Domowe sposoby na obniżenie ciśnienia
Nadciśnienie tętnicze jest problemem dotykającym obecnie ludzi w różnym wieku. Rozpoznajemy je, gdy wartości po zmierzeniu wynoszą 140/90 mmHg, lub więcej. Duży wpływ na wystąpienie choroby ma brak szacunku do naszego ciała: otyłość, siedzący tryb życia, nadużywanie alkoholu, częste sytuacje stresowe. Przez takie zaniedbania z nadciśnieniem przyjdzie nam się zmierzyć o wiele wcześniej niż statystycznie, czyli po 50 roku życia.
Czym objawia się nadciśnienie
Najłatwiejszym do rozpoznania objawem nadciśnienia, jest podwyższone tętnicze skurczowe ciśnienie krwi. Badania należy przeprowadzać systematycznie, ponieważ choroba może rozwijać się w formie utajonej i jedynymi objawami na początku może być złe samopoczucie, osłabienie, częste bóle głowy. Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do wystąpienia różnych groźnych powikłań.
Powikłania związane z nadciśnieniem
Jeśli odpowiednio o siebie nie zadbamy, może dojść do powikłań. Są one powodem wielu przedwczesnych śmierci nawet u młodych ludzi, ponieważ ich objawy wskazują na inne choroby. Nieleczone nadciśnienie może powodować udary mózgu, uszkodzenia nerek czy wzroku i zawały serca. Choroba odkryta w odpowiednim czasie pozwoli długo cieszyć się aktywnością.
Gdy okaże się, że znajdujemy się w zagrożonej grupie, to powinniśmy codziennie rano, w południe i wieczorem wykonywać regularne pomiary ciśnienia. Lekarz pomoże nam dobrać odpowiednie leki i ich dawkowanie. Ponadto u każdego chorego należy wykonywać regularnie badania ECHO serca, aby wyeliminować ryzyko zmian serca powstałych w skutek wahań ciśnienia. Ważne jest również aby badać wzrok, ponieważ oczy są wrażliwe na podniesione ciśnienie i siatkówka mogła ulec uszkodzeniu. Inne badania zalecane do wykonywania, to sprawdzanie poziomu cukru i cholesterolu, ponieważ mało aktywny tryb życia może również powodować inne schorzenia.
Domowe sposoby na obniżenie ciśnienia
Jeśli systematycznie kontrolujemy swoje zdrowie i widzimy, że nasze ciśnienie nabrało tendencji wzrostowej mimo utrzymywania prawidłowej sylwetki, nie musimy zaczynać od wizyty u farmaceuty. Pierwsze co powinniśmy zrobić dla naszego zdrowia, to zapewnić mu jeszcze więcej wsparcia w postaci odpowiedniego pożywienia, sportu i relaksu.
Możemy wprowadzić kilka zmian do codziennej rutyny.
- Migdały – surowe i pozbawione łusek zalewamy wodą i pozostawiamy na noc. Namoczone, surowe orzechy są bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu, dbają o zdrowie tętnic oraz obniżają ciśnienie.
- Unikaj dodawania soli do posiłków – sól zwiększa ciśnienie krwi i jest dodawana podczas produkcji do większości przetworzonych produktów, jeśli sami solimy dodatkowo swoje posiłki, to na pewno jej poziom przekracza zalecaną normę.
- Pamiętaj o regularnych ćwiczeniach – sport nie tylko pomaga wygrać z cholesterolem i zbędnymi kilogramami, ale też dzięki niemu pozbywamy się stresu. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami biegania, lub siłowni warto pomyśleć o spokojniejszym sporcie. Może joga, spacer lub rozciąganie staną się częścią codziennego planu?
- Pieprz Cayenne – to jeden z najbardziej niedocenianych produktów w naszej kuchni. Skutecznie obniża ciśnienie krwi, ponieważ rozszerza naczynia krwionośne i tym samym zwiększa szybkość przepływu krwi. Dodatkowo zwiększa metabolizm, co pomoże nam w walce z nadwagą! Warto pomyśleć o wzbogaceniu kuchni o tą przyprawę.
- Jedz więcej roślin – rośliny mają małą zawartość tłuszczu, dzięki czemu obniżymy poziom cholesterolu. Jeśli roślinna dieta jest dla Ciebie problematyczna, warto pomyśleć przynajmniej o odstawieniu czerwonego mięsa.
- Kakao – surowe kakao jest kopalnią dobroczynnych substancji. Posiada flawonoidy i wiele składników odżywczych o właściwościach przeciwzapalnych i obniżających ciśnienie. Spożywanie kakao pomaga chronić organizm przed udarem mózgu i chorobami serca.
- Czosnek – pomaga obniżać poziom cholesterolu oraz ciśnienie. Jeśli boimy się brzydkiego zapachu, możemy jeść go przed kolacją i zagryzajmy pietruszką, ponieważ neutralizuje zapach i smak czosnku.
- Kurkuma, złota przyprawa – przypisuje się jej wiele właściwości, łącznie z działaniem antyrakowym. Obniża stan zapalny organizmu, ciśnienie krwi oraz cholesterol. Ponadto rozcieńcza krew, co wspomaga jej przepływ przez zwężone naczynia.
- Woda kokosowa – jest bogata w elektrolity i mikroelementy wspomagające prawidłową pracę serca. Ma także właściwości obniżające ciśnienie krwi.
- Pilnujmy prawidłowego poziomu potasu i magnezu – są odpowiedzialne za niskie ciśnienie krwi i pracę serca. Warzywa i owoce bogate w te pierwiastki powinny się znaleźć w naszym codziennym jadłospisie. Najwięcej potasu i magnezu znajduje się w szpinaku, bananach, jagodach i orzechach.
- Oliwa z oliwek – ważne, by była z pierwszego tłoczenia, ponieważ taka jest źródłem antyoksydantów.
- Siemię lniane – jest bogate w kwasy tłuszczowe, pomogą nam obniżyć ciśnienie.
- Witamina C – oprócz prawidłowego poziomu magnezu i potasu powinniśmy też zadbać o witaminę C. Jest odpowiedzialna za utrzymanie skurczy naczyń krwionośnych oraz ich elastyczność. Aby zwiększyć jej poziom w organizmie powinniśmy jeść więcej cytrusów, czarnej porzeczki i kiszonej kapusty.
Omega Cardio + czosnek, 60 kapsułek
Zioła na obniżenie ciśnienia
Aby obniżyć nasze ciśnienie i zmniejszyć ryzyko chorób może także pić ziołowe herbaty. Wiele roślin widocznie wpływa na stan naszych naczyń krwionośnych oraz serca.
- Głóg – jest bogaty w fenolokwasy, aminy, fitosterole, garbniki, witaminy C i B oraz sole mineralne. Picie herbatki z głogu sprawi, że obniżymy ciśnienie, zwiększymy siłę skurczów serca, uszczelnimy i wzmocnimy naczynia krwionośne. Ponadto głóg działa uspokajająco oraz moczopędnie, co również pozytywnie działa na układ krwionośny.
- Ziele ruty – ruta ma właściwości silnie rozkurczowe, dlatego powinno się zachować ostrożność podczas miesiączki, a w ciąży jej picie nie jest dozwolone, ponieważ może powodować poronienie.
Ruta wzmacnia tętnice oraz ściany żył i chroni naczynia włosowate. Jest zalecana przy zaburzeniach krążenia. Co więcej, ziele zmniejsza objawy stresu i nerwowości, działa uspokajająco. - Jemioła – o jemiole mało się mówi, jednak jej pomoc w kłopotach z nadciśnieniem jest nieoceniona. Zawiera flawonoidy, aminokwasy, fitosterole i peptydy. Bogaty skład ma działanie rozszerzające naczynia krwionośne, uspokajające i moczopędne.