Grzybica pochwy
Grzybica pochwy to bardzo wstydliwy, aczkolwiek popularny problem wśród wszystkich kobiet. Zdarza się, że nagle się pojawia i dość szybko mija. Niestety znacznie częściej bywa tak, że dolegliwość ta okazuje się dość trudna do pokonania. Za każdym razem powinna nas zaniepokoić, jeśli jednak nawraca i trwa długo powinniśmy niezwłocznie udać się do specjalisty. Jak radzić sobie z grzybicą pochwy? Jak ją leczyć jeśli się już pojawi?
Jak już wcześniej wspominaliśmy jeśli pojawi się u grzybica pochwy, bądź podejrzewamy, że możemy ją mieć, nie ma innego wyboru jak wizyta u lekarza. Leczenie zależy przede wszystkim od rodzaju grzyba, który zaatakował nasz organizm. Dlatego też leczenie musi być odpowiednio dobrane, inaczej może nam zaszkodzić a nie pomóc. Najbardziej oporne na lekarstwa są gatunki Candida, które jednocześnie są najczęstszą przyczyną powstania grzybicy, która też bywa nazywana kandydozą pochwy. Jak stwierdzić jaki jest powód pojawienia się grzybicy pochwy? Otóż należy wówczas wykonać antymykogram. Jest to specjalistyczne badanie laboratoryjne określające jaki lek będzie najskuteczniejszy w walce z grzybicą.
Po czym rozpoznać grzybicę pochwy – objawy
Niezależnie od tego, który grzyb zaatakował organizm objawy grzybicy są zawsze niemal identyczne, wyróżniają je jedynie stopnie nasilenia. Im wyższe nasilenie objawów tym szybciej powinniśmy się udać do lekarza, jeżeli z kolei nie są one zbyt nasilone możemy spróbować leków aptecznych bez recepty jak globulek przeciwko grzybicy, kremów przeciwko grzybicy lub najmniej popularnych płukanek dopochwowych. Oto lista objawów, po których rozpoznasz grzybicę:
- swędzenie i/lub pieczenie narządów rodnych zewnętrznych
- nieprzyjemny ból w okolicy podbrzusza
- uczucie swędzenia lub pieczenia narządów rodnych wewnętrznych
- upławy o nieprzyjemnym zapachu i zmienionym kolorze
Leczenie grzybicy pochwy
Decyzja jeśli chodzi o odpowiednie leczenie zależy od lekarza. Najczęściej, by złagodzić dolegliwości tej choroby ginekolog zaleca przyjmowanie dopochwowego lub doustnego preparatu przeciw grzybicy o szerokim spektrum działania. Następnie obserwując reakcję organizmu i widząc efekty (oraz mając wcześniej ustalone z jakim grzybem mamy do czynienia) stosuje się kolejną terapię. Zazwyczaj grzybica pochwy jest leczona globulkami dopochwowymi oraz maściami do okolic intymnych. Preparat doustny zalecany jest w zaawansowanym stadium choroby oraz przy częstych nawrotach, najczęściej w takich sytuacjach podawane są antybiotyki.
Ciekawe! Pij dużo wody
Picie szklanki wody przed i po stosunku zmniejsza szansę na wystąpienie chorób narządów rodnych, w tym grzybicy pochwy!
Rola mężczyzny w leczeniu grzybicy pochwy
Istotna jest także współpraca z partnerem, który powinien wiedzieć o chorobie. Jeżeli kobieta cierpiąca na grzybicę ma partnera seksualnego, to również on powinien stosować taką samą lub podobną terapię w celu skutecznego pozbycia się grzybicy. Powinien także stosować maść, którą należy smarować członek. Jest to obowiązkowe, by nie przenosić infekcji. Lekarze nie zabraniają stosunku seksualnego podczas stosowania kuracji. Najczęściej jednak ból okolic intymnych jest tak silny, iż jest to niemożliwe.
Kuracja trwa tydzień, bądź dwa. Na szczęście już w pierwszych dniach pacjentka zauważa poprawę. Nie wolno jednak wówczas przerywać podjętego leczenia. Może wtedy dojść do nawrotu choroby lub co gorsza spowodować uodpornienie się szczepu grzyba na przyjmowane leki. Po 5 dniach od zakończenia leczenia należy ponownie wykonać posiew, by upewnić się, że jesteśmy zdrowi. Najczęściej grzyby zostają zwalczone, aczkolwiek mogą jeszcze pozostać bakterie. Muszą być również zwalczone, w innym wypadku grzybica może powrócić.
Dieta a grzybica pochwy.
Okazuje się, że nieodpowiednia dieta bogata w węglowodany proste (zawierają je słodycze, białe pieczywo, biała mąka, ciasta i białe pieczywo) sprzyjają pojawieniu się grzybicy. Jeśli mamy tendencję do nawrotów owej dolegliwości warto ograniczyć spożywanie słodkich owoców m.in. gruszek, śliwek, morel, arbuza czy winogron. Niewskazane są też dosładzane soki czy napoje gazowane.
Dieta powinna być zaś wzbogacona o pestki słonecznika i dyni, cytrusy, ryby, kasze, drób, jogurty (z żywymi kulturami bakterii) i siemię lniane. Grzybica może być także spowodowana niedoborem witamin z grupy B. Dlatego warto zażywać.
Jak zapobiegać nawrotom grzybicy pochwy i jej powstawaniu
Grzybica wdaje się najczęściej tam, gdzie istnieją już namnożone kolonie bakterii, a także tam, gdzie nabłonek a także flora bakteryjna pochwy została uszkodzona. Aby tego uniknąć możemy stosować leki bez recepty, które zapewnią zabezpieczenie przed nawrotami grzybicą oraz przed pierwszym zachorowaniem. Warto również skonsultować się najpierw z lekarzem, czy tego typu środki nam nie zaszkodzą:
- płyny do higieny intymnej – zapewniają odpowiednie pH pochwy dzięki czemu trudniej o zaburzenia we florze bakteryjnej oraz namnożeniu się złych bakterii
- globulki dopochwowe – ten produkt, jest najczęściej bogaty w kwas mlekowy, który również zapewnia odpowiednie pH, dzięki czemu zabezpiecz naszą florę bakteryjną
- kremy na otarcia – specjalne kremy apteczne, dzięki którym po stosunku lub aktywności fizycznej, w której możliwe jest, aby powstały otarcia zewnętrznych narządów rodnych (jak na przykład jazda na rowerze). Takie kremy bogate są w kwas hialuronowy oraz składniki przyspieszające gojenie ran, dzięki czemu jest mniejsza szansa, aby wdały się bakterie lub grzyby