Koronografia – na czym polega zabieg, jaki jest jego przebieg i kiedy się go wykonuje

Kiedy nasze serce z jakiegoś powodu jest niedokrwione, brak w nim świeżej krwi, wtedy zaczynają się poważne problemy. Koronografia, to jeden z wielu zabiegów, które wykonuje się, aby sprawdzić stan żył oplatających nasze serce. Chociaż nie jest to zabieg lecznicy, to jest on niezbędny i bardzo ważny do możliwości przyszłego leczenia, aby w ogóle można było sprawdzić co się dzieje w okolicy naszego serca. Jak się go przeprowadza, jak się do niego przygotować o tym dowiesz się z dalszej części artykułu.

Czym jest i na czym polega koronografia

Koronografia jest zabiegiem kontrolnym, który wykonuje się w sytuacji podejrzenia zmniejszenia światła naczyń krwionośnych lub wykrycia innych nieprawidłowości w okolicy serca. W trakcie zabiegu wpuszcza się do żył kontrast, który uwidoczni je na specjalistycznym sprzęcie, tak, aby lekarz mógł dokładnie obejrzeć którędy przechodzą, gdzie pojawiają się zmiany i czy wszystkie pracują poprawnie. W tym czasie lekarz może również stwierdzić prawidłową lub nie pracę serca.

Kiedy wykonuje się koronografię

Koronografia wykonywana jest kiedy zleci nam to lekarz, badania nie przeprowadza się na życzenie, ponieważ jest dosyć skomplikowane i wymaga odpowiedniego przygotowania. Do skierowania na koronografię lekarz może zlecić, gdy podejrzewa pewne choroby. Najczęściej powodem jest potwierdzenie choroby wieńcowej po zrobieniu uprzednich badań, które mogą o niej świadczyć. Jeżeli badania zrobione do tej pory sugerują o zaawansowanej postaci choroby wieńcowej serca, wtedy badanie wykonuje się w trybie pilnym, jeżeli jednak jest to powolna i przewlekła postać i nie ma wskazań do natychmiastowego badania i leczenia, to można poczekać znacznie dłużej na ten zabieg.

W jakim celu wykonuje się koronografię

Koronografia polega na  sprawdzenia w jakim stanie są żyły i tętnice w okolicach serca, a także te, które do niego wchodzą i z niego wychodzą. Celem może być potwierdzenie pewnych chorób lub zobrazowanie zmian zachodzących w układzie krwionośnym przed operacją, aby było wiadomo jak się poruszać i które żyły naprawiać.Koronografia pozwala na wykrycie:

 • wad zastawek serca

 • niedokrwienność

 • rozwarstwienie lub tętniaki aorty

 • przebyty zawał lub stan zapaści

 • po problemach sercowych bez odkrytej przyczyny jak zatrzymanie akcji serca

 • ostre stany chorób wieńcowych

 • możliwość zmian w tętnicach

 • diagnostyka tętnic wieńcowych, aorty itp.

Przeciwwskazania do zrobienia koronografii

Zasadniczo brak jest jakichkolwiek przeciwwskazań do wykonywania zabiegu koronografii, ze względu na uczulenie można podać inny środek kontrastujący, jednak badanie może odbywać się na chorujących naczyniach krwionośnych, jest to wręcz ułatwienie dla lekarza w prowadzeniu badań i leczenia pacjenta. Jednak czasem zdarzają się pewne dolegliwości, które mogą spowodować odłożenie w czasie zabiegu koronografii, jednak dzieje się to po uzgodnieniu działania z pacjentem. Mogą to być takie schorzenia jak:

 • przewlekłe choroby nerek o zaawansowanym stadium

 • obrzęk płuc

 • wysięki

 • niedawny udar mózgu

 • silna niedokrwienność

 • nadciśnienie tętnicze

 • choroba, która ogranicza możliwość przeżycia pacjenta jak nowotwór czy AIDS

Jak przygotować się do zabiegu koronografii

Koronografia wymaga udania się do szpitala wcześniej niż dobę, w trakcie hospitalizacji pacjent zostanie odpowiednio przygotowany do zabiegu. Warto poinformować lekarza prowadzącego o przyjmowanych lekach, ponieważ możliwe, że część z nich trzeba będzie na trzy dni przed zabiegiem odstawić, są to na przykład leki cukrzycowe. Część odstawia się jedynie na dobę. Z tego powodu niezbędna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym. Przed samym zabiegiem, to znaczy w jego dniu wykonane zostaną badania takie jak: morfologia krwi, oznaczenie grupy krwi, badania biochemiczne oraz koagulogram.

Dodatkowo ważne jest odpowiednie nawadnianie się, aby nie doprowadzić do odwodnienia, jeżeli cierpimy na choroby nerek, warto wypić więcej tego dnia!

Jak przebiega zabieg koronografii

Pierwszy etap zabiegu

Zabieg koronografii przeprowadzany jest bez znieczulenia ogólnego, a jedynie z miejscowym, można również dostać środki zmniejszające napięcie, co za tym idzie, pacjent jest cały czas świadomy podczas badania. Nie ma jednak powodów do obaw. Zabieg odbywa się w pozycji leżącej, zależnej od tego, poprzez którą tętnicę lekarz będzie się dostawał do naczyń wieńcowych. Pacjent zostaje podpięty pod całą aparaturę kontrolującą jego funkcje życiowe.

Drugi etap zabiegu

Następnie nakłuta zostaje tętnica i wprowadzona igła, zostaje również założona koszulka niezbędna do tego zabiegu, jest to dosyć nieprzyjemny moment dla pacjenta. Następnie zakładane jest cewnikowanie poprzez które kilkukrotnie zostanie wprowadzony kontrast, aby uwidocznić żyły na obrazie RTG. Całe badanie jest rejestrowane, aby lekarz mógł ponownie, na spokojnie obejrzeć wyniki, jednak może oceniać nawet w trakcie trwania zabiegu. Dodatkowo kontrast może zostać wprowadzony głębiej – aż do serca aby sprawdzić jego stan. Ważne jest aby pacjent komunikował jak się czuje i koniecznie poinformował lekarza przeprowadzającego zabieg jeżeli coś wyraźnie dzieje się źle i pacjent źle się czuje.

Trzeci etap zabiegu

Po nagraniu obrazu RTG z uwidocznionym kontrastem zabieg kończy się wraz ze zdjęciem całej aparatury oraz zabezpieczeniem nakłuwanej tętnicy. Kontrast z krwi wypłukuje się w naturalny sposób do tygodnia po zabiegu.

Zachowanie po koronografii

Po wyjęciu wszystkich urządzeń umożliwiających wprowadzenie kontrastu zostaje zatamowane krwawienie z tętnicy. Pacjent powinien odpoczywać i nie ruszać kończyną (to jest nadgarstkiem lub pachwiną) od 2 do 4 godzin po zabiegu, aby tętnica się zasklepiła. Zalecane jest również unikanie silnej pracy fizycznej po zabiegu najlepiej do około tygodnia. Nie wolno dźwigać ciężarów i należy się oszczędzać.

Ewentualne powikłania po zabiegu koronografii

Po koronografii nie powinny pojawić się powikłania, alergia może pojawić się w trakcie badania, wtedy też zostaną podane wszelkie środki aby nie dopuścić do niebezpiecznej sytuacji. Jeśli jednak po zabiegu siniak w miejscu nakłucia zaczyna boleć, ogrzewać się lub powiększać warto zwrócić się do lekarza po pomoc.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.