Leki na choroby wątroby – jak pomóc wątrobie?
Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów w organizmie człowieka. To właśnie w niej dochodzi do oddzielenia się związków niezbędnych do życia od tzw. śmieci. Do wątroby trafiają ze śledziony, jelit i trzustki substancje, które zostały wydobyte z pożywienia. Później dochodzi do rozkładu tłuszczy, białek i cukrów, które są łatwo przyswajalne przez organizm. Substancje, które są zbędne dla naszego organizmu ponownie trafiają jelit, a następnie są wydalane. Warto więc wiedzieć jakie produkty spożywać, by nie mieć choroby wątroby.
Jeśli wątroba jest zdrowa i funkcjonuje prawidłowo, to wyróżnia się niesamowitą umiejętnością regeneracji. Narząd ten jest najlepiej unaczyniony w całym organizmie ludzkim. W wątrobie płyną także pobudzające do odnowy komórki związki chemiczne. Bardzo ważną rolę spełnia glutation. To właśnie on neutralizuje toksyny, które trafiły do wątroby. Należy wiedzieć, że jeśli spożywamy dużą ilość szkodliwych związków chemicznych, to glutationu zużywa się znacznie więcej. Aby go wypróbować należy spożywać produkty bogate w cysteinę i witaminę C (mleko, nabiał, ziarna zbóż, jajka, owoce). Dlatego warto wzbogacić o nie swoją dietę. Wówczas pomożemy w regeneracji naszej wątroby.
Jak wspomóc pracę wątroby?
Niemalże każdy zmagał się z problemem (bólem) wątroby. Najczęściej dzieje się tak po zbyt obfitych i tłustych posiłkach oraz dużej ilości alkoholu. Jeśli wiemy, że przeholowaliśmy, warto zawczasu wziąć preparaty, które chronią komórki wątroby (dostępne w aptece bez recepty) np. Hepatil, Essentiale Forte, Raphacholin czy Sylimarol. Zaleca się też ciepłe okłady na brzuch, które działają rozkurczowo. Dzięki temu łatwiej przepływa żółć niezbędna do strawienia alkoholu i tłuszczu.
Szczepienia dla ochrony wątroby
Zapalenia wątroby są wywołane przez takie wirusy jak: HCV, HAV i HBV. Co zrobić, by uniknąć zakażenia się wirusem? Przede wszystkim należy przestrzegać higieny i myć dokładnie owoce i warzywa. Wirusy szkodzące wątrobie przenoszą się bowiem drogą pokarmową. Najgroźniejsze są B i C (można się zarazić poprzez kontakt z krwią osoby chorej). Przed pierwszym z nich można się zaszczepić (i warto to zrobić). Niestety badania nad szczepionką przeciw wirusowi typu C wciąż trwają, przez co nie ma możliwości tego typu ochrony przed chorobą.
Alkohol, a choroby wątroby:
Jak wspomniane było wcześniej alkohol (w zbyt dużych ilościach) szkodzi wątrobie. Nawet niskoprocentowe trunki mogą przyczynić się do zajścia niebezpiecznych zmian w jej miąższu. Wiele osób mieszkających w Szwajcarii, Francji i we Włoszech zmaga się z problemami wątroby, ponieważ pije się tam dużo wina (szczególnie do posiłków). Badania wykazały, że znacznie bardziej szkodliwe jest codzienne spożywanie alkoholu, niż upijanie się np. raz na kilka dni. Dzieje się tak, ponieważ wątroba potrzebuje więcej czasu na odnowę uszkodzonych komórek.
Co więcej zniszczona wątroba bywa nie do odratowania po zatruciu jej alkoholami. Wyróżnia się aż trzy choroby spowodowane nadmiernym spożywaniem alkoholu lub alkoholizmem i są to:
- marskość wątroby – chociaż powodów do marskości może być wiele w tak zwanym obrazie klinicznym lekarz jest w stanie stwierdzić przyczynę marskości, która jest już nie do cofnięcia, konieczna jest transplantacja zdrowej wątroby, a w przypadku cierpienia na alkoholizm może być to niezwykle trudne, gdyż takie osoby znajdują się niżej w kolejkach
- stłuszczenie wątroby – to choroba występująca u 90% osób nadużywających alkoholu, w obrazie klinicznym w komórkach wątrobowych można zauważyć tak zwane krople tłuszczu lub nawet ziarniaki tłuszczowe. Stłuszczenie może prowadzić do marskości!
- zapalenie wątroby – szybko wykryta ma duże rokowania na wyleczenie jeżeli chory odstawi alkohol, objawia się w obrazie klinicznym stłuszczeniem wątroby oraz zwyrodnieniem balonowatym, a w konsekwencji zwłóknieniem a następnie marskością wątroby
Tłuszcze zwierzęce – kolejny przyczyna choroby wątroby:
Tłuszcze zwierzęce także szkodzą wątrobie. Zawierają dużo toksyn przez co ciężko je przetworzyć. Lekarze zalecają, by mięso spożywać dwa razy w tygodniu. Warto także decydować się na ryby czy chudy drób. Jako, że organizm człowieka potrzebuje rozpuszczalnych w tłuszczach witamin, warto dodawać do różnych dań, tłoczone na zimno oleje roślinne.
Po czym poznać chorą wątrobę – objawy
Chorą wątrobę wcale nie jest łatwo poznać dopóki nie pojawią się poważne zmiany jak hepatomegalia czyli powiększenie wątroby czy żółtaczka. Jednak te zmiany świadczą o niezwykle poważnych chorobach wątroby. Najczęstszymi objawami są te ze strony układu pokarmowego – chorzy skarżą się na problemy żołądkowe, są to między innymi: nudności, biegunka, bóle brzucha, brak apetytu, a nawet wstręt do jedzenia – w szczególności do pokarmów tłustych. Poważnymi objawami mogą być same choroby takie jak wyżej wspomniana żółtaczka czy powiększenie wątroby. Oprócz tego wymienia się takie objawy jak:
- wzdęcia, nie tylko jelit, ale samego brzucha
- zaburzenia krążenia, co może powodować obrzęki
- zaburzenia krzepnięcia
- ogólne osłabienie organizmu: zmniejszenie możliwości wysiłkowych
- zaburzenia miesiączkowania oraz libido, jednak nie tylko u kobiet
- ginekomastia
- uczucie swędzenia skóry spowodowane gorszym odprowadzaniem żółci
Czy chora wątroba boli
Kiedy martwimy się, czy któryś z naszych organów jest zdrowy spodziewamy się, że powinien on boleć. Niestety nie zawsze organizm informuje nas bólem. Często wątroba boli lub pobolewa w święta czyli okres ciężkostrawnych, tłustych posiłków oraz specjalnego okresu w którym uważamy, że wolno nam się przejadać. Jest to naturalny objaw przeciążonej wątroby, a nie stricte jakiejś choroby. Również często ból wątroby nie jest bólem tkanek wątroby, a tkanek otaczających. Jeżeli jakiś objaw mielibyśmy ustalić za świadczący o tym, że nasza wątroba jest chora, to nie ból, a jej powiększenie. Owszem, hepatomegalia może powodować obolałość czy tkliwość miejsca w okolicach wątroby, jednak nie zawsze jest to coś, co szybko zauważamy. Dla porównania możemy rozważyć ból spowodowany zgagą, wyraźnie czujemy, że boli nas żołądek i nie sposób nie zauważyć tego bólu, w przypadku wątroby dopiero pod wpływem dotyku czy naciśnięcia możemy zauważyć nieprzyjemny ucisk.
Częste choroby wątroby
Do najczęstszych chorób wątroby zaliczane są:
- martwica wątroby
- ostre zapalenie wątroby (wzw)
- przewlekłe zapalenie wątroby
- HBV
- niewydolność wątroby
- polekowe uszkodzenie wątroby
- alkoholowe uszkodzenie wątroby: stłuszczenie, zapalenie, marskość