Jesień to jedna z najbarwniejszych pór roku, gdy możemy cieszyć się zmieniającą przyrodą i celebrować chwile z kubkiem gorącej herbaty. Nieodłącznym etapem alergików jesienią jest nasilenie objawów choroby. Jesiennie alergie – jak z nimi walczyć i jak im skutecznie przeciwdziałać?
Jesienne nasilenie alergii
Sezon pylenia w Polsce przypada na zimę, wiosnę i lato, dlatego teoretycznie jesień powinna być chwilą odpoczynku dla alergików. Niestety nie tylko rośliny mogą wywołać objawy alergii. Skutecznie robią to także zarodniki grzybów pleśniowych, kurz, nietolerancje pokarmowe. Jesień ma też to do siebie, że wyzwala wiele czynników mających wpływ na nasilenie stężenia alergenów w powietrzu.
Za nasilenie objawów alergii jesienią odpowiadają:
- Sezon grzewczy
- Zarodniki grzybów pleśniowych
- Pylenie ambrozji w październiku
Oprócz nich wpływ na zwiększenie eskalacji problemów mają wpływ: - Zamieszkanie – osoby z dużych ośrodków miejskich chorują częściej
- Położenie geograficzne – nad morzem pylenie jest mniejsze
- Temperatura powietrza – ciepła jesień sprzyja alergiom, deszczowa pogoda
Skuteczne leczenie alergii
Jesienne alergie mogą być leczone z pomocą leków z apteki odpowiednich do całorocznego stosowania. Oprócz nich warto zwrócić także uwagę na sposoby zmniejszenia reakcji stosując się do prostych zaleceń. Leczenie przyczynowe będzie odpowiednie dla tych, którzy wiedzą co wywołało objawy. Można więc odstawić z diety alergen lub próbować zmniejszyć jego wpływ na nasz organizm. Wystarczy, że przestaniemy na jakiś czas jeść produkty, które wpływają na nas gorzej właśnie jesienią, a będą to przede wszystkim gluten, produkty mleczne jak jajka i mleko, a mniej jego przetwory: masło, sery i śmietana. Alergie pokarmowe szczególnie często ujawniają się u dzieci, dlatego jeśli zauważysz, że pociecha gorzej śpi i traci apetyt, zastanów się czy przyczyna nie leży w chorobie uczuleniowej.
W przypadku alergii na pyłki czy roztocza taka metoda nie jest jednak możliwa do zastosowania, ponieważ objawy będą pojawiały się niezależnie od nas. Aby ulżyć sobie w chorobie warto przestrzegać kilku prostych zasad: spać przy zamkniętych oknach, odkurzać mieszkanie i dbać o czystość w swoim otoczeniu, przecierać grzejniki, by usunąć z nich kurz oraz nawilżać powietrze. Nie zapominajmy o reakcjach krzyżowych, które mogą ujawnić się właśnie jesienią. Reakcja krzyżowa występuję wówczas, gdy reakcję alergiczną wywołał inny alergen inny niż ten, który pierwotnie wywołuje uczulenie. Leczenie objawowe będzie polegało na łagodzeniu symptomów alergii: kataru, bólu głowy, bólu gardła i brzucha a także wysypek skórnych. Do wyboru mamy maści, krople, spraye i tabletki. Wybierajmy leki nowszej generacji, które nie wywołują senności i apatii. Spray do nosa warto zastąpić nowszym żelem, np. Xylogel o przedłużonym działaniu. Niektóre działają do kilku godzin, co pozwala spokojnie funkcjonować przez cały dzień.
Gdy leki zawodzą
Alergia to złożona choroba, na którą nie ma sprawdzonej recepty. Istnieje wiele niekonwencjonalnych metod leczenia, np. terapia psychologiczna, która pomoże uporać się z objawami somatycznymi lub szczepienia odczulające. Standardowa procedura to udanie się na wizytę lekarską i poszerzanie wiedzy na temat sposobów leczenia alergii oraz niej samej. Pamiętajmy, że niektóre objawy alergii mogą być maskowane, np. obrzęk gardła typowy dla kataru siennego może nasilać się po zjedzeniu owoców, ale to nie oznacza, że owoce go wywołały. Alergeny mogą być tak skrzętnie ukryte, że nie domyślamy się ich negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Za przykład mogą posłużyć zarodniki pleśni obecne w murach budynków. Wraz z nastaniem deszczowej pogody pleśń zaczyna się rozrastać i wpływać na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Znajdziemy ją w stertach liści pod domem czy zawilgoconej łazience oraz piwnicy. Aby skutecznie pozbyć się pleśni nie raz potrzebny jest generalny remont.
Objawy alergii na zarodniki pleśni to:
- katar
- kaszel
- drapanie w gardle
- specyficzna chrypka
- łzawienie oczu
- nawracające zapalenie migdałków i przeziębienie
Lek na katar alergiczny Flonidan Control
Podsumowanie
Grzyby, pleśnie, zarodniki, pyłki, kurz – to wszystko znajduje się w naszym najbliższym otoczeniu. Nie możemy co prawda odciąć się od alergenów, ale ograniczyć ich wpływ na nasze zdrowie. Zmniejsz liczbę roślin doniczkowych, ponieważ w wilgotnej ziemi rozwija się pleśń, a na liściach osiada kurz. Co kilka tygodni myj rośliny pod prysznicem. Warto też ograniczyć jesienne spacery w parkach i lasach wśród opadłych liści i butwiejących starych drzew. Zwłaszcza w porze największego pylenia, czyli między 10.00 a 15.00. Powinniśmy także regularnie odwiedzać specjalistów. Dobrzy lekarze dysponują obecnie świetnymi metodami diagnozowania i leczenia alergii. Zwracajmy uwagę na powtarzające się choroby dróg oddechowych, które nie reagują na leczenie antybiotykami. Ich częste przepisywanie może świadczyć o stale obniżonej odporności, którą mogą wywołać obecne w najbliższym otoczeniu niewykryte alergeny. Jesienne alergie – jak z nimi walczyć? Na wszystkie możliwe sposoby, aby przynieść sobie ulgę i powrócić do normalnego funkcjonowania.