Domowe sposoby na wodę w kolanie
Woda w kolanie jest dolegliwością nie tylko bolesną, ale i trudną do wyleczenia. Wymaga specjalistycznego leczenia, a nierzadko zdarza się, że nie tylko wizyty w specjalistycznej poradni, ale i hospitalizacji. Schorzenie te przyczynia się między innymi do dysfunkcji stawu kolanowego. Jest to nieprzyjemne i uciążliwe stadium chorobowe, które utrudnia wykonywanie codziennych, nawet tych najprostszych czynności. Istnieje kilka domowych alternatyw, które złagodzą ból związany ze schorzeniem, czy ułatwią nam codzienne funkcjonowanie z tym uciążliwym shorzeniem. Kiedy w naszym kolanie pojawia się woda , staje się ono obrzęknięte i boli. Wody pozbyć się możemy tylko dzięki punkcji kolana przeprowadzonej przez lekarza. Zabieg ten polega na odessaniu zalegającej ilości płynu znajdującego się w stawie kolanowym. Jak wiadomo jednak – na taki zabieg najczęściej trzeba trochę poczekać, warto więc zastosować różne sposoby na wysięk w stawie kolanowym. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej schorzeniu, jakim jest woda w kolanie – opowiemy o przyczynach i objawach tego schorzenia, oraz przedstawimy domowe sposoby łagodzenia schorzenia i uśmieżenia bólu.
Jakie są główne przyczyny pojawienia się wody w kolanie?
- nowotwory (najczęściej złośliwe)
- różnego rodzaju urazy powstające w obrębie kolana
- naturalne reakcje organizmu, powstające wskutek uszkodzeń kolana
- przeciążenia w obrębie stawów
- urazy łąkotki
- urazy więzadłowe
- reumatoidalne zapalenia stawów
Jak rozpoznać wodę w kolanie – objawy:
Głównym i najczęściej występującym objawem jest obrzęk, który obejmuje całą powierzchnię stawu kolanowego, chociaż nierzadko również obrzęknięta jest okolica bezpośrednio pod i nad stawem kolanowym.
Można dostrzec również wyraźny zarys kolana, a przy dotyku kolano przypomina woreczek wypełniony wodą. Najczęściej jest to wodna, przemieszczająca się konsystencja, bolesna przy dotyku czy mocniejszym ucisku. Współistniejącymi objawami może być również zaczerwienienie, obejmujące staw kolanowy, choć nierzadko obejmuje również większe powierzchnie nóg. Wyczuwalne jest również intensywne powiększenie temperatury kolana, często jest to poczucie chwilowej ciepłoty, chociaż zdarza się również, ze jest to naprzemienne uczucie zimna – gorąca. Jest to o tyle nieprzyjemne, gdyż może powodować ogromny dyskomfort u osoby, która cierpi na to nieprzyjemne schorzenie. Schorzenie to wiąże się z ogromnym bólem, pojawiającym się najczęściej wskutek ruchu. Jest to ciągły ból, który ustępuję po zaprzestaniu wykonywanej czynności. Bez wątpienia jest to bardzo uciążliwe, gdyż utrudnia wykonywanie codziennych, nawet najprostszych czynności.
Domowe sposoby na wodę w kolanie
Gdy tylko zauważymy, że w naszym kolanie pojawi się woda, powinniśmy w trybie natychmiastowym zacząć stosować metody zmniejszające dolegliwości. Jedną ze skuteczniejszych metod jest ułożenie nogi w taki sposób, aby kolano znajdowało się powyżej biodra. Ponadto, na opuchnięte miejsca możemy stosować okłady z lodu (tylko nie bezpośrednio przyłożone do skóry!). Lód można owinąć ścierką, bądź użyć specjalnego woreczka, który dostępny jest w aptekach. Taki zabieg nie powinien być zbyt długi, najlepiej by trwał maksymalnie 20 minut. Zbyt długie okładanie chorego miejsca lodem może przyczynić się do odmrożeń, czy innych nieprzyjemności, które w konsekwencji mogą spowodować świąd czy nieprzyjemne pieczenie skóry. Okład z lodu doprowadzi do szybkiego zamknięcia rozerwanych naczyń, a co za tym idzie zatrzyma podskórne krwawienie. Schłodzenie kolana przyniesie także ulgę zakończeniom nerwowym, a co z a tym idzie – zmniejszy ból i uczucia gorąca w kolanie i wokół niego.
Opaska na kolano
Kinetex
Zaleca się także stosowanie specjalnej opaski elastycznej (może być również bandaż), która usztywni staw i zapobiegnie kolejnym mikrouszkodzeniom.
Wiele osób chwali sobie robienie okładów z octu i powszechnie znanego Altacetu. Jeśli na kolanie pojawi się również zsinienie można zrobić okład z arniki (do kupienia w aptece). Popularne jest także przykładanie do chorego miejsca surowych ziemniaków i kapusty (wcześniej trzeba je jednak trzymać w lodówce).
Diagnostyka
Jeśli trafimy pod opiekę lekarza powinien on zlecić nam wykonie RTG kolana. Wówczas może wykluczyć złamania, bądź zwichnięcia. Aktualnie jednak za najlepsze badanie uznaje się rezonans magnetyczny (MRI), który ujawni rozległość choroby.
Jak leczyć wodę w kolanie?
Najczęściej w celu usunięcia wody z kolana przeprowadza się tzw. punkcję kolana.
Wówczas lekarz przy użyciu sterylnej igły oraz strzykawki nakłuwa odpowiednie miejsce w kolanie i wyciąga nadmiar wody z kolana. Jeśli istnieje obawa jakiejś infekcji, bądź choroby reumatoidalnej, płyn ze stawu kolanowego może być wysłany do analizy, by ustalić powód opuchnięcia. Zdarza się, że płyn jest krwisty, Dowodzi to, że doszło uszkodzenia naczyń wewnąstrzstawowych. Jeśli ktoś zmaga się z chorobą reumatoidalną woda z jego kolana będzie żółta i gęsta.