Jak dożyć w zdrowiu do późnej starości?
Średni wiek życia stopniowo wydłuża się. Już teraz stoimy przed wyzwaniem zapewnienia opieki milionom ludzi w podeszłym wieku, którzy wymagają fachowej pomocy. Dobitny przykład stanowią Niemcy otwarte na współpracę z Polakami wyjeżdżającymi do pracy w hospicjach. Wszyscy chcemy dożyć w zdrowiu późnej starości, aby nie stanowić ciężaru dla bliskich i nie być zdanymi na łaskę lub niełaskę obcych nam ludzi.
Kłopoty zaczynają się z wiekiem
Starość rządzi się swoimi prawami. Po 70 roku życia zaczynamy nagminnie chorować, grozi nam inwalidztwo i tracimy zdobytą przez życie niezależność. Wzrasta ryzyko chorób przewlekłych, które wynosi nawet 30%. Skoro żyjemy coraz dłużej chcielibyśmy także móc czerpać z niego jak najwięcej a zwykle wiele czynników nas ogranicza i jest to niestety podupadające zdrowie. Warto temu zaradzić póki jest jeszcze na to czas.
Polacy mający obecnie po 60 i więcej lat przeżyli ogromne zmiany społeczno-kulturowe. Z jednej strony zauważyliśmy polepszający się dostęp do fachowej opieki zdrowotnej, z drugiej wielu osób zwyczajnie nie stać na godziwe życie. Po pogorszeniu się wsparcia społecznego osoby starsze muszą liczyć na pomoc rodziny, choć jej ciągłość jest zagrożona rozwodami i migracją młodych w poszukiwaniu pracy. Ludzie po 60-tce są najbardziej podatną na zagrożenia i wykluczoną grupą społeczną w skali kraju.
Jak zachować zdrowie?
Najgorszy fakt przed którym stoimy to zmniejszona zdolność przystosowawcza organizmu. Komórki regenerują się coraz powolniej, co prowadzi do pogorszenia funkcjonowania umysłu i ciała. Dlatego twoim zadaniem jest dbać o siebie na tyle, by możliwie opóźnić starzenie.
Główne zagrożenia zdrowotne:
- Nadwaga
- Menopauza i andropauza
- Demencja
Wraz z wiekiem metabolizm komórkowy ulega spowolnieniu. Nadwaga jest więc stanem niejako naturalnym, ale gorzej jeśli przerodzi się w otyłość. Tłuste jedzenie obfitujące w cholesterol odkłada się w tętnicach grożąc chorobą niedokrwienną, wylewem i innymi poważnymi komplikacjami. Toksyny wchłaniane przez lata odkładają się w stawach oraz mięśniach, które ulegają postępującej degeneracji. Pierwsze problemy z utrzymaniem wagi dają o sobie znać po menopauzie. Dodatkowo u kobiet nasila się osteoporoza, dlatego zachowanie szczupłej sylwetki jest tym mocniej wskazane. Dieta niskokaloryczna i obfitująca w tłuszcze rybie oraz roślinne pomoże zachować młodość i wpłynie pozytywnie na zdolność koncentracji oraz myślenia. Zrównoważona liczba kalorii pomaga także w unormowaniu stężenia insuliny we krwi a pamiętajmy, że osoby starsze to grupa zwiększonego ryzyka zachorowania na cukrzycę. Dowiedziono także, że osoby dożywające zdrowej późnej starości dłużej zachowują bystry umysł. Demencja i Alzheimer przysparzają wielu trosk, obniżają jakość życia i przyspieszają nieuchronny koniec. Bogata wiedza i umiejętności pomagają przez całe dorosłe życie, nie tylko na starość. Pozytywne myślenie to zwieńczenie wszystkich starań – dzięki niemu będziesz czerpać radość z codzienności.
Żyj długo i szczęśliwie
Dożywanie późnej starości zależy od wielu czynników, m.in.:
- Stylu życia
- Czystości planety
- Genów
- Opieki medycznej
Szanse na długie i udane życie zwiększa unikanie pewnych produktów: soli, cukru i czerwonego mięsa. Zastąp je zdrowymi i naturalnie słodkimi owocami. Ewolucyjnie zostaliśmy zaprogramowani do przeżycia określonego czasu, ale zawsze warto spróbować wpłynąć na jakość upływających lat. Starzenie się jest cechą naturalną a zarazem indywidualną. Można co prawda określić wiek biologiczny naszego ciała a także oszacować długość życia na podstawie przebytych dotąd chorób i prowadzonego stylu życia, ale nigdy nie jest za późno na dokonanie pozytywnych zmian. Potrzeby osób schorowanych urastają do niespotykanego wcześniej poziomu a ten stan będzie tylko wzbierał na sile. Niestety zdanie się na czyjąś pomoc zawsze liczy się z wyrzeczeniami po obu stronach.
Witaminy dla seniora Gold-Vit Senior
Podsumowanie
Dbając o siebie dbasz o najmniejszą część społeczeństwa jako całości. Coraz więcej osób dożywa późnej starości, niestety tylko dla części będzie ona szczęśliwa. Koszty starzenia społeczeństwa są ogromne i wciąż rosną, dlatego należy zadbać o zapewnienie godnego życia na każdym etapie, tj. dojrzewania, dorosłości i starości. Rozwarstwienie ekonomiczne i narastająca fala depresji u osób starszych mówią wiele o problemach, obok których nie należy przechodzić obojętnie. Pozbądź się stereotypów i korzystaj z życia na starość. Spędzaj czas aktywnie, w gronie bliskich, bez wewnętrznych uprzedzeń. Zdrowi seniorzy to korzyść dla wszystkich warstw społecznych. Dożyć w zdrowiu późnej starości wcale nie jest tak łatwo, ale warto podjąć wszelkie starania, by choć trochę zbliżyć się do standardów Japonii czy USA, gdzie średnia długość życia kobiet i mężczyzn jest nawet o 7 lat dłuższa.