Maca jest rośliną pochodzącą z terenów Peru i rosnącą na dużej wysokości, ponad 4000 metrów – jest najwyżej uprawianą rośliną na świecie. Upodobała sobie skaliste gleby, które nie są przyjazne dla większości roślin, radzi sobie dzięki mocnemu korzeniowi, który przypomina ten rzodkiewki lub buraka. To właśnie ta część rośliny jest najbardziej ceniona przez lokalną ludność i uważana za zwiększającą płodność oraz życiową energię. Uważa się, że właśnie cudowny korzeń maca pozwolił ludziom przetrwać w trudnych, wysokogórskich warunkach.
Maca i jej wykorzystanie w medycynie ludowej
Maca jest rośliną dostarczającą wielu witamin ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz łatwo przyswajalnego białka. Niegdyś używano jej w stanach niedożywienia, w okresie ciąży, laktacji, dojrzewania i podawano dla ogólnego wzmocnienia. Wykorzystywano ją również jako środek wspomagający wytrzymałość – podawano wojownikom przed potyczkami, lub zalecano jeść aby zwiększyć płodność, karmiono nią również zwierzęta.
Maca i jej wpływ na zdrowie, oficjalne stanowisko naukowe
Badania wykazały, że maca zawiera między innymi:
-
Taniny
-
Makaeny
-
Lizynę
-
Argininę
-
Taniny
-
Saponiny
-
Makamidy
-
Fitosterole
-
Ergosterole
-
Flawonoidy
-
Karotenoidy
-
Witaminę C
-
Witaminy z grupy B
Składniki te mają charakterystyczne działanie, które tak wiele osób już doceniło. Zwiększenie ukrwienia narządów płciowych powoduje zakwalifikowanie jej jako naturalny afrodyzjak, fitosterole wspomagają produkcje estrogenu, co ma zbawienny wpływ na kobiety w okresie przekwitania. Ponadto flawonoidy walczą z wolnymi rodnikami, co opóźnia procesy starzenia się komórek oraz redukuje ryzyko zachorowalności na nowotwór, fitosterole przeciwdziałają miażdżycy i regulują zaburzenia hormonalne.
Co najważniejsze, alkaloidy i makamidy wpływają na proces spermatogenezy i tym samym zwiększają płodność u mężczyzn!
Ciekawostką jest, że badania przeprowadzane na szczurach wykazały zmniejszenie czasu pomiędzy wytryskiem a kolejną kopulacją podejmowaną przez zwierzęta!
Działanie maca w skrócie
-
Podnosi libido u kobiet i mężczyzn
-
Poprawia funkcje seksualne
-
Zwiększa płodność
-
Reguluje gospodarkę hormonalną
-
Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka
-
Opóźnia procesy starzenia
-
Przeciwdziała anemii
-
Poprawia pamięć i wspomaga procesy mózgowe
-
Zwiększa energię i wytrzymałość organizmu
-
Pomaga w walce z depresją
Maca na potencje
Spożywanie macy ma właściwości wyrównujące hormony męskie. Już po pierwszym dniu kuracji zwiększa się ilość liczby plemników, a po tygodniu wzrost objętości spermy jest zauważalny, pomimo braku podniesienia się poziomu testosteronu we krwi!
Maca ma wpływ nie tylko na mężczyzn, kobiety suplementujące mace również zauważają podniesienie libido jak i poprawę humoru oraz zanik depresji, o ile na nią cierpiały.
Swanson, Maca
Maca dla aktywnych
Wysoka zawartość białka i węglowodany dają mnóstwo energii oraz pomagają budować tkankę mięśniową. Ponadto reszta składników świetnie się uzupełnia pobudzając organizm, wprawiając w dobry nastrój i pomagając szybciej regenerować się po wysiłku.
Sterole roślinne zawarte w macy obniżają zły cholesterol poprzez blokowanie jego wchłaniania w jelicie. Błonnik w macy pomaga w utrzymaniu szczupłej sylwetki, ponieważ systematycznie spożywany pobudza do pracy jelita i zapobiega wzdęciom czy zaparciom.
Mace poleca się w szczególności osobom, które są często narażone na stres, są na odtruwającej diecie, potrzebują dużej dawki witamin i energetycznego „kopa”.
Jak przyjmować mace? Dawkowanie
Jako środek leczniczy zaleca się przyjmowanie dawki 1,5 – 10 g dziennie. Najlepiej suplementować proszek, ponieważ łatwo miesza się go z wodą, sokiem lub koktajlem. Warto wiedzieć, że przyjmując mace na pusty żołądek, zwiększamy jej wchłanianie. Najlepszy czas to około 15 minut przed śniadaniem.
Gdzie kupić proszek maca?
Mimo rosnącej popularności, w Polsce maca nie jest łatwo dostępna, przez co wielu internetowych sprzedawców korzysta z niewiedzy kupujących i podmienia skład. Często zdarzają się przypadki, gdzie w zamówionym proszku jest szczątkowa ilość maca, albo nie ma jej wcale. Takie suplementy nie poprawią naszego zdrowia, a nawet mogą nam zaszkodzić. Najlepiej kupować od producentów posiadających certyfikat np. Soil Association, który gwarantuje, że produkt nie jest skażony i pozyskany jest z ekologicznego źródła. W większych miastach znajdziemy tak zwane „ekologiczne sklepiki” w których trafimy na maca, a jeśli nie, to sprzedawca z pewnością nam ją sprowadzi.