Jak wygląda rezonans magnetyczny w Warszawie?

Dostałeś skierowanie na badanie rezonansem magnetycznym i zastanawiasz się czym jest takie badanie? Podpowiemy, jak wygląda przebieg rezonansu magnetycznego w Warszawie, czy jest to bolesne i jak się do niego przygotować.

Jak przebiega badanie rezonansem magnetycznym?

Rezonans magnetyczny jest jednym z nieinwazyjnych i nieszkodliwych badań, które wykorzystywane są w diagnostyce. Pozwala na precyzyjną ocenę stanu narządów wewnętrznych i tkanek, np. jamy brzusznej czy głowy. 

Procedura trwa od 15 do 45 minut, w zależności od obszaru ciała, które jest poddawane badaniu. Na ciało oddziałuje pole magnetyczne, ale jest ono nieszkodliwe dla zdrowia. Na badanie można się wybrać w normalnym ubraniu, lecz bez elementów metalowych.

Rezonans magnetyczny w Warszawie (często nazywany badaniem MR) jest jednym z najbardziej precyzyjnych badań. Pozwala on zdiagnozować zmiany chorobowe zarówno w szpiku kostnym, układzie mięśniowym jak i szkieletowym.

Można także wykonać rezonans całego ciała, a nie poszczególnych części. Pozwala on na przesiewowe zobrazowanie ciała pacjenta. Takie badanie możesz wykonać zarówno prywatnie jak i na NFZ i jest powszechnie dostępne w wielu miastach Polski. Jest to bardzo ważne badanie w diagnostyce ognisk choroby w narządach wewnętrznych. Rezonans magnetyczny całego ciała nie wymaga podania pacjentowi kontrastu i jest także bezpieczny dla zdrowia. 

Przez cały czas pacjent ma kontakt z przeprowadzającymi badanie, dzięki kamerze oraz głośnikom. Może się zdarzyć tak, że z jakiegoś powodu pacjent nie potrafi przebywać dłużej w jednej pozycji. Może wtedy zajść konieczność podania odpowiednich leków.

Aby badanie przebiegło sprawnie, trzeba się zastosować do kilku elementów. Na badanie trzeba przyjść z odpowiednimi dokumentami – dowodem osobistym i skierowaniem, jeśli badanie jest na NFZ. W przypadku prywatnego badania, nie potrzeba skierowania. Powinniśmy mieć przy sobie również wyniki poprzednich badań, a jeśli badanie będzie z podaniem kontrastu, trzeba pokazać lekarzowi wynik badania na poziom kreatyniny. Oprócz tego, na trzy godziny przed planowanym badaniem nie należy nic jeść, a na godzinę przed nie wolno też pić. Jeżeli pacjent przyjmuje na stałe jakieś leki, to należy je zażyć tak jak zwykle.

Po drugie na badanie należy przyjść z odpowiednimi dokumentami. Obowiązkowo trzeba mieć przy sobie dowód osobisty oraz jeśli badanie jest na NFZ – skierowanie. Jeśli badanie odbywa się prywatnie – skierowanie nie będzie potrzebne. W dniu badania należy również mieć przy sobie wyniki wcześniejszych badań oraz dodatkową dokumentację medyczną w przypadku wszczepionych implantów. Jeśli badanie odbywa się z podaniem kontrastu, należy również pokazać lekarzowi laboratoryjny wynik badania na poziom kreatyniny.

Jaką placówkę wybrać?

Gdzie udać się na rezonans magnetyczny w Warszawie? Wybór przychodni jest naprawdę duży. 

Jeśli nie jesteś z Warszawy, możesz znaleźć również placówkę w swoim mieście. Firma Tomma, która działa na terenie całej Polski, może poszczycić się wykonaniem już tysiąca badań typu whole body scan (rezonansu magnetycznego całego ciała). Na ich stronie znajdziesz praktyczne porady jak przygotować się do badania oraz opis krok po kroku jak przebiega badanie rezonansem magnetycznym w Warszawie i innych polskich miastach.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.