Jasnota biała – roślina o wszechstronnych możliwościach

Jasnota biała – roślina o wszechstronnych możliwościach
5 (100%) 3 votes

Jasnota biała to roślina, która występuje na terenie całej Europy oraz umiarkowanym klimacie Azji. Dotarła nawet w cieplejsze regiony takie jak: Indie, Nepal lub Pakistan. W naszym kraju możemy spotkać ją na niżu i niższych partiach górskich – na rumowiskach, przydrożach oraz zaroślach. Z kolei zbiór kwiatów przypada na okres od maja do jesieni. Pozyskuje się rozkwitające korony kwiatostanów jasnoty białej, które następnie  suszy się w zacienionym i przewiewnym miejscu. Powszechnie roślina jest stosowana w ziołolecznictwie oraz medycynie naturalnej. Posiada ona zdrowotne walory, które są wykorzystywane w leczeniu wielu chorób.

Właściwości i skład jasnoty białej

Jasnota biała w swoim składzie zawiera:  flawonoidy, śluz, garbniki, olejek eteryczny, związki zasadowe, sole mineralne,  karoten, cukrowce, glikozyd, ksantofil, cholinę oraz biogenne aminy. Dlatego roślinę stosuje się w wielu preparatach leczniczych, które wspomagają funkcjonowanie organizmu. Jasnota biała jest też nazywana białą pokrzywą, ponieważ swoim wyglądem bardzo ją przypomina. Rozpoznamy ją dzięki kanciastej łodydze, z charakterystycznymi naprzeciw siebie ułożonymi sercowatymi liśćmi o ząbkowanych brzegach i białym kwiatostanem. Zazwyczaj rośnie w otoczeniu pokrzyw, gdyż ma podobne wymagania glebowe, czyli żyzne, próchnicze tereny. Dzięki bogatemu i wartościowemu składowi, który doceniali już nasi dziadkowie korzystano z niej w:

  • Krwawieniach i niedokrwistości, ponieważ hamuje krwawienia
  • Biegunkach
  • Problemach z układem moczowym
  • Problemach z układem pokarmowym

Jasnota biała powyższe właściwości zawdzięcza przede wszystkim flawonoidom, które mają cechy przeciw utleniające, przeciw zapalne, dzięki możliwości hamowania przemian kwasu arachidonowego prowadzących do powstawania pro-zapalnych prostaglandyn. Dodatkowo flawonoidy hamują syntezę histaminy, co wzmacnia tkankę łączną i uszczelnia ścianki naczynek przez zwiększenie ich elastyczności.


Działanie zdrowotne jasnoty białej

Można śmiało stwierdzić, że jasnota biała poprawia zdolności regeneracji organizmu z różnego rodzaju schorzeń. Osoby cierpiące na problemy z układem pokarmowym w szczególności podrażnienie błony śluzowej żołądka, uczuciu pełności i wzdęcia mogą pomóc sobie pijąc napar. Dodatkowo roślina jest stosowana do pobudzenia przemiany materii i czynności trzustki. Jasnota biała może być stosowana, jako składnik mieszanki metabolicznej, w połączeniu z liśćmi pokrzywy, ziela fiołka trójbarwnego oraz  ziela skrzypu.

Jasnota biała ma cechy przeciwzapalne w szczególności dotyczy to układu oddechowego i takich przypadków jak nieżyt gardła lub zapalenia oskrzeli, ponieważ ma właściwości wykrztuśne. Pomaga również w zapaleniu dróg rodnych oraz trudno gojących się ran. Sprawdza się przy bolesnym zapaleniu układu moczowego, gdyż ma działanie moczopędne. Składniki zawarte w roślinie regenerują uszkodzony nabłonek i wzmacniają ściany naczyń krwionośnych. Pomaga nawet w problemach z cerą naczynkową oraz żylakami. Osoby mające problemy ze skórą lub trądzikiem  młodzieńczym powinny włączyć jasnotę białą do leczenia.

Z kolei osoby mające trudności ze stresem i napięciem spowodowanym codziennym życiem znajdą w niej ukojenie. Pomaga ona osiągnąć stan spokoju w okresie burzy hormonalnej i zwiększenia wydolności serca. Pomaga też zniwelować osłabienie i przywrócić organizm do formy.

Kobiety uskarżające się na problemy związane z okolicami intymnymi, czyli drogami rodnymi powinny stosować jasnotę białą przy pielęgnacji. Zwłaszcza pomaga w obfitych krwawieniach miesiączkowych, stanach ropnych, krwotokach macicznych, upławach i zapaleniu pochwy. Ponadto można wykorzystać ją w dolegliwościach odbytu w postaci okładów.

Jasnota biała – zastosowanie

Jasnota biała może być stosowana zarówno wewnętrznie w postaci naparów, jak również zewnętrznie, czyli okładów. Do leczenia wykorzystuje się kwiaty, które zbiera się w okresie kwitnienia. Następnie suszy się je w zacienionych, przewiewnych i suchych pomieszczeniach.

Napar jest przygotowywany ze świeżych lub suszonych kwiatów zalanych gorącą wodą. Można go pić kilka razy dziennie. Jest bezpieczny dla dzieci i pomocny przy przeziębieniu, zapaleniu oskrzeli oraz płuc.

Innym rozwiązaniem jest odwar, czyli suszone kwiaty jasnoty białej zalewane wodą. Tego rodzaju mieszanka pomaga na problemy związane z układem pokarmowym, na przykład biegunkach, złej przemianie materii oraz reakcjach alergicznych skóry. Odwar służy do okładów i wszelkiego rodzaju płukanek jamy ustnej oraz gardła. Okładamy miejsca  stłuczone lub obrzęki.

Napary i odwary na bazie kwiatów jasnoty białej posiadają działanie wykrztuśne, ściągające oraz moczopędne. Roślina ta świetnie nadaje się na problemy kobiece, szczególnie przy upławach, bolesnych miesiączkach oraz obfitych krwawieniach. Hamowanie krwawienia powodują zawarte w kwiatach związki biologicznie czynne.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Układ oddechowy, Układ odpornościowy, Układ pokarmowy, Zdrowie, Zioła
Top 10 najlepsze szczoteczki soniczne – ranking

Zamknij