zanurzane w substancji którą aromatyzujemy i po 3 godzinach zostają wyjęte. Wszystko po to, aby wydobyć możliwie najwięcej przyjemnego zapachu bez pozostawienia typowej dla marzanki wonnej gorzkiego zielnego posmaku.
Marzanka wonna na problemy z pęcherzem
Marzanka wonna ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne oraz delikatnie moczopędne jest wykorzystywana w ziołowych mieszankach na choroby i zapalenia pęcherza. Jak wiele innych produktów naturalnych, które działają moczopędnie i przeciwbakteryjnie sprawdza się wspaniale i może spokojnie być używana do wspomagania właściwej pracy pęcherza, zwłaszcza u kobiet.
Marzanka wonna na problemy ze snem
Już dawniej marzanka była używana nie tylko w sposób regulujący nasz sen, ale również w połączeniu z ziołami typu melisa była świetnym środkiem uspokajającym i kojącym nerwy. Stosowana była na cierpiące na histerię kobiety (obecnie nie notuje się przypadków histerii). Marzanka wonna pozwoli na uspokojenie naszego snu, zmniejszy ilość wybudzeń oraz charakter snów z prześladujących na spokojne.
Marzanka wonna na choroby układu pokarmowego
Prawdopodobnie marzanka wonna przyspiesza nasz metabolizm, dzięki czemu organizm jest lepiej odżywiony, a także pełen energii, jednak co ważniejsze otwarcie naczyń krwionośnych i załagodzenie skurczy mięśni gładkich pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego. Jest w stanie powstrzymać biegunki i wyrównać pracę jelit, dlatego zawsze warto mieć saszetkę marzanki wonnej pod ręką, a zwłaszcza w podróży!
Uważaj! Marzanka wonna w ciąży
Marzanka wonna jest niewskazana podczas okresu ciąży i karmienia piersią, dlatego zanim z niej skorzystaj skonsultuj się koniecznie ze swoim ginekologiem!
Marzanka wonna na żylaki
Marzanka wonna jest używana na wszelkiego rodzaju zatory, stwardnienia żył, żylaki oraz nawet hemoroidy. Ogólnie marzanka wpływa dobrze na nasz układ krwionośny rozszerzając naczynia krwionośne, wzmacniając je i uelastyczniając, dzięki czemu można nią leczyć żylaki i hemoroidy nie tylko pijąc napa, ale również przecierając miejsca zaognione i zmienione.
Jak przygotować napar z marzanki wonnej
Przygotowanie naparu z marzanki wonnej jest niezwykle proste. W przeciwieństwie do niektórych preparatów marzankę wonną należy jedynie zalać szklanką wrzątku i pozwolić się zaparzyć. Taki napar powinno się wypijać po około 50ml cztery razy na dobę przez około dwa tygodnie w kuracjach problemów żołądkowych czy nasennych. Nigdy nie powinno się przyjmować dużej dawki naraz!
Herbapol Lactosan Fix 20 saszetek
Jak przygotować nasiadówkę z marzanki wonnej
Nasiadówkę z marzanki wonnej przygotowuje się niemal w ten sam sposób co napar. Warto jednak użyć dwóch do czterech saszetek oraz je zagotować i pozostawić do przestygnięcia. Wywar wymieszać z ciepłą wodą w misce, w której będziemy robić nasiadówkę. Nasiadówka powinna trwać około 10 do 15 minut przez 2 tygodnie codziennie, wtedy efekty będą widoczne najlepiej.
Uważaj! Marzanka wonna przy migrenach
Marzanka wonna jest bogata w kumaryny, dlatego też jeżeli cierpisz na migreny staraj się jej unikać, gdyż może ona wzmocnić Twoje bóle głowy!
Marzanka wonna w kosmetykach i kosmetologii
Ze względu na działanie łagodzące oraz antybakteryjne wyciągi z marzanki są chętnie dodawane do wielu drogeryjnych oraz ziołowych kosmetyków. Jednak najprostszym sposobem czerpania dobroczynnego wpływu marzanki jest używanie jej naparu jako naturalnego toniku do przemywania skóry twarzy!
Marzanka wonna sklepowa czy z własnego zbioru
Marzankę wonną możemy dostać w aptekach lub specjalnych sklepach zielarskich, jednak po 2014 roku zostały zniesione obostrzenia w stosunku do marzanki i nie jest ona już pod ochroną. Oznacza to, że jeżeli spotkamy jej naturalne siedlisko można zerwać trochę kwiatów lub liści na własne napary. Warto jednak pamiętać, aby nie niszczyć przy tym całego krzewu, a zbiory robić tuż przed okresem kwitnienia, lub przy zbiorze kwiatów w okresie kwitnienia. Mimo to najbezpieczniejszą formą jest kupno marzanki, gdyż siedliska mogą znajdować się blisko toksycznych miejsc, a wtedy mogą być tymi toksynami wypełnione.
Przeciwwskazania do stosowania marzanki wonnej
Chociaż brak jest znanych wyraźnie przeciwwskazań typu alergia lub nietolerancja, to w dużych ilościach marzanka wonna może wywoływać nudności, zaparcia, bóle głowy lub krwotoki. Ze względu na ostatnią możliwość jest bardzo niewskazana dla kobiet w ciąży. Prawdopodobnie była ona wykorzystywana jako jedno z wielu ziół w mieszankach na wywoływanie miesiączki.