Liść Damiana – stosowanie, działanie, przeciwwskazania

Ostatnimi laty widoczny jest znaczny wzrost zainteresowania naturalnymi sposobami wspomagania naszego zdrowia. Sztuczne, chemiczne suplementy, witaminy, minerały i inne specyfiki idą w odstawkę a ich miejsce zajmują wspaniałe, naturalne preparaty. Jednym z produktów, który podbija serca na całym świecie jest Turnera diffusa. Ta egzotycznie brzmiąca nazwa łacińska oznacza Liść Damiana- roślinę o fantastycznych właściwościach prozdrowotnych. Liść Damiana był ceniony już przez starożytnych Majów! To doskonały naturalny afrodyzjak, antidotum na przemęczenie, remedium na depresję i sposób na oczyszczenie organizmu. Oczywiście to tylko niektóre z wielu właściwości tej rośliny! Jakie jeszcze korzyści niesie stosowanie liści Damiana? W jaki sposób przyjmować te ziele? Wszystko co musisz wiedzieć na temat tej rośliny znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule! Zapraszamy do lektury!

Liść Damiana – odrobina historii

Liść Damiana, ziele świętego Damiana (na cześć świętego Damiana- średniowiecznego aptekarza) i Turnera diffusa- wszystkie te nazwy odnoszą się do rośliny z gatunku męczennicowatych. Rośnie w Ameryce Środkowej i Południowej oraz na Karaibach. Już cywilizacja starożytnych Majów znała cudowne działanie suszony liści i pędów tej tropikalnej rośliny. Do Europy liście Damiana zawitały dopiero na przełomie XVII i XVIII wieku. Przypłynęły wraz z hiszpańskim misjonarzem Juanem Maria de Salvatierra.

Roślina ta osiąga wysokość do dwóch metrów. Charakteryzuje się mocno rozgałęzionymi pędami z lancetowatymi liśćmi oraz intensywnie żółtymi kwiatami. Turnera diffusa wyróżnia się specyficznym, mocnym zapachem pochodzącym od olejków eterycznych (cyneol, cymol i piren).

Działanie i właściwości

Ziele świętego Damiana cenione było przez starożytnych Majów ze względu na fantastyczne właściwości lecznicze. Cenili je zwłaszcza za działanie oczyszczające, wzmacniające i przeciwdepresyjne. Regularne stosowanie liści Damiana:

 • pozytywnie działa na układ wydalniczy,
 • dezynfekuje od wewnątrz drogi moczowe,
 • działa moczopędnie,
 • usprawnia działanie układu trawiennego,
 • wykazuje działanie żółciotwórcze oraz żółciopędne,
 • oczyszcza organizm z toksyn,
 • działa odtruwająco,
 • pobudza popęd seksualny (zwiększa libido),
 • zwiększa ukrwienie narządów płciowych,
 • opóźnia ejakulację,
 • przeciwdziała impotencji,
 • zwiększa odczuwaną przyjemność w trakcie zbliżenia,
 • wspomaga terapię bezpłodności (zarówno u kobiet jak i mężczyzn),
 • zmniejsza uciążliwe objawy towarzyszące menopauzie oraz zespołowi spięć przedmiesiączkowych (PMS),
 • wpływa na regulację cyklu menstruacyjnego,
 • pozytywnie wpływa na działanie układu oddechowego,
 • łagodzi przewlekły kaszel,
 • wspomaga leczenie chorób górnych dróg oddechowych,
 • pomaga chorym na astmę,
 • działa rozluźniająco,
 • pomaga w okresach silnego stresu, przemęczenia, wyczerpania,
 • wspomaga leczenie depresji,
 • wykazuje właściwości przeciwlękowe,
 • wykazuje działanie uspokajające,
 • obniża poziom cukru we krwi (nie może jednak zastępować farmakoterapii),
 • podnosi poziom koncentracji,
 • działa pobudzająco.

Trzeba przyznać, że lista właściwości liści Damiana jest naprawdę imponująca. Można powiedzieć, że nie istnieje problem, którego rozwiązaniem nie byłoby ziele świętego Damiana. Należy jednak pamiętać, że w przypadku wielu schorzeń, stosowanie tej rośliny powinno jedynie pełnić rolę dodatkowej suplementacji. Powinno być traktowane jako kuracja wspomagająca- pod żadnym pozorem nie powinno zastępować przyjmowania zaleconych przez lekarza leków.

Jak stosować liść Damiana?

Ziele świętego Damiana najczęściej sprzedawane jest postaci suszu. Z suszu tej rośliny przyrządza się napar. Należy zaparzyć dwie, płaski łyżeczki wysuszonych liść na szklankę wody. Po upływie 2-3 minut napar odcedzamy. Nie jest to najpyszniejsza mikstura, więc aby wzbogacić walory smakowe można dosłodzić napar cukrem lub miodem. Aby w pełni odczuć pozytywne działanie tego napoju należy spożywać go minimum2-3 razy dziennie. Z ziela świętego Damiana można również przyrządzić nalewkę na bazie alkoholu. W tej postaci napój można przechowywać o wiele dłużej niż napar.

Przeciwwskazania

Napar z liści Damiana jest środkiem ziołowym i jako taki jest względnie bezpieczny w stosowaniu. Jego niewielkie ilości nie zaszkodzą nikomu. Jednak przyjmowanie większych dawek może prowadzić do wystąpienia pewnych działań niepożądanych. Na baczność powinny być przede wszystkim osoby chorujące na cukrzycę. Przyjmowanie zbyt dużej ilości naparu z ziela świętego Damiana wraz z przyjmowanymi lekami obniżającymi poziom cukru może doprowadzić do hipoglikemii (niebezpiecznego stanu zbyt niskiego stężenia cukru we krwi, które może doprowadzić do śpiączki). Niestety nie istnieją żadne wiarygodne dane, nie ma wyników badań mówiących o interakcjach między liściem Damiana a przyjmowanymi lekami. Ponadto ze względu na oddziaływanie na gospodarkę hormonalną, przyjmowanie ziela świętego Damiana nie jest zalecane osobom przyjmującym progesteron, kobietom w ciąży oraz kobietom w okresie karmienia piersią. Oczywiście, jeżeli kiedykolwiek wystąpiła reakcja alergiczna na jakąkolwiek roślinę z rodziny Turneraceae, zażywanie naparu z liści Damiana jest niewskazane. Prawdopodobnie taka reakcja wystąpi ponownie. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości czy możesz zażywać napar z ziela świętego Damiana należy przed rozpoczęciem suplementacji zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz wykluczy ewentualne przeciwwskazania.

W dużym skrócie- na suplementację tym ziołem powinny zwłaszcza uważać kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz diabetycy. Poza tym kuracja naturalnymi składnikami nie powinna nieść żadnych negatywnych skutków, a jedynie korzyści.

Liść Damiana

Skutki uboczne i działanie niepożądane

Oczywiście nadużywanie każdej substancji może wywołać niepożądane objawy. Napar z ziela świętego Damiana nie jest tu wyjątkiem. Najczęściej występującymi skutkami ubocznymi są bóle głowy. Ze względu na działanie oczyszczające, wypijanie zbyt dużej ilości naparu może prowadzić do biegunek. Z kolei działanie pobudzające liści Damiana może utrudniać zaśnięcie. Ponadto wiele osób cierpiało również na wahania nastrojów. Wszystkie stosowane suplementy, w tym również napar z ziela świętego Damiana, należy zażywać rozważnie. Spożywanie bardzo dużych ilości naparu mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Zwłaszcza, że wpływ tej rośliny nie jest jeszcze w stu procentach przebadany. Umiar jest kluczem do czerpania korzyści niesionych przez ziele świętego Damiana bez narażania zdrowia na choćby najmniejsze działania niepożądane.

Podsumowanie

Ziele świętego Damiana to roślina o niezwykle szerokich zastosowaniach. Od wielu wieków jest używane ze względu na właściwości rozluźniające oraz oczyszczające. Ponadto liście Damiana są doskonale działający afrodyzjakiem! Jeżeli więc chcesz zażegnać problemy z menstruacją, złym samopoczuciem, spadkami koncentracji, spadkiem libido- roślinne herbatki z ziela świętego Damiana mogą zostać Twoją tajną bronią w walce z wieloma schorzeniami. Dodatkowo napar pomoże w regulacji poziomu hormonów oraz w usprawnieniu pracy układu trawiennego i oddechowego. To godny uwagi naturalny suplement, który w przypadku braku przeciwwskazań do spożywania, może przynieść wiele korzyści zdrowotnych Przed rozpoczęciem suplementacji należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub farmaceutą- pomogą oni dobrać odpowiednie preparaty zielarskie, dopasowane do Twoich potrzeb oraz wyklucza możliwość pojawienia się ewentualnych działań niepożądanych. Odkryj wspaniałe właściwości naparu z ziela świętego Damiana- rośliny cenionej już od czasów starożytnych Majów.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.