Krostki na penisie – przyczyny, objawy, leczenie.

Infekcje bakteryjne są dosyć nieprzyjemnymi dolegliwościami. Dodatkowo stany zapalne okolic intymnych to naprawdę kłopot, ponieważ utrudniają komfort życia. Według opinii publicznej infekcje intymne to problem, który dotyczy głównie Pań, ale Panowie również nie raz doznają tego doświadczenia. Towarzyszy temu pieczenie, nieprzyjemna wydzielina i zapach. Z  kolei co zrobić, gdy na Twoim  penisie pojawiają się krostki. Czy jest to objaw jakiejś choroby, czy też infekcji bakteryjnej?

Krostki na penisie – przyczyny

Zauważyłeś, że ostatnio na Twoim penisie wyskoczyły krostki, zaczerwienienie lub plamki? Zastanawiasz się czym mogą być one spowodowane. Pierwsze co przychodzi do  głowy to alergia wywołana nowym proszkiem lub płynem do płukania. Innym powodem są też lubrykaty powszechnie stosowane przez pary podczas erotycznych igraszek. Warto zwrócić też uwagę na prezerwatywy, które w swoim składzie zawierają środki plemnikobójcze, nawilżające i utrwalające rozkosz. Dlatego wiele zależy od tego czy Twoja skóra na penisie nie jest narażona na nowy produkt. Wiadomo miejsca intymne są bardzo delikatne.

Dlatego wymagają odpowiedniej higieny, która będzie miała na celu zabezpieczenie ich przed infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi. I tutaj nasuwa się kolejny powód. Powinieneś wiedzieć, że współżyjąc z partnerką bez odpowiedniego zabezpieczenia możesz zarazić się od niej różnymi schorzeniami. Najbardziej popularną wśród nich jest opryszczka, którą  wywołuje wirus HSV2 oraz HPV. Z kolei infekcje bakteryjne to zazwyczaj kiła, którą zarażamy się obcując płciowo z nosicielem. Na pewno nie należy ona do najprzyjemniejszych chorób, gdyż ma bolesne skutki w postaci owrzodzenia, plamek, nadżerek oraz grudek, które są  zakaźne. Powinieneś zwracać też uwagę na jakość bielizny, ponieważ powinna być ona dopasowana jakościowo, aby umożliwić skórze oddychanie.

Zbytnie przegrzanie i brak wentylacji sprzyja powstawaniu infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Wiele chorób ma też podłoże dermatologiczne, gdyż krostki pojawiają się w wyniku łuszczycy, liszaja lub rumienia. Dają one objawy na całym ciele, również na penisie. Najbardziej poważną przyczyną pojawienia się krostek na penisie są zmiany spowodowane stanami nowotworowymi, które prowadzą nawet do powstania obrzęku, przy czym niezwłocznie powinniśmy udać się do lekarza. Pomoże on nam wdrożyć potrzebną kurację leczenia.

Krostki na penisie – objawy

Krostki na penisie mogą mieć różną postać, czyli delikatną lub bardziej inwazyjną. W początkowej fazie mężczyzna może u siebie zaobserwować plamki i zaczerwienienie wokół nich. Jeżeli mamy do czynienia z infekcjami grzybiczymi zmiany występują w takich miejscach jak: żołądź, napletek, czasami okolice cewki moczowej lub odbytu. Wraz z czerwonymi plamkami na penisie pojawia się biały nalot o nieprzyjemnym zapachu. Dodatkowo mężczyzna czuje uporczywe swędzenie i bolesny obrzęk. Nie można bagatelizować infekcji, gdyż nieleczona przyczynia się do utrudniania współżycia, przenosi się na zakażenie gruczołu krokowego i jest przyczyną częstych wizyt w toalecie spowodowanych parciem na mocz.

Z kolei, jeżeli do zakażenia doszło w wyniku wirusa HSV2 na skutek kontaktu seksualnego, za pośrednictwem dotyku lub przez drogę kropelkową zaobserwujemy opryszczkę. Zanim zaobserwujemy jakiekolwiek zmiany wzrokowo, na początku doświadczymy na pewną pieczenie i swędzenie. Na skutek tego powstają małe pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Ich kolejnym etapem jest nadżerka przekształcająca się w strup. Infekcje tego typu trwają około dwóch tygodni.

Współtowarzyszą im: bóle głowy, dreszcze oraz gorączka. Pamiętajmy, że ryzyko zarażenia wirusem wzrasta wraz z liczbą partnerów seksualnych. Z kolei wirus brodawczaka ludzkiego HPV ma podobny przebieg z tym, że charakterystyczne dla niego są: białe i różowe wykwity zlokalizowane na chropowatej powierzchni, czyli na brzegu żołędzi, okolicy wędzidełka oraz na wewnętrznej powierzchni napletka. Nieleczone infekcje penisa powodują skutki nowotworowe. Należy  do nich rogowacenie białe, w którym obserwuje się białe plamy o gładkiej lub lekko chropowatej powierzchni znajdujące się na wewnętrznej powierzchni napletka. Nie zawsze, ale mogą one skutkować nowotworami.

Krostki na penisie – leczenie

Obserwując u siebie krostki na penisie w pierwszej kolejności trzeba udać się do lekarza, gdyż to jego zadaniem jest wskazanie przyczyny i zlecenie odpowiedniego leczenia. Dokona on wstępnej diagnozy, którą potwierdzi wynikami badań. Nie powinniśmy na własną rękę podejmować się leczenia, które może spowodować pogłębienie się schorzenia. Warto jest zgłosić się do lekarza, gdyż on wskaże nam co tak właściwie powinniśmy dalej zrobić. Wizyta u lekarza kojarzy się ze wstydem, szczególnie jeżeli planujemy zgłosić się z taką dolegliwością. Należy odrzucić wszelkie obawy, gdyż tylko leczenie farmakologiczne jest w pełni skuteczne. Daje ono możliwość pewnego wyleczenia. Urolog przepisze odpowiednią maść. Jednakże pamiętajmy, że niektóre wirusy jak np. HPV nawracają, ponieważ przez całe życie stajemy się ich nosicielami. Są również metody leczenia chorób związanych z infekcjami penisa:

  • Preparaty na bazie podofilotoksyny, która hamuje podział komórek nabłonkowych oraz inne środki tego typu.
  • Elektrokoagulacja, która ścina białka za pomocą łuku elektrycznego.
  • Wymrażanie ciekłym azotem.
  • Laseroterapia.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.