Czy magnez pomaga na skurcze mięśni? Poznaj objawy niedoboru magnezu! Czy jesteś narażony?
Skurcze mięśni nie są zbyt groźną dolegliwością, aczkolwiek z pewnością są nieprzyjemne i często bolesne. Zazwyczaj lekarze wówczas radzą, by zażywać magnez. Preparatów z tym pierwiastkiem jest na rynku bardzo dużo, trudno więc zdecydować się na ten odpowiedni.
Objawy niedoboru magnezu
Objawami zbyt niskiego spożycia magnezu są skurcze mięśni, mimowolne tiki twarzy, złe samopoczucie i przewlekły ból. Według badań dotyczących populacji, istnieje duża szansa, że nie spożywasz dziennie takiej ilości magnezu, jakiej potrzebujesz.
Mniej niż 30% dorosłych w USA zażywa zalecaną dzienną dawkę magnezu. Ok. 20% z nich dostarcza swojemu organizmowi jedynie połowę dziennego zapotrzebowania.
Jednym ze sposobów oceny poziomu magnezu w naszym ciele jest skontaktowanie się z ośrodkiem medycznym i poproszenie o wykonanie szczegółowych badań magnezu. Ocena poziomu magnezu odbywa się zwykle przy użyciu testów surowicy krwi, które mogą być jednak mylące.
Jedynie 1% magnezu znajduje się we krwi, a tylko 0,3% w jej surowicy, dlatego też kliniczne badanie magnezu może nie zidentyfikować jego niedoboru.
Magnez na skurcze mięśni – czy jesteś narażony na niedobór magnezu?
Jeśli na którekolwiek z poniższych pytań odpowiesz „tak”, możesz być narażony na niedobór magnezu.
- Czy regularnie pijesz napoje gazowane?
Większość ciemnych napojów gazowanych zawiera fosforany. Substancje te wiążą się z magnezem wewnątrz przewodu pokarmowego, sprawiając, że staje się on niedostępny dla naszego organizmu. Nawet jeśli utrzymujesz zrównoważoną dietę, pijąc napoje gazowane z posiłkami wypłukujesz magnez ze swojego ciała.
- Czy regularnie spożywasz ciasta, ciastka, desery, cukierki i inne słodkie potrawy?
Cukry rafinowane to produkt o zerowym stężeniu magnezu. Co więcej, powodują zwiększone wydalanie magnezu przez nerki.
Słodkie substancje są znane dietetykom jako „produkty anty-odżywcze”. Zastępując zdrowy posiłek słodkim zapychaczem nie tylko nie dostarczamy naszemu ciału ważnych składników odżywczych, ale powodujemy też że słodycze podczas trawienia konsumują inne ważne składniki odżywcze. Im bardziej słodką i przetworzoną żywność spożywasz, tym większa szansa, że brakuje ci magnezu i innych istotnych składników odżywczych.
- Czy jesteś narażony na stres lub przeszedłeś poważną procedurę medyczną?
Zarówno fizyczny jak i emocjonalny stres może być przyczyną niedoboru magnezu. Można powiedzieć, że stres i magnez są ze sobą ściśle powiązane. Stres może być przyczyną niedoboru magnezy, a brak magnezu ma tendencję do powiększania reakcji stresowych, pogłębiając problem.
W badaniach, adrenalina i kortyzol (produkty uboczne stresu i niepokoju) były powiązane ze zmniejszonym poziomu magnezu.
Stresujące warunki wymagają zużycia większej ilości magnezu przez nasze ciało. Na niski poziom magnezu wpływa też stres fizyczny – operacje chirurgiczne, oparzenia i przewlekłe choroby.
- Czy codziennie pijesz kawę lub herbatę?
Poziom magnezu jest w dużej mierze kontrolowany przez nerki, które filtrują i wydalają nadmiar magnezu i innych minerałów. Kofeina powoduje, że nerki uwalniają dodatkowy magnez, niezależnie od jego poziomu.
- Czy przyjmujesz leki moczopędne, leki na serce, na astmę lub pigułki antykoncepcyjne?
Wykazano, że działanie niektórych leków zmniejsza poziom magnezu w organizmie poprzez zwiększenie utraty magnezu przez nerki.
- Czy spożywasz więcej niż 7 porcji alkoholu tygodniowo?
Wpływ alkoholu na poziom magnezu jest podobny do działanie leków moczopędnych – zwiększa wydalanie magnezu przez nerki. W badaniach wykazano, że kliniczny niedobór magnezu może występować nawet u 30% osób uzależnionych od alkoholu.
Nadużywanie alkoholu przyczynia się także do obniżenia sprawności układu pokarmowego, a także prowadzi do niedoboru witaminy D. Oba te czynniki mogą przyczynić się do niskiego poziomu magnezu.
- Czy występują u ciebie?
- Lęki
- Okresy hiperaktywności
- Problemy ze snem
Powyższe objawy mogą być neurologicznymi objawami niedoboru magnezu. Suplementacja magnezem jest konieczna dla zdrowia układu nerwowego. Niedobory magnezu mogą prowadzić także do zmian w osobowości, a nawet depresji.
Skurcze mięśni a niedobór magnezu
Objawy niedoboru magnezu mogą obejmować skurcze mięśni fibromialgię, tiki twarzy, skurcze oczu i ich mimowolne ruchy. Bez magnezu, nasze mięśnie byłyby w ciągłym stanie skurczu.
Magnez jest wymaganym składnikiem do rozluźnienia mięśni. Wapń, z drugiej strony, daje naszym mięśniom sygnał do skurczu. Są to „dwie strony fizjologicznej monety” – wapń i magnez mają sprzeczne działanie, ale funkcjonują w zespole.
Magnez i wapń są ze sobą ściśle powiązane. Jednym z pierwszych zaleceń po otrzymaniu niskiego poziomu wapnia w badaniu, jest suplementacja magnezu.
Suplementy diety z magnezem
Skurcze mięśni, które szybko się pojawiają i dość szybko mijają, związane są z niedoborem jonów magnezu. Kilka dni zażywania tego pierwiastka (zazwyczaj preparaty są przyjmowane doustnie w formie tabletek) pomaga zwalczyć problem skurczów. Osoby z niedoborem magnezu najczęściej sięgają po te specyfiki, które dodatkowo mają witaminę B6, wspomagającą wchłanianie się magnezu oraz potasu. Takie tabletki są szczególnie wskazane osobom, które jednocześnie przyjmują leki przeciwnadciśnieniowe (głównie moczopędne).
Foto: |
Właściwość: |
Rozmiar: |
Producent: |
Magnez dla mężczyzn | 181 g | MenMag | |
|
Magnes polecany przy skurczach mięśni |
50 tabletek |
|
Na leki bez recepty również trzeba uważać
Wiele osób błędnie zakłada, że jeśli dany lek dostępny jest bez recepty, to nie wyrządzi nam żadnej krzywdy. Nic bardziej błędnego. Każdy preparat warto skonsultować z lekarzem. Okazuje się bowiem, że nadużywanie środków z potasem prowadzi do zmian pracy serca, które może wykryć później EKG. Dlatego osoby, które chcą leczyć się same i nie podejmą konsultacji u żadnego specjalisty, powinny sięgnąć po magnez z witaminą B6. Koniecznie należy też czytać ulotkę. Zdarza się, że już 1 tabletka zawiera odpowiednią dawkę magnezu na cały dzień. Dawki tej nie należy przekraczać. Pamiętajmy, że magnez jest również dostarczany w przyjmowanych pokarmach, nie ma więc też często zapotrzebowania na tak dużą suplementację.
Najlepiej jest zacząć leczenie od przyjmowania mniejszych dawek magnezu i jeśli zajdzie konieczność zwiększać je, jeśli nie będziemy osiągali pożądanego efektu.