Krople do oczu – skład, zastosowanie, przeznaczenie, zespół suchego oka

Krople do oczu kojarzą się zazwyczaj z osobami którym dokuczają liczne alergie, lub z zapaleniem spojówki. Niestety razem z rozwojem cywilizacji coraz więcej czasu spędzamy w suchych i klimatyzowanych pomieszczeniach, nasze kanaliki łzowe nie są w stanie utrzymać oczu ciągle tak samo nawilżonych. Suchość oka daje wiele nieprzyjemnych objawów, a poradzić sobie z nimi możemy kroplami do oczu, które składem przypominają łzy i z pewnością przyniosą ulgę.

Czym są krople do oczu?

Krople do oczu to preparaty przeznaczone do stosowania bezpośrednio do worka spojówkowego za pomocą specjalnego zakraplacza. Skład kropli zależy od ich przeznaczenia, wyróżnić możemy podstawowe grupy wyróżnione ze względu na skład medykamentu:

  • Krople z chlorowodorkiem tetryzoliny – krople działające obkurczająco na naczynia krwionośne, zmniejszają przekrwienie i obrzęk spojówek. Stosowane zazwyczaj podczas zapalenia spojówek oraz w razie ostrych objawów alergicznych. Niestety podczas stosowania mogą wystąpić działania niepożądane takie jak podrażnienie, przekrwienie oczu czy chwilowe zaburzenia widzenia. Nie powinny być stosowane dłużej niż 2 dni.

  • Krople nawilżające – działają na gałkę oczną i spojówki, składem przypominają naturalny film łzowy. Nie mają ograniczeń dotyczących stosowania – używane zarówno przez alergików jak i osoby noszące soczewki lub długo pracujące przed komputerem. Najczęściej tworzone są na bazie świetlika i nagietka lekarskiego oraz hialuronianu sodu, ponieważ składniki te łagodzą podrażnienia.

  • Krople specjalistyczne – dostępne tylko na receptę, w swoim składzie mogą zawierać steroidy, leki przeciwhistaminowe, prostaglandyny i inne substancje aktywne. Takie krople mogą mieć inną postać niż płyn, możemy spotkać żele, maści czy leki do oczu.

Jak stosować krople do oczu?

Jeśli zależy nam na szybkim efekcie, to bardzo ważna jest częstotliwość stosowania. Środki medyczne najczęściej zaleca się zakrapiać do 3 razy dziennie, a porę możemy wybrać sami, dostosowując przyjmowanie do trybu funkcjonowania.
Ważne jest, aby preparat znalazł się w oku, a nie wypłynął poza nie. W tym celu podczas zakrapiania warto odchylić głowę lub przyjąć pozycję leżącą, w ostateczności możemy poprosić o pomoc, wtedy będziemy mieć pewność, że lek znajdzie się we właściwym miejscu. Po zaaplikowaniu kropli przyciskamy palcem kącik oka, aby płyn nie spłynął przez kanalik łzowy i przez chwilę mrugamy – dzięki tej czynności krople rozprowadzą się po całym oku.

Dawkowanie kropli

Nie ma ograniczeń stosowania kropli, o ile nie są lekiem specjalistycznym, możemy sami wybrać częstotliwość i ilość dawkowania, jednak worek spojówkowy ma ograniczoną pojemność i nadmiar płynu będzie wyciekał. Zazwyczaj wystarczające okazują się 1-2 krople.
Szczególną uwagę zachowajmy jeśli dostaniemy lek na receptę, ponieważ składniki zawarte w takim preparacie mogą działać także na układ współczulny i w nadmiarze powodować nieprzyjemne skutki uboczne.

Zespół suchego oka

Jeśli doskwierają nam nieprzyjazne warunki pogodowe, czy zbyt suche powietrze w pracy, możemy posiłkować się preparatami nazywanymi potocznie „sztucznymi łzami”. Nie musimy się martwić, że je przedawkujemy, lub nabawimy się skutków ubocznych, ponieważ takie krople w głównej części składają się z wody i środków zatrzymujących ją na powierzchni oka.
Warto zwrócić uwagę na skład, ponieważ najdłuższym czasem działania charakteryzują się krople z kwasem poliakrylowym albo hialuronowym, a najbardziej przyjazny dla oczu jest hialuronowy, ponieważ wchodzi w skład struktury oka.
Najtańszym wyjściem jest używanie soli fizjologicznej, którą można dostać za przysłowiowe grosze w aptece. Niestety roztwór NaCl nie utrzyma się długo na naszych oczach i po chwili odpłynie kanalikiem wraz z łzami.

Objawy zespołu suchego oka:

  • Podrażnienie oczu

  • Suchość oczu

  • Pieczenie lub uczucie kłucia w oku

  • Piasek pod powiekami

  • Ciągłe uczucie obecności ciała obcego

  • Rozmyty obraz

  • Nadwrażliwość na światło

  • Nadmierne łzawienie

  • Częste mruganie

  • Uczucie zmęczenia oczu

Krople a żel – jaką postać preparatu wybrać?

Zdecydowana większość środków dostępnych na rynku to krople, niektóre z nich mają zdolność tworzenia żelu po zakropleniu ich do worka spojówkowego.
Od postaci preparatu zależy jego lepkość, a tym samym czas działania. Żel dłużej utrzymuje się na powierzchni oka i nie wymaga tak częstej aplikacji, jednak jego minusem jest zaburzenie ostrości widzenia zaraz po zakropieniu.

Hyal-Drop, krople do oczu

Opakowanie kropli – jednorazowe czy większe opakowanie?

W aptekach dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych do stosowana wprost do oczu. Jednak różnią się one nie tylko składem, lecz także opakowaniem. Rozróżnić możemy minimsy – czyli małe, jednorazowe opakowania, które zabezpieczone są zrywką, nie da się ich ponownie zamknąć i większe buteleczki z wygodnym aplikatorem, które możemy zamknąć po wykorzystaniu. Minimsy są zdecydowanie droższe, jednak będą idealnym rozwiązaniem dla osób potrzebujących nawilżenia sporadycznie, duże opakowania mają ograniczony termin użycia i po osiągnięciu daty na wieczku nie nadają się do zakrapiania, ponieważ istnieje ryzyko zakażenia bakteriami.
Co innego jeśli na co dzień mamy do czynienia z trudnymi warunkami i oczy musimy często nawilżać.
Pamiętajmy, że krople w małym, jednorazowym opakowaniu należy wyrzucić nawet jeśli nie zaaplikujemy całej dawki naraz – otwarte opakowanie sprzyja rozwojowi drobnoustrojów.

Krople a szkła kontaktowe

Osoby noszące soczewki kontaktowe często zastanawiają się, czy nie uszkodzą soczewek zakrapiając sobie oczy środkami nawilżającymi. Soczewki lepiej nosi się gdy oko jest dobrze nawilżone, w innym przypadku mogą powodować duży dyskomfort. Należy jednak pamiętać, że niektóre konserwanty zawarte w kroplach mają niszczący wpływ na materiał z jakich zbudowane są soczewki. Wszystkie preparaty bez konserwantów można bezpiecznie używać razem z soczewkami – większość popularnych minimsów, to krople bez niszczących dodatków. Jeśli jednak wolimy zaopatrywać się w większe opakowania, to przed zakupem powinniśmy zwrócić uwagę na skład produktu, chlorek benzalkoniowy (BAC) może uszkadzać soczewki przez ich odbarwienie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.