Grzybica stóp – leki, kremy i maści bez recepty
Grzybica stóp jest bardzo częstą przypadłością. Na rynku jest wiele lekarstw dostępnych bez recepty, które pomogą uporać się z tym problemem. Wybór jest naprawdę duży: płyny, żele, aerozole, maści, kremy, zasypki z ziół sole i różne pudry. Każdy z tych specyfików nakłada się bezpośrednio na stopy. Pojawia się jednak problem – jaki środek zastosować, by uporać się z grzybicą? Warto wiec zapoznać się z ich działaniem, dowiedzieć się jaka jest między nimi różnica i które przynoszą najlepsze efekty.
Jakie leki na grzybicę stóp są dostępne bez recepty?
-
Kremy
Kremów leczących grzybicę stóp, które są dostępne bez recepty, jest najwięcej. Nakłada się je codziennie na suchą i oczyszczoną skórę zazwyczaj 1-2 razy w ciągu dnia. Od tego jak długo trwa leczenie zależy substancja czynna, zwalczająca grzyby, zawarta w kremie:
- flutrimazol – zawiera go np. Micetal. Krem ten zwalcza syntezę ergosterolu, który jest składnikiem błony komórkowej grzybów. Sprawia to, że aktywność grzybów zostaje zahamowana. Taka kuracja trwa zazwyczaj około 4 tygodni.
- klotrymazol – jest składnikiem Clotrimazolum. Specyfik ten upora się z prawie wszystkimi gatunkami grzybów, dlatego wiele osób sięga po leki, które go zawierają. Przy stosowaniu go 2-3 razy w ciągu dnia, kuracja trwa od 2 do 4 tygodni.
- chlorowodorek terbinafiny – specyfiki, które go zawierają to m.in. Undofen Max czy Tenasil. Substancja ta działa grzybobójczo wobec dermatofitów i grzybostatycznie w stosunku do drożdżaków. Działa szybko, gdyż leczenie trwa zazwyczaj około tygodnia.
- ketokonazol – ma go w sobie np. Nizoral. Ketakonazol zwalcza drożdżaki Candida i Malassezia oraz grzyby z rodzaju Trichophyton, Epidermophyton, Microsporum. Przy stosowaniu tej formy leczenia grzybica jest zwalczona zazwyczaj po 4-6 tygodniach.
- azotan mikonazolu – występuje np. w Daktarinie. Nie tylko leczy, ale i zapobiega pojawieniu się grzybicy stóp. Polecany jest także dla dzieci np. by wyleczyć pieluszkowe zapalenie skóry. Specyfik ten należy aplikować dwa razy w ciągu dnia od 2 do 6 tygodni.
- Specyfiki, które oprócz klotrymazolu zawierają także dizetionian heksamidyny. Kremy tego typu pokonują większość bakterii powodujących grzybicę stóp np. bakterie z rodziny Pseudomonadaceae oraz gronkowce. Takie lekarstwo zwalcza głównie grzybicę występującą między palcami stóp, która spowodowana jest zarówno przez grzyby jak i bakterie. Kuracja trwa około 3 tygodni.
-
Maści na grzybicę
Maści zalecane są do leczenia dermatofitów. Dzięki temu, że zawierają kwas undecylenowy i undecyleniany cynk są bardzo skuteczne. Zwalczają także zarodniki grzybów, co jest bardzo istotne w leczeniu grzybicy. Zawarta w maściach wazelina sprawia, że łuszcząca się skóra jest dodatkowo nawilżona. Maść aplikuje się 2 razy w ciągu dnia. Gdy objawy ustąpią powinno się jej używać jeszcze 2-3 tygodnie.
-
Aerozole na grzybicę
Z grzybicą stóp można walczyć również przy użyciu aerozoli. Są wygodne w użyciu. Warto spryskać nimi wnętrza skarpet i obuwia (w których u osoby chorej zazwyczaj też są grzyby i bakterie). Aerozole niwelują nieprzyjemny zapach spowodowany zbyt dużym poceniem się stóp. Jednym z polecanych aerozoli jest Undofen atomizer. Kurację stosuje się 2-3 razy w ciągu dnia przez okres 2-4 tygodni oraz miesiąc po ustąpieniu objawów.
-
Żele do stóp na grzybicę
Atutem żeli jest to, że dobrze się wchłaniają. Niewielką ilość żelu powinno się nakładać raz dziennie i lekko wetrzeć w zainfekowane miejsce. Kuracja trwa około tygodnia. Jeśli chodzi o grzybicę między palcami, polecany jest Miconal.
-
Sole do stóp na grzybicę
Należy wiedzieć, że w solach do stóp zawarte są naturalne substancje. Znajdziemy w nich np. wyciąg z kory dębu. Chory powinien moczyć nogi w wodzie z solą. Taka kuracja hamuje grzybicę i pomaga w leczeniu pękniętego naskórka między palcami. Jak się używa soli? Bardzo prosto. Do miski wlewamy około 4 litrów ciepłej wody, wsypujemy 1 nakrętkę soli i moczymy około 15 minut. Należy pamiętać, że po takim zabiegu należy dokładnie osuszyć stopy. Leczenie trwa krótko ? 5 dni. Warto stosować je profilaktycznie raz w tygodniu, by zapobiec nawrotowi choroby.
- Płyny na grzybicę
Tak samo jak aerozole są łatwe w stosowaniu. Płyn takie jak Lamisilatt stosuje się tylko raz na obie stopy (nawet wówczas, gdy infekcja jest tylko na jednej). Micetal aplikuje się raz dziennie przez 4 tygodnie.
- Zasypki i lecznice pudry na grzybicę
Polecane są dla osób, które nie miały grzybicy, ale chcą jej zapobiegać. Działają także przeciw nadmiernej potliwości. Specyfiki tego typu zawierają monoetanoloamid kwasu undecylenowego i undecylenian cynku. Znany jest też puder Propolisan, który ma w sobie puder propolisowy niszczący drożdżaki oraz pleśnie (wystarczy posypywać 2-3 razy w ciągu dnia). Niedużą ilość pudru można także wyspać do skarpet.
Jeśli chodzi o zasypki, to jednym z tego typu specyfików jest Proftin-G. Specyfik ten ma w sobie sól cynkową kwasu undecylenowego, kwas borowy oraz kwas salicylowy. Część zasypek zawiera również wyciągi z roślin, które działają antyseptycznie.