Domowe sposoby na zaparcia- co jeść aby uniknąć zaparć?

Problemy z wypróżnianiem według statystyk dotyczą nawet co trzeciego Polaka! Zazwyczaj przyczyną zaparć są złe nawyki żywieniowe, problemy z układem pokarmowym lub przyjmowanie niektórych leków. Zaparcia najczęściej występują jedynie od czasu do czasu jednak mogą być te stałą dolegliwością. Znaczna część osób która ma problemy z wypróżnianiem przyjmuje od razu po środki przeczyszczające. To błąd! Po takie preparaty należy sięgać jedynie w ostateczności, gdy zawiodą naturalne metody. Istnieje wielu naturalnych sojuszników w zmaganiach z zaparciami. W dzisiejszym artykule pragniemy zaprezentować kilka naturalnych produktów, które w łatwy i szybki sposób rozwiążą problemy z wypróżnianiem.

Domowe sposoby na zaparcia

Od setek lat znane są różne sposoby na zaparcia. Ta przypadłość od zawsze towarzyszyła człowiekowi, dlatego każde plemię z każdego zakątka Ziemi miało swój sposób na radzenie sobie z nią. Wiele z takich naturalnych środków jest naprawdę skuteczna i pozwala w łatwy i szybki sposób zażegnać problemy z wypróżnianiem. Oczywiście naturalne, domowe sposoby na zaparcia są też bezpieczniejsze w stosowaniu, a lista skutków ubocznych praktycznie nie istnieje (jeżeli masz alergię na któryś z produktów, po prostu go nie stosuj).

Śliwki

Śliwki, zarówno świeże jak i suszone są produktem najczęściej stosowanym przy zaparciach. Są bogatym źródłem witaminy A, minerałów (przede wszystkim potasu i żelaza), przeciwutleniaczy. Jednak najbardziej interesuje nas wysoka zawartość błonnika, który wpływa pozytywnie na prace jelit ułatwiający wydalenie kału. Śliwki są powszechnie znane jako naturalne, bezpieczne środki przeczyszczające. Warto też zwrócić uwagę, że spożywanie śliwek ma też bardzo dobry wpływ na florę bakteryjną jelit, dzięki czemu usprawnia się praca tego odcinka przewodu pokarmowego.

Woda

Picie odpowiedniej ilości wody (minimum 2 litry dziennie) przynosi wiele fantastycznych korzyści zdrowotnych. Picie zbyt małej ilości wody powoduje osłabienie organizmu, uczucie niewyspania, przyspieszone bicie serca, spadek ciśnienia krwi, zawroty głowy oraz zaparcia. Woda może się okazać się najsilniejszym naturalnym środkiem przeczyszczającym jeżeli spożywana jest w dużych ilościach. Woda sprawia że masy kałowe stają się miękkie, dzięki czemu znacznie łatwiej jest je wydalić. Wpływa również na perystaltykę jelit. 8 szklanek – to zalecane dzienne spożycie wody. Nie należy wypijać dużej ilości na raz, lepiej jest wypijać kilka łyków co godzinę, aby utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu. Pamiętaj, że uczucie pragnienia świadczy już o lekkim odwodnieniu.

Produkty pełnoziarniste

Produkty pełnoziarniste są bogatym źródłem błonnika. To właśnie błonnik jest kluczowym elementem warunkującym  prawidłową pracę jelit. Pomaga on oczyścić jelita pobudzając ich pracę i stymulując lepsze funkcjonowanie. Produkty pełnoziarniste stają się więc naturalnym, domowym środkiem przeczyszczającym, który nieinwazyjnie wpływa na lepszą pracę jelit i rozwiązuje problemy z wypróżnianiem się.

Rośliny strączkowe

Podobnie jak owoce i produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe są bogatym źródłem błonnika. Rośliny strączkowe wprowadzone do diety doskonale sprawdzą się jako naturalny, domowy środek przeczyszczający. Szybko i łatwo rozwiążą problemy z zaparciami. Należy jednak pamiętać, że osoby cierpiące na zapalenie jelita grubego przed wprowadzeniem roślin strączkowych do diety powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym. W tym przypadku spożywanie tego rodzaju warzyw może niestety prowadzić do zaostrzenia choroby i mieć negatywny wpływ na ogólną prace jelit.

Orzechy

Orzechy są fantastycznym uzupełnieniem diety każdej osoby dbającej o zdrowie. Dostarczają wielu kwasów tłuszczowych tak potrzebnych naszemu organizmowi oraz wiele witamin i minerałów. Oczywiście są też doskonałym źródłem  błonnika, dzięki czemu usprawniają pracę jelit i wspomagają regularne wypróżniania. Olejki zawarte w orzechach również mają pozytywny wpływ na pracę jelit i formowanie mas kałowych. Warto jednak zwrócić uwagę, że orzech są silnym alergenem. Przed wprowadzeniem ich do diety należy upewnić się, czy nie występuje alergia na orzechy.

Banany

Banany są owocami bogatymi w potas, a dzięki wysokiej zawartości błonnika stają się cudownym sojusznikiem w walce z problemami z wypróżnianiem. Spożywanie bananów wpływa na regulację funkcji trawiennych. Już zjedzenie jednego banana dziennie przyniesie znaczne korzyści zwłaszcza w problemach z regularnym wypróżnianiem. Ponadto banany wpływają korzystnie na balans elektrolitów, które potrzebne są również w jelitach. Nie spodziewaj się jednak, że od razu po zjedzeniu banana problem z wypróżnieniem magicznie zniknie. Należy regularnie spożywać banany przynajmniej przez klika dni. A gdy problem z zaparciami zostanie zażegnany, nie należy rezygnować ze spożywania bananów, ponieważ problem może szybko wrócić.

Kiwi

Kiwi stymuluje pracę jelit, usprawnia ją, dzięki czemu znikają problemy z zaparciami. Aby zażegnać problemy z wypróżnianiem zalecane jest jedzenie dwóch owoców kiwi na czczo przez minimum siedem dni. W tym czasie praca jelit ulegnie znacznej poprawie dzięki czemu  powinny ustąpić problemy z zaparciami.

Aloes

Aloes jest rośliną znaną na całym świecie dzięki jego cudownym działaniom. Zarówno stosowany wewnętrznie jak i zewnętrznie przynosi wiele rewelacyjnych korzyści dla zdrowia i urody. Aloes zawiera wiele aminokwasów, witamin oraz minerałów (ponad 75 różnych substancji odżywczych!). Aloes fantastycznie wzmacnia skórę, uelastycznia ją, łagodzi podrażnienia i poparzenia słoneczne oraz działa na zaparcia. Codzienne spożywanie soku aloesowego przyniesie wiele korzyści, jest też skutecznym domowym środkiem przeczyszczającym. Można kupić gotowe soki aloesowe w sklepach ze zdrową żywnością lub przygotować taki napój w domowym zaciszu. Wystarczy miąższ aloesu zmieszać z ulubionym sokiem owocowym lub wodą (można dosłodzić miodem).

Olej kokosowy

Olej koksowy ma właściwości łagodzące i przeciwbólowe. Jego regularne spożywanie wspomaga trawienie i poprawia pracę jelit. Olej kokosowy jest szeroko wykorzystywany zarówno w kosmetyce, medycynie, lecz swoją popularność zawdzięcza rewelacyjnym działaniom odchudzającym Stanowi alternatywę dla innych tłuszczy wykorzystywanych w kuchni i bije je na głowę biorąc pod uwagę zawarte w nim składniki odżywcze. Ponadto olej kokosowy zmniejsza stany zapalne. W problemach z wypróżnianiem olej kokosowy jest naturalnym sojusznikiem. Sprawia, że masy kałowe stają się miękkie i łatwe do wydalenia z organizmu.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy zawiera kwas jabłkowy i kwas octowy, wapń oraz pektynę. Te składniki stymulują pracę jelit i regulują ich funkcje. Ocet jabłkowy pomaga oczyszczać organizm z toksyn oraz ułatwia wypróżnianie się. Aby poznać oczyszczające właściwości octu jabłkowego zalecane jest picie na czczo szklanki wody z trzema łyżkami octu. Już po kilku dniach odczuwalna jest różnica- następuje oczyszczenie organizmu oraz uregulowanie pracy układu trawiennego.

Olej kokosowy

Zielona herbata

Zielona herbata jest znana na całym świecie ze względu na swoje prozdrowotne właściwości. Jest silnym antyoksydantem- oznacza to że chroni nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników (odpowiedzialne są między innymi za powstawanie komórek rakowych). Jednak w naszym dzisiejszym zestawieniu zielona herbata znalazła się przez swoje właściwości przeczyszczające. Picie zielonej herbaty przed snem pozwala usprawnić pracę jelit, pobudza florę bakteryjną, dzięki czemu już następnego ranka problem zaparć znika.

Pieprz cayenne

Pieprz cayenne jest ceniony przede wszystkim przez osoby, które chcą zgubić zbędne kilogramy. Podrażnia on żołądek, dzięki czemu pobudza do szybszej pracy- innymi słowy przyspiesza proces trawienia. Dzięki takiej stymulacji zwiększa się wydzielanie enzymów trawiennych, co wpływa na masy kałowe. Pieprz cayenne jest więc domowym środkiem przeczyszczającym, który włączony do diety usprawnia prace całego układu trawiennego.

Podsumowanie

Problemy z zaparciami dotykają ponad 30% Polaków. W związku z tym, nie jest to żadnym zaskoczeniem, że środki przeczyszczające należą do najczęściej sprzedawanych preparatów aptecznych. Warto jednak wiedzieć, że naturalne, domowe środki przeczyszczające wcale nie są mniej skuteczne! Są za to zdecydowanie bezpieczniejsze. Osoby walczące z zaparciami powinny w pierwszej kolejności sięgać po naturalne rozwiązania, zanim przejdą to sztucznych, chemicznych środków na przeczyszczenie. Produkty wymienione w naszym dzisiejszym artykule w łatwy, szybki i nieinwazyjny sposób pomogą w walce z problemami z wypróżnianiem.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.