Łagodny rozrost gruczołu krokowego
Łagodny rozrost gruczołu krokowego to jedna z najczęstszych chorób pojawiających się z wiekiem u mężczyzn. Pojawia się zwykle około 40 roku życia, po 60 roku życia dotyczy połowy mężczyzn, a w 85. roku życia niemal wszystkich. Towarzyszą mu często dokuczliwe objawy, które uniemożliwiają normalną aktywność za dnia jak i sen w nocy. Rozpoczyna się gdy komórki wokół cewki gruczołu krokowego zaczynają niekontrolowanie dzielić się, naciskając z czasem na pęcherz. Stąd chorzy uskarżają się na ciągłą potrzebę oddawania moczu, parcia i uczucia niepełnego opróżnienia. Do tego dochodzi oddawanie moczu w nocy, który utrudnia słaby, przerywany strumień.
Rozpoznanie rozrostu gruczołu krokowego
Rozpoznanie rozrostu gruczołu krokowego może przedstawić tylko lekarz, natomiast my sami musimy udać się na wizytę wiedzeni naszymi objawami. Na podstawie wywiadu i badania per rectum oraz badań moczu specjalista ustali czy dolega nam ta choroba. Badanie moczu testem paskowym albo ocena osadu w badaniu mikroskopowym pokaże czy współwystępuje krwiomocz albo uwidoczni zakażenia układu moczowego.
Objawy mogą być bowiem charakterystyczne także dla innych dolegliwości, w tym o wiele poważniejszych lub mniej poważnych. My sami powinniśmy określić także skalę uciążliwości objawów. Jeżeli są one skąpe, to lekarz zaleci czekanie i obserwowanie zmian. Objawy o stopniu umiarkowanym można leczyć farmakologicznie lub inwazyjnie (w tym operacyjnie), o czym zadecyduje sam pacjent. Nasilone dolegliwości, tj. krwiomocz lub zatrzymanie moczu przy współwystępującej kamicy pęcherza moczowego i niewydolności nerek wymaga bezwzględnie leczenia operacyjnego. Lekarza będzie interesowało czy istnieją powody do jednoznacznego rozpoznania łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Dlatego zapyta nas wcześniej przebytych operacji, ogólnego stanu zdrowia, występowania raka gruczołu krokowego w rodzinie. Na tej podstawie lekarz będzie znał przyczynę zaburzenia czynności pęcherza i nadmiernego wydalania moczu.
Objawy łagodnego rozrostu gruczołu krokowego
- trudność z rozpoczęciem lub zakończeniem oddawania moczu,
- oddawanie moczu słabym strumieniem lub kroplami,
- oddawanie moczu z powodu nagłego uczucia parcia,
- oddawanie mocz kilkukrotnie w ciągu nocy.
Leczenie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego
Chorzy, którzy dowiedzieli się o powiększeniu gruczołu krokowego z badania per rectum, a nie odnoszą wrażenia uciążliwości, w zasadzie nie skorzystają z leczenia. W ich wypadku należy czekać na pojawienie się objawów i wprowadzenie leczenia – na początek łagodnego, z wykorzystaniem ziół czy mikroelementów. Ponieważ symptomy nie wpływają znacząco na jakość życia, mogą oni powstrzymać się od ich zażywania na co dzień. Na dokuczliwe objawy zaleca się spożywanie herbatek ziołowych o działaniu moczopędnym, np. pokrzywy, mniszka lekarskiego, lipy, krwawnika pospolitego. Są one pomocne przy zapaleniu cewki moczowej i powracających zapaleniach pęcherza, które są częstym powikłaniem choroby.
Dodatkowo leczenie takie nie przynosi skutków ubocznych w postaci spadku libido i mogą odsunąć w czasie potrzebę stosowania leków na receptę. Wtedy lekarz przepisze jeden z leków: blokery receptora alfa-adrenergicznego lub inhibitory 5-alfa-reduktazy. O skutkach ich przyjmowania powinien nas poinformować jeszcze przed rozpoczęciem terapii. Ból przy oddawaniu moczu wskazuje na skurcze mięśni gładkich dolnych dróg moczowych. Przeciwdziałają temu alfablokery, które zmniejszają ciśnienie, dzięki czemu mięśnie gładkie rozluźniają się i oddawanie moczu staje się łatwiejsze i mniej bolesne. Metoda leczenia z punktu widzenia chorego może się różnić od tej, którą wybiera lekarz. Dzieje się tak, ponieważ chorzy mogą wybierać metodę tańszą, bezpieczniejszą i związaną z mniejszym ryzykiem.
Ponadto niektórym chorym delikatne powiększenie gruczołu krokowego bardzo doskwiera, podczas gdy ci ze znacznym rozrostem czują się względnie dobrze. Uciążliwość objawów można zmniejszyć, stosując proste metody, takie jak zmniejszenie podaży płynów wieczorem oraz całkowitego spożycia produktów zawierających kofeinę i alkohol. Nawracające zakażenia będące powikłaniem rozrostu gruczołu krokowego można łagodzić stosując Urofort, Urosept lub Nefrosept.
Najlepsze tabletki na prostatę
Domowe sposoby leczenia rozrostu gruczołu krokowego
Łagodny rozrost gruczołu krokowego daje duże szanse na zatrzymanie choroby, jeżeli odpowiednio wcześnie rozpoczniemy jego leczenie. Gdy lekarz nie widzi przeciwwskazań, możemy spróbować moczopędnych ziół leczniczych. Pomagają one usuwać nadmiar wody z organizmu, a więc opróżniać pęcherz i zalegający w nim płyn. To właśnie z tego powodu najczęściej dochodzi do powikłania rozrostu gruczołu krokowego – mocz zawiera drobnoustroje, które jeśli nie zostaną wydalone, zaczną się rozmnażać. Zioła posiadają także inną ważną funkcję – nie prowadzą do ubytku elektrolitów. Stosując leki ziołowe nie musimy się więc bać o kondycję naszego organizmu. Preparaty moczopędne występują pod postacią herbat, ekstraktów lub kapsułek, np. Żurawina Uro-Complex, Fix Brzoza, Lipa, lub Krwawnik pospolity Sok z pokrzywy. Poprawiają pracę nerek, działają przeciwkurczowo na mięśnie gładkie układu moczowego, oczyszczają drogi moczowe.