Domowe sposoby na wszy- co zrobić aby pozbyć się wszy i gnid?

Wydawać by się mogło, że w XXI wieku wszy i gnidy są już dawno zażegnanym problemem. Nic bardziej mylnego! Niestety te pasożyty nadal obecne są w naszym życiu. Możemy wyróżnić kilka rodzai wszy i zależnie od tego do której grupy zaliczany jest „nasz problem” można podjąć odpowiednie kroki. Wesz łonowa czy też wesz odzieżowa nie są tak dużym zagrożeniem jak wszy we włosach. Jeżeli chcesz wiedzieć jak w naturalny sposób w zaciszu własnego domu można pozbyć się tych niechcianych lokatorów- koniecznie przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł w którym prezentujemy 5 domowych sposobów na wszy!

Rodzaje wszy

Wyróżnia się trzy gatunki wszy, które atakują człowieka:

  • wesz odzieżowa,
  • wesz łonowa,
  • wesz głowowa.

Wesz odzieżowa i wesz łonowa są mniej groźne i nie stanowią zagrożenia epidemiologicznego. Zncznie większym problemem są wszy znajdujące się na głowie. Ulubionym miejscem tych pasożytów jest potylica i skóra za uszami. Składają one jaja, tak zwane gnidy. Trzeba więc zwrócić tez uwagę na włosy, ponieważ gnidy najczęściej są przyczepione właśnie do włosów.

Warto wiedzieć, że:

  • Wszawicą można zarazić się przez cały rok, jednak prawdziwy problem z wszami zaczyna się najczęściej wraz z rozpoczęciem roku szkolnego oraz w okresie sezonie jesienno-zimowym.
  • Wbrew powszechnej opinii wszy lęgną się nie tylko na głowach osób brudnych, zaniedbanych i niedożywionych.
  • Wszy częściej występują u dziewcząt ponieważ częściej obejmują się, całują czy nawzajem czeszą, co pozwala wszom przemieszczać się.
  • Wszy nie skaczą i nie latają, więc tylko bezpośredni kontakt pozwala wszom przemieszczać się.

Zwalczanie dzikich lokatorów

Wszawica jest chorobą pasożytniczą, która dotykać może różnych miejsc na ciele człowieka. Zależnie od miejsca, różne jest również leczenie wszawicy. Zobacz jak można pozbyć się tych dzikich lokatorów.

Wesz odzieżowa

Ten rodzaj wszy gnieździ się w ubraniach i nie pasożytuje na człowieku. Aby pozbyć się tych pasożytów wystarczy bardzo dokładna kąpiel w gorącej wodzie z mydłem i staranna, uważna dezynfekcja ubrań i bielizny. Wygotowanie bielizny w wodzie z mydłem również nie zaszkodzi.

Wesz łonowa

Wszy łonowe gnieżdżą się, jak sama nazwa wskazuje, we włosach porastających intymne części ciała, choć nie tylko. Bywa, że zadomowiają się we włosach pod pachami i na klatce piersiowej u mężczyzn. Wszy łonowe przyczepiają się mocno do naskórka. Najlepszym sposobem na pozbycie się tych pasożytów (zwłaszcza jeśli występują w dużej ilości) jest zupełne zgolenie włosów. Następnie ogolony obszar należy dokładnie natrzeć naftą lub sabadylą. Po upływie godziny należy umyć się dokładnie ciepłą wodą z mydłem. Nie jest to zabieg jednorazowy! Nacieranie ogolonego miejsca należy powtarzać co dwa dni aby problem nie powrócił. Jeżeli zauważysz podrażnienie skóry lub jej przesuszenie, po umyciu nałóż na podrażnione miejsce krem nawilżający.

Wesz głowowa

Wsza głowowa jest najbardziej uciążliwym pasożytem z trzech wymienionych w tym artykule. Najlepsze warunki do rozwoju wszy i gnidy mają w cieple i brudzie. Wszy odżywiają się krwią nosiciela. Skóra głowy na linii włosów i za uszami swędzi, jest podrażniona i zaczerwieniona przez działanie tych pasożytów. Należy dokładnie, przy dobrym świetle obejrzeć kark i potylicę. Wszy poruszają się szybko więc trudno zauważyć je między włosami. Gnidy natomiast są niewielkie i owalne, przymocowane tuż przy skórze głowy do mieszka włosowego, są łatwe do zauważenia. Zauważone wszy i gnidy należy wyczesywać grzebieniem z drobimy ząbkami. Po każdym takim wyczesywaniu należy dokładnie umyć wszystkie użyte spinki, szczotki i grzebyki.

Domowe sposoby na wszy i gnidy– czy warto je stosować?

Na rynku dostępny jest szeroki asortyment szamponów oraz różnych preparatów do kuracji przeciw wszom. Ich skład to mieszanka różnych związków chemicznych, które bardzo często powodują podrażnienia skóry i mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Domowe sposoby na wszy są często lepszym rozwiązaniem ponieważ, naturalne składniki nie podrażniają skóry i nie wywołują innych skutków ubocznych. Naturalne kuracje przeciw wszom nie są wcale mniej skuteczne, bez wątpienia jednak- są o wiele bezpieczniejsze niż chemiczne preparaty.

5 domowych sposobów na wszy i gnidy

Napar z rozmarynu

Rozmaryn jest ziołem cenionym ze względu na swoje właściwości. Doskonale wpływa na stan skóry i włosów głęboko oczyszczając i wzmacniając strukturę skóry i włosów. Ponadto rozmaryn stymuluje porost włosów. Oczywiście, płukanki naparem z rozmarynu są też świetnym domowym sposobem na wszy i gnidy. Do wrzątku należy dodać kilka liści rozmarynu. Po wystudzeniu, napar nakładamy na włosy oraz skórę głowy. Zawiń włosy w chustę. Po upływie 20-30 minut rozczesz dokładnie włosy grzebieniem z bardzo gęstymi ząbkami.

Majonez z octem

Majonez i ocet to duet, który nie tylko doskonale radzi sobie z wszami, ale również fantastycznie odżywia włosy! To naprawdę wyjątkowa kuracja! Włosy dzięki właściwościom odżywczym majonezu stają się zdrowsze, lśniące i cudownie nawilżone. Aby stworzyć maseczkę przeciw wszom należy w proporcjach 2:1 wymieszać majonez i ocet. Można też dodać kilka kropli olejku z drzewa herbacianego. Połącz składniki, a powstałą miksturę nałóż na włosy oraz skalp. Pozostaw na włosach nawet na kilka godzin, a następnie dokładnie spłucz ciepłą wodą. Pamiętaj aby na koniec rozczesać włosy grzebieniem przeciw wszom.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy rewelacyjnie sprawdza się w walce z wszami i gnidami. Wystarczy wymieszać ocet jabłkowy  z wodą w proporcjach 1:1 a następnie tą mieszaninę nałożyć na włosy i skórę głowy. Owiń włosy chustą i pozostaw miksturę przynajmniej na godzinę. Następnie umyj włosy ciepłą wodą i dokładnie wyczesz je grzebieniem z gęstymi ząbkami.

Napar z eukaliptusa

Napar z eukaliptusa jest świetnym domowym sposobem na wszy. Należy jednak pamiętać, że najskuteczniejszy jest wtedy, gdy wejdzie w bezpośredni kontakt z pasożytami. Aby przygotować ten napar wystarczy do sporej ilości wody dodać kilka liści eukaliptusa. Po przestygnięciu (lepsze działanie ma ciepły napar, nie czekaj więc aż zupełnie ostygnie), nałóż wywar na całą długość włosów oraz na skórę głowy. Po kilku minutach rozczesz włosy specjalnym grzebieniem przeciw wszom.

Mieszanka olejków eterycznych

Mieszanka olejków eterycznych to kolejny wysoce skuteczny domowy sposób na wszy. Możesz zmieszać ze dowolne olejki, na przykład olejek z drzewa herbacianego, kokosowy, anyżowy, jaśminowy lub z geranium. Olejki pomogą ześlizgnąć się wszom z włosów. Plusem stosowania tej metody pozbycia się wszawicy jest również bardzo mocne odżywienie i nawilżenie włosów. Wybraną mieszankę olejków należy wetrzeć we włosy oraz w skórę głowy i pozostawić na minimum 30 min. Po upływie tego czasu trzeba dokładnie wyczesać włosy przy pomocy grzebyka z gęstymi ząbkami.

Podsumowanie:

Wszy to pasożyty żywiące się ludzką krwią. Zazwyczaj nie są niebezpieczne dla zdrowia nosiciela jednak objawy wszawicy są bardzo uciążliwe. Uporczywe swędzenie głowy, podrażnienie i zaczerwienienie skóry potrafią uprzykrzyć życie. Co więcej, wszy z niebywałą łatwością przenoszą się z osoby na osobę. Zanim sięgniemy po apteczne preparaty przeciw wszawicy warto wypróbować naturalne, domowe sposoby na wszy i gnidy. Po skończonej kuracji należy też zdezynfekować całe mieszkanie i wyprać ubrania. Obowiązkowe jest wyparzenie lub umycie alkoholem szczotek i grzebyków do włosów.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.