Hemoroidy – przyczyny, objawy, leczenie
Hemoroidy są bardzo częstą przypadłością. Szacuje się, że z takim problemem zmaga się połowa Polaków. Warto wiedzieć co to za choroba i mieć świadomość tego, że można ją zwalczyć niezbyt skomplikowanymi metodami. Hemoroidy są to żylaki odbytu. Jeśli się pojawią należy udać się do proktologa, który zaleci odpowiednie leczenie. Znanych jest kilka skutecznych sposobów walki z hemoroidami m.in. laseroterapia, gumkowanie, skleroterapia, operacje i kilka innych.
Każdy człowiek ma hemoroidy czyli tak naprawdę guzki krwawnicze. Przypominają one wypełnione krwią poduszeczki i są bardzo ważne dla naszego organizmu. To właśnie one odpowiadają za uszczelnianie odbytu. Wraz ze zwieraczami panują nad wypróżnianiem się i oddawaniem gazów. Jeśli hemoroidy są rozciągnięte dochodzi do tego, że wypełniają się krwią ponad miarę oraz nie do końca się opróżniają. Zalegająca krew doprowadza do stanu zapalnego guzków i tkanki odbytu. Wówczas mówimy o żylakach odbytu czyli chorobie hemoroidalnej.
Jak zapobiegać pojawieniu się hemoroidów?
Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby zminimalizować pojawienie się hemoroidów. Przede wszystkim należy:
-
Prowadzić aktywny tryb życia. Sport to samo zdrowie i zapobiega przed większością nieprzyjemnych dolegliwości, na które choruje większość z nas.
-
Unikać zaparć.
-
Wystrzegać się zbyt długiego siedzenia, a jeśli mamy pracę siedzącą warto wybrać twarde krzesło i co raz wstawać by rozprostować kości
-
Ściskać pośladki.
-
Dbać o higienę osobistą.
-
Wystrzegać się seksu analnego.
-
Nosić bawełnianą bieliznę
Hemoroidy – przyczyny
Od lat medycyna prowadzi badania, aby jednoznacznie ustalić powody powstawania hemoroidów. Obecnie twierdzi się, że na przyczyny tej dolegliwości wpływają poniższe elementy:
- Teoria naczyniowa. Badania wykazały, że osoby chore na hemoroidy posiadają znacznie zwiększoną średnicę końcowych rozgałęzień tętnicy odbytniczej górnej. Poza tym u ludzi cierpiących na omawianą dolegliwość zauważa się znacznie większy napływ krwi w naczyniach odbytu. Na tej podstawie wysnuto tezę, iż jedną z przyczyn hemoroidów mogą być zaburzenia koordynacji napływu i odpływu krwi w obrębie corpus cavernosum recti.
- Upośledzenie struktury kolagenu i elastyny. Z wiekiem kolagen zawarty w naszym organizmie niejako ‘starzeje się’. Zmienia się jego struktura oraz zanikają włókna elastyny. Powoduje to zmniejszenie elastyczności elementów podporowych ciała jamistego oraz odbytnicy. To z kolei przyczynia się do zalegania większej ilości krwi w guzkach krwawniczych, a w efekcie do ich powiększenia.
- Nadmierna aktywność zwieraczy odbytu. U osób cierpiących na hemoroidy stwierdzono zwiększone ciśnienie spoczynkowe generowane przez mięsień zwieracz wewnętrzny. Mówiąc krótko – wykazuje on aktywność nawet wtedy, gdy ‘nie jest używany’. Fakt ten nie pomaga w znalezieniu jednoznacznej przyczyny hemoroidów, niemniej jednak z pewnością przybliża nas do tego odkrycia.
- Czynniki mechaniczne. Hemoroidy często powstają w wyniku nacisku na naczynia biodrowe – na przykład takiego, który występuje w czasie ciąży.
Stopnie zaawansowania choroby hemoroidalnej
Guzki krwawnicze (zwane powszechnie hemoroidami) posiada każdy z nas. W normalnym stanie fizjologicznym znajdują się one wewnątrz odbytu i nie przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu oraz załatwianiu swoich potrzeb fizjologicznych.
Ze względu na stopień zaawansowania choroby istnieje kilka rodzajów guzków krwawniczych. Wyróżniamy wśród nich:
- Hemoroidy pierwszego stopnia. Ten rodzaj guzków nie wychodzi poza kanał odbytu. Można je wykryć jedynie dzięki badaniu anoskopowemu.
- Hemoroidy drugiego stopnia. Również pozostają w kanale odbytu. Można stwierdzić ich istnienie za pomocą anoskopu.
- Hemoroidy trzeciego stopnia. W trakcie defekacji w momencie parcia guzki widoczne są na zewnątrz odbytu. Po załatwieniu potrzeby fizjologicznej można manualnie wprowadzić je z powrotem.
- Hemoroidy czwartego stopnia. Na stałe pozostają one poza kanałem odbytu co wyjątkowo przeszkadza osobie chorej w funkcjonowaniu.
Hemoroidy w ciąży
Hemoroidy w czasie ciąży to bardzo popularna dolegliwość. Według statystyk boryka się z nią aż połowa brzemiennych. Bezpośrednią przyczyną tego problemu prawdopodobnie są nieregularności w wypróżnianiu oraz częste zaparcia. To z kolei powodowane jest burzą hormonalną, która zawsze towarzyszy ciąży. Poza tym nieprzyjemne odczucia pogłębia nacisk rosnącej macicy na organy wewnętrzne (przede wszystkim jelita).
Hemoroidy ciążowe z reguły znikają po porodzie bez śladu. Co jednak zrobić, aby zmniejszyć dyskomfort spowodowany tą nieprzyjemną dolegliwością? W tym celu warto zastosować się do poniższych wskazówek:
- Dbaj o regularne wypróżnianie.
- Pij dużo płynów – czystej wody oraz naturalnych soków. Płyny rozluźniają kał, co znacznie ułatwia brzemiennej wypróżnianie oraz zapobiega rozwijaniu się problemu hemoroidów.
- Przyjmuj pokarmy bogate w błonnik. Związek ten normuje pracę układu pokarmowego. Błonnik możesz znaleźć w produktach spożywczych takich jak warzywa, owoce, ciemny ryż, kasze, czy też ciemne pieczywo.
- Jedz dużo warzyw i owoców.
Po wprowadzeniu w życie tych kilku prostych wskazówek z pewnością zauważysz znaczną poprawę w pracy jelit oraz stanie hemoroidów.
Jeśli jednak problem nie mija, skontaktuj się ze swoim ginekologiem. Wszelkie problemy zdrowotne występujące w trakcie ciąży powinny być natychmiast rozwiązywane. Jeśli hemoroidy okażą się poważne, możesz zostać skierowana do proktologa – specjalista ten zajmuje się na co dzień tego typu dolegliwościami.
Hemoroidy u dzieci
Choroba hemoroidalna z reguły rozwija się u dzieci z dwóch przyczyn. Pierwsza z nich to obciążenia genetyczne. Jeżeli rodzice lub dziadkowie mieli do czynienia z tą dolegliwością, także dziecko jest na nią narażone. Niestety hemoroidy z reguły powstają z innego powodu. Okazuje się nim być zła dieta oraz niezdrowy tryb życia. Brak odpowiedniej ilości płynów, błonnika, owoców i warzyw często skutkuje powstaniem tego typu nieprzyjemnych dolegliwości odbytowych.
Rzecz jasna hemoroidy nie wyrastają nagle. Najpierw można dostrzec sygnały ostrzegawcze, takie jak problemy z wypróżnianiem, zaparcia, aż a końcu pęknięcia, na podstawie których bardzo często wyrastają niechciane guzki.
W przypadku leczenia delikatnych hemoroidów dziecięcych z reguły wystarczające okazują się być zmiany w diecie. Do jadłospisu naszej pociechy należy włączyć pełnowartościowe produkty zawierające błonnik. Świetnym pomysłem są płatki owsiane, siemię lniane, czy też otręby. W połączeniu z jogurtem mogą one stanowić wspaniałą propozycję na śniadanie – najważniejszy, a jednocześnie najczęściej pomijany posiłek dnia.
Jeśli problem hemoroidów nasila się, należy koniecznie udać się do lekarza.
Hemoroidy – powikłania
Nieodpowiednie leczenie hemoroidów lub lekceważenie tego problemu może doprowadzić do następujących powikłań:
- zapalenie guzka krwawniczego lub tkanek sąsiadujących,
- krwawienie z odbytu,
- zakrzepica,
- uwięźnięcie guzka.
Powyższym powikłaniom często towarzyszy silny ból, świąd oraz pieczenie. Takie stany najczęściej wymagają konsultacji chirurgicznej, w celu ustalenia powagi problemu oraz taktyki dalszych działań. W najgorszych przypadkach jedynym rozwiązaniem pozostaje operacja.
Hemoroidy – leczenie
To jakiego leczenia wymaga nasz organizm zależy głównie od tego jak zaawansowana jest choroba. Jednakże zawsze zalecane jest wypijanie od 2 do 2,5 litra płynów i odpowiednia dieta wzbogacona w warzywa i owoce. Zlecane są również produkty z grubego przemiału. Oczywiście na nasiona również trzeba uważać ? zbyt duża ilość może drażnić odbyt. Warto także zrezygnować z mocnej herbaty, kawy, czekolady, wysokoprocentowego alkoholu, orzechów, tłuszczów zwierzęcych i ostrych przypraw.
Czopki, maści i tabletki na hemoroidy:
Specjalista, do którego z pewnością należy się udać jeśli mamy hemoroidy, może przepisać nam tabletki działające przeciwzapalnie. Ich zaletą jest też to, iż zmniejszają obrzęki i świąd oraz opóźniają rozwój guzków. Podobne działanie ma także wiele maści i kremów. Najczęściej mają one w swoim składzie substancje naturalne takie jak wyciąg z kasztanowca, balsam peruwiański, przetwory z pączków topoli itp. Zaleca się również nasiadówki z dodatkiem różnych ziół m.in. rumianku, kory dębu czy kwiatu nagietka.
Jeśli choroba jest w bardzo zaawansowanym stadium wówczas trzeba zdecydować się na operację lub zabieg.
-
Zastrzyk w guzek. Czyli skleroterapia. Sposób ten stosowany jest przy leczeniu guzków o niewielkich rozmiarach. Pod śluzówkę guzka wstrzykuje się specyfik w postaci pianki, który sprawia, że powstaje zakrzep. Guzek, który jest niedożywiony – odpada. Zdarza się, że po 2 czy 3 zabiegu dochodzi do niewielkiego krwawienia, które nie jest groźne i zazwyczaj mija samoistnie. Ryzyko takiego zabiegu jest niewielkie (zdarza się uczulenie na lek czy krwawienie w wyniku uszkodzenia naczynia). Koszt takiego zabiegu waga się od 150 do 300zł
-
Laseroterapia. Jest to naświetlanie guzka promieniami lasera. Wysoka temperatura sprawia, że dochodzi do zamknięcia oraz obkurczenia naczyń i co za tym idzie zniszczenia tkanki guzka. Zabieg trwa krótko ? około 15 minut i wykonywany jest ambulatoryjnie. Cena laseroterapii wynosi 600-800zł
-
Metoda Morinagi czyli DGHAL. Jest to alternatywa dla operacji przeprowadzanej w tradycyjny sposób. Metodę tę można stosować w każdym stadium choroby. Zabieg wymaga jednodniowego pobytu w szpitali. Metoda DGHL polega na selektywnym zamknięciu naczyń hemoroidalnych. Lekarz (przy pomocy sondy Dopplera) zakłada tętnice szwy. Atutem jest fakt, iż same się wchłaniają. Jest to sposób całkowicie bezpieczny, bez jakichkolwiek powikłań. Dodatkowo minimalizuje nawrót choroby hemoroidalnej. Cena jest wysoka – 1500 – 2000zł
-
Ostre cięcie. Niestety u niektórych chorych nie ma innego wyjścia jak operacyjne usuwanie guzków. Można to wykonać różnymi sposobami. Najczęściej jednak lekarze wybierają metody tradycyjne. Jedną z nich jest metoda Milligana-Morgana. Jest to wycinanie guzków i pozostawieniem otwartych ran. Ma to na celu zapobieganie zwężeniu się odbytu. Po takiej operacji pacjent musi zażywać leki przeciwbólowe oraz wykonywać nasiadówki. Rany goją się około tygodnia. Inną klasyczną metodą jest metoda Fergusona. Operacja przebiega tak samo jak w poprzedniej metodzie, jednak po usunięciu guzka rana jest zszywana. Metody Fergusona nie stosuje się jednak jeśli guzki są dużych rozmiarów.
-
Metoda Longo. Metoda ta polega na usuwaniu i zaszywaniu części błony śluzowej. Wykonuje się to używając staplera hemoroidalnego. Metoda ta umożliwia wciągnięcie guzków w odpowiednie miejsce zapobiegając wypadaniu. Taki zabieg stosuje się, jeśli pacjent ma II lub III stadium choroby. Metoda jest całkowicie bezpieczna, nie pozostawia powikłań. Koszt 2000-3000zł