Grzybica stóp – leki, kremy i maści bez recepty

Grzybica stóp jest bardzo częstą przypadłością. Na rynku jest wiele lekarstw dostępnych bez recepty, które pomogą uporać się z tym problemem. Wybór jest naprawdę duży: płyny, żele, aerozole, maści, kremy, zasypki z ziół sole i różne pudry. Każdy z tych specyfików nakłada się bezpośrednio na stopy. Pojawia się jednak problem – jaki środek zastosować, by uporać się z grzybicą? Warto wiec zapoznać się z ich działaniem, dowiedzieć się jaka jest między nimi różnica i które przynoszą najlepsze efekty.

Jakie leki na grzybicę stóp są dostępne bez recepty?

  1. Kremy

Kremów leczących grzybicę stóp, które są dostępne bez recepty, jest najwięcej. Nakłada się je codziennie na suchą i oczyszczoną skórę zazwyczaj 1-2 razy w ciągu dnia. Od tego jak długo trwa leczenie zależy substancja czynna, zwalczająca grzyby, zawarta w kremie:

  • flutrimazol – zawiera go np. Micetal. Krem ten zwalcza syntezę ergosterolu, który jest składnikiem błony komórkowej grzybów. Sprawia to, że aktywność grzybów zostaje zahamowana. Taka kuracja trwa zazwyczaj około 4 tygodni.
  • klotrymazol – jest składnikiem Clotrimazolum. Specyfik ten upora się z prawie wszystkimi gatunkami grzybów, dlatego wiele osób sięga po leki, które go zawierają. Przy stosowaniu go 2-3 razy w ciągu dnia, kuracja trwa od 2 do 4 tygodni.
  • chlorowodorek terbinafiny – specyfiki, które go zawierają to m.in. Undofen Max czy Tenasil. Substancja ta działa grzybobójczo wobec dermatofitów i grzybostatycznie w stosunku do drożdżaków. Działa szybko, gdyż leczenie trwa zazwyczaj około tygodnia.
  • ketokonazol – ma go w sobie np. Nizoral. Ketakonazol zwalcza drożdżaki Candida i Malassezia oraz grzyby z rodzaju Trichophyton, Epidermophyton, Microsporum. Przy stosowaniu tej formy leczenia grzybica jest zwalczona zazwyczaj po 4-6 tygodniach.
  • azotan mikonazolu – występuje np. w Daktarinie. Nie tylko leczy, ale i zapobiega pojawieniu się grzybicy stóp. Polecany jest także dla dzieci np. by wyleczyć pieluszkowe zapalenie skóry. Specyfik ten należy aplikować dwa razy w ciągu dnia od 2 do 6 tygodni.
  • Specyfiki, które oprócz klotrymazolu zawierają także dizetionian heksamidyny. Kremy tego typu pokonują większość bakterii powodujących grzybicę stóp np. bakterie z rodziny Pseudomonadaceae oraz gronkowce. Takie lekarstwo zwalcza głównie grzybicę występującą między palcami stóp, która spowodowana jest zarówno przez grzyby jak i bakterie. Kuracja trwa około 3 tygodni.
  1. Maści na grzybicę

Maści zalecane są do leczenia dermatofitów. Dzięki temu, że zawierają kwas undecylenowy i undecyleniany cynk są bardzo skuteczne. Zwalczają także zarodniki grzybów, co jest bardzo istotne w leczeniu grzybicy. Zawarta w maściach wazelina sprawia, że łuszcząca się skóra jest dodatkowo nawilżona. Maść aplikuje się 2 razy w ciągu dnia. Gdy objawy ustąpią powinno się jej używać jeszcze 2-3 tygodnie.

  1. Aerozole na grzybicę

Z grzybicą stóp można walczyć również przy użyciu aerozoli. Są wygodne w użyciu. Warto spryskać nimi wnętrza skarpet i obuwia (w których u osoby chorej zazwyczaj też są grzyby i bakterie). Aerozole niwelują nieprzyjemny zapach spowodowany zbyt dużym poceniem się stóp. Jednym z polecanych aerozoli jest Undofen atomizer. Kurację stosuje się 2-3 razy w ciągu dnia przez okres 2-4 tygodni oraz miesiąc po ustąpieniu objawów.

  1. Żele do stóp na grzybicę

Atutem żeli jest to, że dobrze się wchłaniają. Niewielką ilość żelu powinno się nakładać raz dziennie i lekko wetrzeć w zainfekowane miejsce. Kuracja trwa około tygodnia. Jeśli chodzi o grzybicę między palcami, polecany jest Miconal.

  1. Sole do stóp na grzybicę

Należy wiedzieć, że w solach do stóp zawarte są naturalne substancje. Znajdziemy w nich np. wyciąg z kory dębu. Chory powinien moczyć nogi w wodzie z solą. Taka kuracja hamuje grzybicę i pomaga w leczeniu pękniętego naskórka między palcami. Jak się używa soli? Bardzo prosto. Do miski wlewamy około 4 litrów ciepłej wody, wsypujemy 1 nakrętkę soli i moczymy około 15 minut. Należy pamiętać, że po takim zabiegu należy dokładnie osuszyć stopy. Leczenie trwa krótko ? 5 dni. Warto stosować je profilaktycznie raz w tygodniu, by zapobiec nawrotowi choroby.

  1. Płyny na grzybicę

Tak samo jak aerozole są łatwe w stosowaniu. Płyn takie jak Lamisilatt stosuje się tylko raz na obie stopy (nawet wówczas, gdy infekcja jest tylko na jednej). Micetal aplikuje się raz dziennie przez 4 tygodnie.

  1. Zasypki i lecznice pudry na grzybicę

Polecane są dla osób, które nie miały grzybicy, ale chcą jej zapobiegać. Działają także przeciw nadmiernej potliwości. Specyfiki tego typu zawierają monoetanoloamid kwasu undecylenowego i undecylenian cynku. Znany jest też puder Propolisan, który ma w sobie puder propolisowy niszczący drożdżaki oraz pleśnie (wystarczy posypywać 2-3 razy w ciągu dnia). Niedużą ilość pudru można także wyspać do skarpet.

Jeśli chodzi o zasypki, to jednym z tego typu specyfików jest Proftin-G. Specyfik ten ma w sobie sól cynkową kwasu undecylenowego, kwas borowy oraz kwas salicylowy. Część zasypek zawiera również wyciągi z roślin, które działają antyseptycznie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.