Leki na bezsenność bez recepty

Bezsenność to najczęściej występujące zaburzenie snu. Zmaga się z nią już około połowy Polaków. Czy zażywanie środków nasennych pomaga, jakie farmaceutyki wybrać i czy leki na bezsenność bez recepty są bezpieczne?

Leczenie bezsenności

Bezsenność ma różne oblicza, dlatego wyróżniamy jej kilka rodzajów – kilkudniowa jest najczęściej spowodowana reakcją na stres jakiego doznaliśmy albo wynika ze zmiany strefy czasowej, gdy znajdziemy się na innym kontynencie. Jeśli doskwierają nam białe noce, możemy sięgnąć bez obaw po leki nasenne. O zaburzeniu snu mówimy, gdy bezsenność towarzyszy nam poniżej miesiąca – pomogą wtedy leki nasenne i uspokajające, bo przedłużający się problem zwiastuje często problemy z powstrzymaniem stresu. Bezsenność trwająca powyżej miesiąca to już choroba a jej leczenie nie powinno opierać się tylko na lekach. Niezbędna będzie konsultacja z psychologiem i lekarzem rodzinnym, który oceni nasz ogólny stan zdrowia.

Przyczyny bezsenności

Dla doboru odpowiedniej terapii niezbędne jest poznanie przyczyn twojej bezsenności. Może być bowiem chorobą samą w sobie lub objawem czegoś poważniejszego. W około 80% przypadków mamy do czynienia z tą drugą opcją, gdy bezsenność staje się symptomem innego schorzenia, np. przerostu prostaty, która każe wstawać z łóżka, niepokoju i lęku, refluksu, przyjętych wcześniej leków? Możliwości są nieskończone, a my powinniśmy dojść do sedna problemu, by skutecznie go załagodzić. Wtedy nasze problemy znikną, a my powrócimy do normalnej aktywności.

Bezsenność dorosłych, bezsenność dzieci

Bezsenność może dotyczyć osób w każdym wieku: dzieci, nastolatki, osoby dorosłe i w podeszłym wieku. Dzieci nie mogą spać po pełnym emocji dniu, w wieku nastoletnim bardzo często ujawniają się pierwsze zaburzenia psychiczne, z depresją włącznie. O ile u osób starszych bezsenność wyjaśnia naturalna, zmniejszona potrzeba snu, o tyle u osób pracujących i w sile wieku bezsenność staje się problemem wielu dziedzin medycyny. Najprawdopodobniej odpowiadają za to zmiany hormonalne kobiet i mężczyzn przechodzących meno- i andropauzę. Leki na bezsenność i tabletki uspokajające znajdziemy zarówno w wersji dla dzieci, np. Tulleo jak i dorosłych. W tym drugim przypadku wybór jest znacznie poszerzony, więc można znaleźć lek odpowiadający różnym nasileniom objawów.

Leki na bezsenność

Leczenie bezsenności jest bardzo ważne, a przyjmując leki zgodnie z zaleceniami i po zgłoszeniu tego lekarzowi nie musimy się martwić, że będą dla nas niebezpieczne. Oczywiście, jak każdy lek, także leki na bezsenność bez recepty mogą wywoływać skutki uboczne. Warto więc dobrać środek, który będzie na nas działał, a nie wywoła skołowania czy uniemożliwi jazdy samochodem po jego zażyciu. Niedobór snu znacznie przewyższa ilość negatywnych skutków niż te, które występują po zażyciu leków. Najczęstsze skutki to problemy z koncentracją, rozdrażnienie, spadek energii życiowej. W odległych konsekwencjach brak snu jest przyczyną nadwagi, depresji a nawet chorób nowotworowych. Jeśli nie dajemy organizmowi czasu na regenerację, to możemy się spodziewać chorób i dolegliwości, z którymi nie mieliśmy dotąd problemu. Leki na bezsenność bez recepty nie leczą bezsenności, ale jej objawy, czyli pomagają zasnąć. Jeżeli nasza bezsenność wynika ze zdenerwowania, lepiej jest postawić na leki uspokajające, np. Apap Noc. Leki nasenne mogą się opierać na różnych składnikach a najpopularniejsze z nich to melatonina i zioła. Jeśli bezsenność jest wywołana bólem, to zażyjmy leki przeciwbólowe. One złagodzą stan zapalny i zniosą ból, a my będziemy w stanie zasnąć spokojnym snem. Na tabletki nasenne powinny uważać szczególnie osoby starsze, ponieważ w ich wypadku oddziaływanie na układ nerwowy może powodować większe skutki uboczne niż w przypadku osób młodych. Generalnie zasadą udanego snu jest znalezienie czasu na sen wśród osób młodych i nie zmuszanie się do niego osób w podeszłym wieku.

Preparat z melatoniną ułatwiający zasypianie

Naturalne sposoby na bezsenność

Jeśli chcemy oddać się w ręczne natury lub z jakiś powodów nie możemy brać leków nasennych, to wybawieniem okażą się zioła lecznicze. Możemy zaopatrzyć się w gotowe herbaty, np. z melisy lub sami odkryć jakie składniki działają na nas najlepiej. Bardzo cenione i działające nasennie są waleriana, chmiel, i lawenda. Kompozycję takich składników znajdziemy w lekach uspokajających i nasennych: Zdrowosen Melatonina czy Senosan Fix. Uspokajają, wyciszają i wpływają na nas relaksująco, ale także my sami możemy pomóc w zaśnięciu. Wystarczy wziąć ciepłą kąpiel, odprężyć się, zjeść lekką kolację. Wywietrzmy pokój, stwórzmy spokojny nastrój, by łatwiej się wyciszyć. Nie zajmujmy się sprawami zaprzątającymi naszą głowę, możemy poćwiczyć techniki relaksacyjne czy oddać się zajęciu, które najbardziej lubimy. W lepszym nastroju będziemy bardziej skłonni, by zasnąć. A gdy zdarzy nam się przebudzić w nocy, nie zapalajmy światła ? to działa na nasz mózg pobudzająco.

1 komentarz
  1. Kinga mówi

    Bardzo ciekawy artykuł. Moim zdaniem nie zawsze trzeba brać tabletki, które szkodzą nam na żołądek i na wątrobę. Ja jestem zwolenniczką metod naturalnych i medycyny alternatywnej. Bezsenność, może także wywołać nadmierne korzystanie z komputera i telefonu komórkowego. Urządzenia te jak i inne urządzenia elektryczne oraz elektroniczne wytwarzają szkodliwą dla naszego organizmu energię elektromagnetyczną (elektrosmog). Powoduje ona bezsenność, bóle głowy, brak koncentracji, zaburzenia widzenia i wiele innych dolegliwości. Sama miałam kłopoty z zasypianiem i z spadkiem mojej koncentracji. Przez długi czas szukałam czegoś co pomogło by mi wyeliminować elektrosmog z mojego mieszkania, aż w końcu na internecie znalazłam orgonity magicstones. Kupiłam je i jestem bardzo zadowolona, ponieważ lepiej śpię, wstaję wypoczęta i poprawiła się moja koncentracja.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.