Krwawienia między miesiączkami – co powinno nas zaniepokoić?
Każda z nas, kobiet posiada nieco inny organizm, a regularna obserwacja szczególnie naszych okolic intymnych i szybkiego konsultowania z ginekologiem wszelakich niepokojących symptomów pomaga często uniknąć poważnych chorób, najczęściej tych związanych z naszą sferą intymną. Nierzadko zdarza się, że kobiety mimo złego samopoczucia i podejrzenia poważnej infekcji czy zakażenia pochwy boją się wizyty u ginekologa. Spowodowane jest to najczęściej nieprzyjemnymi doświadczeniami jeśli chodzi o lekarza ginekologa ale nierzadko również strach przed regularnymi wizytami związany jest z tym, co słyszałyśmy od naszych koleżanek czy to, co wyczytałyśmy na kobiecych forach internetowych.
Częstym problemem wśród kobiet w każdym wieku są krwawienia międzymiesiączkowe, które są często mylone z pierwszym dniem miesiączki, gdyż dają zazwyczaj bardzo podobne objawy. Krwawienia międzymiesiączkowe pojawiają się natomiast między dwoma cyklami i charakteryzują się niewielką ilością krwi, lub gęstego śluzu w którym wyraźnie widać ślady krwi. Nie zawsze krwawienia międzymiesiączkowe są symptomem poważnej choroby – natomiast jeśli pojawia się wiele razy pod rząd powinniśmy wykonać szereg badań i bez oporów udać się do naszego lekarza ginekologa. Dziś przyjrzymy się bliżej zagadnieniu nieprzyjemnego zjawiska dotykającego kobiety w każdym wieku jakim są międzymiesiączkowe krwawienia z pochwy.
Co powinno nas zaniepokoić?
Należy przede wszystkim pamiętać, że nie każde krwawienie, które wystąpiło między poszczególnymi miesiączkami jest groźne i jest jednoznaczne z poważną chorobą. Każda z nas przynajmniej raz w życiu miała okazję borykać się z problemem takiego plamienia i sporadycznie pojawiające się krwawienia nie są powodem do obaw. Powinnyśmy jednak zwrócić uwagę na częstotliwość występowania krwawień i obfitość.
Pojawiające się co miesiąc, obfite krwawienia są powodem do niepokoju, gdyż wskazują na poważne zmiany i patologie w obrębie naszych narządów rodnych. Przy takich krwawieniach powinniśmy jak najszybciej udać się do naszego lekarza ginekologa, który zdiagnozuje przyczynę krwawienia i pomoże nam dobrać odpowiednie leczenie, które zniweluje ten nieprzyjemny i wstydliwy problem.
Stres, a krwawienia międzymiesiączkowe:
Dość częstą przyczyną kobiecych krwawień może być zbyt wysoki poziom stresu i sytuacji, które wpływają na znaczne zwiększenie naszego poziomu zdenerwowania. Dzieje się tak dlatego, że nasz organizm wysyła do naszego mózgu sygnały o stresie, który obejmuje przede wszystkim naszą sferę psychiczną. Krwawienia spowodowane stresem występują najczęściej kilka dni przed rozpoczęciem miesiączki i są częstym zjawiskiem, które wzbudza strach szczególnie wśród młodych dziewczyn, które mają uregulowany i planowy cykl miesiączkowy, gdyż krwawienie takie odbierają często mylnie jako pierwsze objawy ciąży. Krwawienie spowodowane stresem charakteryzuje się zazwyczaj ciemnobrązową barwą i trwają od jednego, do nawet 7 dni.
Ciąża, a krwawienie międzymiesiączkowe:
Faktem jest, że krwawienie pojawiające się przed planowaną miesiączką i charakteryzujące się nietypową, intensywnie brązową barwą może wskazywać na pierwsze tygodnie ciąży. Wystąpienie takich objawów u tych z nas, które starają się o dziecko może być więc wspaniałym objawem stanu błogosławionego. Krwawienie spowodowane ciążą występuje w jej pierwszych tygodniach i najczęściej trwa od 2 do 5 dni, przy czym plamienie jest bardzo skąpe. Należy jednak pamiętać, że krwawienie takie może być spowodowane również poronieniem w pierwszych tygodniach ciąży, dlatego jeśli przy tego typu upławach podejrzewamy stan błogosławiony powinnyśmy skonsultować to niezwłocznie z lekarzem ginekologiem w celu wykluczenia poważnych patologii naszego układu rozrodczego czy poronienia.
Torbiel jajnika, a krwawienie międzymiesiączkowe:
Często również przyczyną krwawień pojawiających się kilka dni po zakończonej miesiączce jest rozregulowany i zaburzony cykl miesięczny spowodowany torbielą lub torbielami zlokalizowanymi w obrębie jajników. Przyczyn torbieli może być wiele – począwszy od nieprawidłowej diety, a kończąc na zbyt dużej ilości hormonów, czy ogólnych problemach hormonalnych. Najczęściej krwawieniom, których podłożem jest torbiel towarzyszą silne, napadowe bóle brzucha, które ustępują po zażyciu leków przeciwbólowych, nudności i ogólne osłabienie. Torbiel jajnika jest schorzeniem, które wymaga leczenia – w łagodnych formach pomóc mogą odpowiednie leki, a w ostrzejszych fazach torbieli zaleca się zabieg operacyjny, który ma na celu usunięcie cysty.
Nowotwór, a krwawienie miedzymiesiączkowe:
Niestety dość częstym podłożem krwawienia międzymiesiączkowe są nowotwory – szyjki macicy czy jajników. Najczęściej krwawienia pojawiające się wskutek rozwijające się w naszym organizmie procesu nowotworowego są obfite i występują co miesiąc. Często zdarza się, że pierwszym objawem nowotworu szyjki macicy jest krwawienie występujące po stosunku płciowym. Nie należy jednak stawiać rozpoznania zbyt pochopnie – krwawienie, które następuje po stosunku płciowym równie często spowodowane jest nieodpowiednim nawilżeniem pochwy i występującymi wskutek tego otarciami i drobnymi urazami. Należy jednak pamiętać, że każde niepokojące zmiany powinniśmy konsultować ze swoim ginekologiem, gdyż w większości przypadków wczesne wykrycie nawet nowotworu jest całkowicie uleczalne.