Ile kosztuje operacja powiększenia biustu? Przegląd metod i cen.

Powiększanie biustu metodami medycyny estetycznej to powszechnie stosowana metoda na piękny i kształtny biust. Przez wiele lat królowała metoda operacyjnego powiększania biustu przy pomocy implantów, teraz zaś pojawiły się metody alternatywne – powiększanie piersi przy pomocy kwasu hialuronowego czy tkanki tłuszczowej. Czym różnią się te metody? I jaki jest koszt każdej z nich?

Powiększanie biustu implantami

Operacja powiększenia biustu to wciąż najczęściej wybierana przez kobiety metoda modyfikacji rozmiaru i kształtu biustu. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest jego trwałość – w nielicznych przypadkach wymagana jest wymiana implantów po 10 – 15 latach. Najczęściej taka sytuacja dotyczy implantów mniej znanych producentów, które nie posiadają dożywotniej gwarancji i mogą podlegać deformacjom wraz z upływem czasu.

Operacyjne powiększenie piersi wymaga konsultacji lekarskiej, podczas której określane są oczekiwania pacjentki oraz dobierane są implanty. Uwzględniając ich wypełnienie wyróżnia się implanty silikonowe lub wypełnione solą fizjologiczną. Biorąc pod uwagę kształt, implanty dzielą się na anatomiczne, o kształcie łzy oraz okrągłe. Natomiast analizując rodzaj powierzchni, implanty dzielą się na gładkie i teksturowane. Bardzo istotne jest dopasowanie rozmiaru implantu do sylwetki kobiety. Zbyt duży biust będzie wyglądał nienaturalnie i podlegał wraz z upływem czasu niekorzystnym zmianom, np. nadmiernemu rozciąganiu skóry i wiotczeniu. Podczas konsultacji lekarz wyklucza obecność przeciwwskazań do zabiegu operacyjnego powiększania piersi. Są nimi:

  • cukrzyca
  • choroby autoimmunologiczne
  • zaburzenia krzepnięcia
  • infekcje skórne lub ogólnoustrojowe
  • niewydolność wątroby i nerek

Jak czytamy na stronach klinik wykonujących operacje powiększania biustu – Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i polega na wykonaniu nacięciu skóry w jednej z trzech lokalizacji: wokół brodawki sutkowej, w dole pachowym lub bruździe podpiersiowej. Następnie przez nacięcie skóry wprowadzany jest implant – umieszczany jest on pod mięśniem piersiowym lub pod gruczołem piersiowym. Ta druga technika zalecana jest kobitom, które nie planują w przyszłości karmić piersią. Po zabiegu, który trwa około godziny, należy unikać przez kilka tygodni wysiłku fizycznego, palenia papierosów oraz stosowania leków zaburzających krzepnięcie krwi. Ponadto pacjentka zobligowana jest do noszenia specjalnego biustonosza uciskowego przez 6 – 8 tygodni.

Zalety i wady tej metody? Niewątpliwą zaletą jest trwałość metody i możliwość znacznego powiększenia biusty, skorygowania asymetrii czy rekonstrukcji po mastektomii. Wadą jest inwazyjność, jednak znieczulenie ogólne podczas zabiegu i leki przeciwbólowe po nim minimalizują ból. Rany pooperacyjne najczęściej goją się dobrze, a powikłania są rzadkie, stąd stale rosnąca popularność tej metody. Cena zabiegu waha się od 12000 do 20000 zł.

Powiększanie piersi kwasem hialuronowym

Bezoperacyjne powiększanie piersi preparatem z kwasem hialuronowym polega na modelowaniu piersi, skorygowaniu ich kształtu oraz powiększenia. Jest to metoda bezpieczna, gdyż użyty do zabiegu kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w organizmie i odpowiedzialna za odpowiednie nawodnienie i uelastycznienie tkanki łącznej.

Przed zabiegiem wymagana jest konsultacja lekarska, podczas której określany jest oczekiwany efekt końcowy oraz wykluczane są przeciwwskazania do zabiegu: uczulenie ma kwas hialuronowy (występujące bardzo rzadko), zaburzenia krzepnięcia krwi czy choroby autoimmunologiczne, a także przewlekłe infekcje. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i polega na wprowadzeniu kaniulą określonej objętości żelu (100 – 150 ml do każdej piersi).

Zabieg powiększania piersi kwasem hialuronowym daje możliwość powiększenia piersi nawet o dwa rozmiary, a także modelowanie kształtu piersi. Zabieg trwa około 45 minut a po jego wykonaniu pacjentka wraca do domu. Po zabiegu wymagane jest unikanie wysiłku fizycznego oraz sauny przez około 2 tygodnie. Po kilkudziesięciu dniach całkowicie znikają 3 – milimetrowe nacięcia, przez które wprowadzana była kaniula. Efekt utrzymuje się przez 18 – 30 miesięcy i możliwe jest stałe dostrzykiwanie niewielkich ilości kwasu
hialuronowego. Zabieg kosztuje około 8000 – 20000 zł.

Powiększanie piersi tkanką tłuszczową

Powiększanie biustu własną tkanką tłuszczową to zabieg przypominający nieco wstrzykiwanie kwasu hialuronowego. Technika podania wypełniacza jest podobna, zaś materiał pozyskiwany jest od pacjenta na drodze liposukcji i odwirowania materiału. Powiększanie biustu komórkami tłuszczowymi pozyskiwanymi na drodze tradycyjnego odwirowania nie jest efektywne – około 40% materiału wchłania się zaraz po zabiegu. Natomiast materiał pozyskany na drodze specjalnej filtracji i wzbogacenia komórek tłuszczowych komórkami macierzystymi utrzymuje się dłużej. Dodatkową korzyścią z zastosowania komórek macierzystych jest odmłodzenie biustu, jego ujędrnienie i rewitalizacja. Cena zabiegu to 5000 – 18000 zł.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.