Dlaczego włosy wypadają?

Przyczyny wypadania włosów są różne, ale zawsze powodują nasze obawy i wzmagają czujność. Czy włosy wypadają na skutek chorób, niedożywienia, braku witamin i minerałów w diecie a może taka ich i nasza natura – Warto poznać przyczyny wypadania włosów aby dobrać skuteczną kurację i pozbyć się problemu raz na zawsze.
Włosy zbudowane są głównie z keratyny, co odróżnia je od naszej skóry, ale jak wszystkie komórki naszego ciała także włosy mają swój cykl żywotności i po jego przekroczeniu obumierają. Jest to dla nas niezauważalne, bo optymalnie gubimy około 100 włosów dziennie. Tylko niewiele z nich znajdziemy potem na ramionach czarnych ubrań, pozostałe lądują na szczotce lub wplątują się w gumkę do włosów. Gdy zaczynamy zauważać, że włosy wysuwają się znacznie łatwiej, przy lekkim potrząśnięciu głową czy przesunięciu fryzury przez palce może to wzbudzić nasz niepokój. Czy słusznie się martwimy sądząc, że wypada nam za dużo włosów?

Wypadanie włosów – przyczyny

Każdy z nas posiada inne włosy i przywykliśmy myśleć, że tak postąpiła natura – jedne z nas mają bujne, inne wręcz przeciwnie – marne i rzadkie włoski, jedne z nas potrafią mieć mocne, długie włosy, pozostałe zadowalają się krótkimi, dziewczęcymi fryzurami do ramion. Dobrze jest uświadomić sobie, że bujność owłosienia na głowie nie spełnia w dzisiejszych czasach żadnej ważnej roli z punktu zdrowotnego, bo to my sami napędzamy koniunkturę na gęste, długie włosy, które kojarzą nam się z młodością, energicznością i pięknem. Wypadanie włosów ma w tym względzie duże znaczenie zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, bo chcemy czuć się i wyglądać najdłużej jak to tylko możliwe. Czasami nadmiernie wypadające włosy nie świadczą o niczym złym w naszym organizmie. Możemy przechodzić przez różne etapy, zmieniać dietę na zdrowszą i zauważyć utratę włosów, miewać wahania hormonalne – dosłownie wszystko może mieć wpływ na wygląd i kondycję naszych włosów. Nieprawdą jest, że wszystko zależy od natury – naturze można czasem pomóc a skuteczność różnych zabiegów zdaje się tylko potwierdzać tę tezę.

Co powoduje wypadanie włosów

Włos podobnie jak paznokieć jest strukturą martwą, co nie oznacza, że jest mu wszystko jedno, czym się odżywia. Włosy rosną przeciętnie od 1 do 2 cm na miesiąc a ich żywotność to 3-5 lat. Szybkość z jaką rośnie nasz włos zależy od wieku oraz płci. Najszybciej rosną, gdy jesteśmy młode, nieco wolniej na starość. Wypadanie włosów to proces naturalny, niestety czasami przybiera podłoże chorobowe. Zanim cebulka włosa obumiera, włos trzyma się na swoim miejscu około 100 dni, a pacjent nie jest świadomy, że w jego ciele dzieje się coś złego. Nagłe gubienie włosów jest więc tylko skutkiem, następstwem i nie należy szukać przyczyn w najbliższym otoczeniu. Należy cofnąć się do początku, bo okazało się, że problemy rozwinęły się już kilka miesięcy temu. Jakiej choroby możemy się spodziewać gdy wypadają włosy:

  • Łysienie plackowate – nieodwracalna i najpoważniejsza choroba włosów
  • Nieleczona niedoczynność tarczycy – odwracalna, należy uregulować poziom hormonów w ciele
  • Przyjmowanie niektórych leków – po skończonej kuracji włosy same odrastają
  • Łysienie androgenne – na skutek podwyższonego poziomu androgenów czyli męskich hormonów – należy wyleczyć pierwotną przyczynę kuracją hormonalną
  • Okres połogu – włosy wypadają po ciąży jako reakcja na przeciążenie organizmu, a później same odrastają

Wcierka do włosów Jantar

Co na wypadające włosy

Gdy wiemy już dlaczego włosy wypadają, przyjrzyjmy się w jaki sposób można temu zapobiec. Bardzo często przyczyna wypadających włosów leży w błahych powodach. Wypadające włosy można powstrzymać, ale pamiętajmy, że jest to proces długotrwały i wymagający. Włosy są lustrzanym odbiciem naszego stylu życia – jeśli on nie ulegnie zmianie, nie mamy co liczyć na zdrowsze włosy. Kuracje lekami powinno wspierać dobre odżywianie i uzupełnianie niedoborów witamin i żelaza. Kolejną przyczyną wypadania włosów jest stres – często słyszymy, że od stresu się siwieje, ale na skutek długiego napięcia można także stracić włosy. Stres zużywa nasze siły, ponieważ utrzymuje organizm w stanie pełnej gotowości. Składniki odżywcze są dostarczane do cebulek włosów jako ostatnie, przez co brakuje im budulca.

Dobrze jest profilaktycznie przyjmować tabletki z witaminami i minerałami jak Falvit. Gorzej odżywiany włos staje się słabszy, a więc i podatniejszy na mechaniczne uszkodzenia czy wyrwanie. Jego żywot staje się też krótszy. Dlatego popularne tabletki na włosy mają sens – zaopatrują cebulki w niezbędne do wzrostu składniki. Do tego dodajmy profilaktykę w postaci jednej tabletki dziennie preparatu witaminowego. Naszym włosom szkodzą także czynniki zewnętrzne, które uszkadzają je od zewnątrz: słońce, sól i chlor, wiatr, woda, suszenie suszarką, prostowanie, kręcenie na lokówkę, farby do włosów, zabieg trwałej, szczotka szarpiąca włosy. Dlatego możemy zrobić dla włosów naprawdę wiele – nawilżajmy je z pomocą odżywek Radical, używajmy wcierek z witaminami. Jeżeli chcemy zdecydować się na kurację preparatem aptecznym, to szukajmy szamponu, odżywki zawierających l-cystynę lub aminokwasy z siarką, które są podstawowym składnikiem budulca włosa.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.