Jakie są choroby żołądka?

Ból żołądka może oznaczać dosłownie wszystko – od niegroźnego przejedzenia, po choroby przewlekłe jak nadżerki i wrzody. Dzisiejsza medycyna jest tak zaawansowana, że na miejsce jednego dokuczającego nam objawu wskakuje automatycznie co najmniej kilka możliwości choroby. Jakie są choroby żołądka, czy możemy sami je prawidłowo rozpoznać i jak leczyć? Na początku przyjrzyjmy się prawdopodobnym chorobom żołądka.

Rodzaje chorób żołądka

Choroby żołądka należą do grona dolegliwości układu pokarmowego i to one stosunkowo najczęściej dopadają nas w ciągu roku. Przyczyna jest prosta – odżywiać musimy się codziennie, ale jak to robimy jest już dla większości z nas kwestią drugorzędną. Stąd późniejsze problemy trawienne a nawet zatrucia pokarmowe. Grupę chorób żołądka związanych ze złym trawieniem określa się dyspepsją. Dyspepsja obejmuje więcej niż jedną z wymienionych dolegliwości (co najmniej 2):

  • Uczucie pełności po posiłku
  • Wczesne uczucie sytości
  • Ból i pieczenie nadbrzusza

Te 3 objawy są najczęściej opisywane przy wizycie u lekarza rodzinnego a później gastrologa. Mogą wywoływać je wrzody żołądka i dwunastnicy, rzadziej przewlekłe zapalenie trzustki i żołądka. Zdarza się, że nasilone bóle żołądka i mdłości są reakcją na przyjmowane leki: przeciwbólowe, antybiotyki, tabletki przeciwreumatyczne a nawet preparaty z żelazem zalecane w leczeniu anemii. Jeżeli żadne z podejrzeń nie znajdzie potwierdzenia w badaniu, oznacza to właśnie dyspepsję czyli zespół bólu w nadbrzuszu i zaburzeń poposiłkowych.

Oczywiście do postawienia takiej diagnozy potrzebne są jeszcze szerzej zakrojone badania, np. na alergie pokarmowe. Żołądek to bardzo wrażliwy narząd i nie raz zdarza się, że odpowiada latami bólem na ciągły stres i zabieganie właściciela. Z nerwów możemy tracić apetyt oraz odczuwać ściskanie w żołądku. Szacuje się, że okresowe dolegliwości żołądka miewa już około 30% światowej populacji. Dyspepsja to stan, gdy objawy utrzymują się przez minimum 3 miesiące, bo przejściowe objawy często mijają samoistnie lub po zmianie diety i przyjmowanie leków bez recepty na dolegliwości żołądkowe. Aby zminimalizować nieprzyjemne, ale raczej niegroźne odczucia warto przyjmować preparaty wspierające trawienie i hamujące wydzielanie kwasu solnego, tzw. inhibitory pompy protonowej np. Famidyna. Dzieciom i dorosłym pomoże także picie zaparzanych liści piołunu. Jakie są choroby żołądka oprócz wymienionej dyspepsji?

Choroba wrzodowa żołądka

Prawdziwa zmora naszych czasów i tak jak opisany poprzednik, ma ścisłe powiązanie ze stresem. Pod wpływem odczuwanego stresu zmienia się skład chemiczny kwasu solnego i pepsyny. Stają się one mniej przyjazne dla błon śluzowych żołądka i powoli doprowadzają do ich rozkładu. Wrzodom towarzyszy naciek zapalny i martwica. Aby przywrócić żołądkowi równowagę trzeba przede wszystkim wyeliminować ze swojego życia stres. Jeśli tego nie zrobimy, nie pozbędziemy się dolegliwości, a one będą wciąż nawracać. Wrzody mogą być sprawką celiakii, czemu towarzyszy ogólne zmęczenie, słabość, trudności w nauce i tracenie na wadze. W wielu wypadkach za wrzody żołądka i dwunastnicy odpowiada zakażenie bakterią helicobacter pylori.

Produkuje toksyny, które wywołują stan zapalny i uszkodzenie nabłonka. Organizm reaguje na to zwiększeniem wydzielania kwasu solnego i pogłębieniem wrzodów. Bakterią zarazimy się drogą pokarmową. Oprócz tego wrzody wywołuje częste przyjmowanie leków przeciwbólowych – ibuprofenu, ketoprofenu i naproksenu. Dlatego w trosce o swoje zdrowie powinniśmy wraz z lekami przeciwzapalnymi przyjmować suplementy diety jak Enterom 250 czy Trilac 20. Wyjście z sukcesem z choroby wrzodowej zależy od zmiany przyzwyczajeń, zaprzestania palenia, przyjmowania leków zobojętniających i osłaniających żołądek, np. Alugastrin.

Lek osłaniający żołądek

Niestrawność żołądka

Zastanawiając się jakie są choroby żołądka nie można nie wspomnieć o niestrawności. Niestrawność występuje zazwyczaj po przejedzeniu. Domowe sposoby na niestrawność to przede wszystkim mięta pieprzowa, dziurawiec, koper włoski, świeżo starty korzeń imbiru. Napary z ziół i przypraw łagodzą objawy niestrawności i przywracają równowagę w przewodzie pokarmowym. Przynajmniej na kilka dni jedz posiłki lekkostrawne: gotowane lub pieczone (a nie duszone czy smażone) mięso, lekkie zupy oraz gotowane warzywa. Męczy cię niestrawność, a więc żadnej żywności z puszek czy torebek ani innego rodzaju gotowych dań. Zrezygnuj z kawy a nawet kakao, a także z alkoholu i napojów gazowanych. Jeśli źle się czujesz i niestrawność jest bardzo uciążliwa przez 3 dni jedz suchary i kleiki.

Jak poprawić samopoczucie w chorobie żołądka

Choroby żołądka są zawsze dużym obciążeniem fizycznym a z czasem także psychicznym. Jak każda choroba przewlekła powodują obniżenie nastroju, zmęczenie, rozdrażnienie? Aby wspomóc chorego należy udzielić mu kilku rad dotyczących zmian w jego dotychczasowym trybie życia i sposobie odżywiania. Warto wyjaśnić jak pomogą one pozbyć się problemów, a ich przestrzeganie będzie ważne dla zdrowia i samopoczucia. Oto kilka z nich:

  • Należy jeść powoli i przeżuwać dokładnie każdy kęs. W ten sposób odciążymy żołądek, który szybciej strawi jedzenie
  • Wspomóż swój żołądek – jeżeli dokuczają ci dolegliwości przy posiłku to jeszcze przed nim weź tabletkę zmniejszającą wydzielanie kwasów żołądkowych, np. Dobrze też, abyś regularnie zażywał aloes, który łagodzi stan zapalny i działa osłaniająco
  • Nie jedz na noc. Ostatni posiłek spożywaj kilka godzin przed pójściem spać. Pozycja leżąca wzmaga objawy refluksu
  • Jedz lekkostrawnie i raczej unikaj potraw smażonych
  • Jeżeli dolegliwości już się pojawiły, weź jedną z proponowanych substancji ziołowych: dziurawiec, karczoch, mięta. Na refluks, zgagę i odbijanie weź tabletkę Gaviscon, która zmniejsza uczucie palenia w przełyku.
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.