Dlaczego należy leczyć chrapanie?

Sen jest naturalnym fizjologicznym procesem bycia w stanie o minimalnym poziomie aktywności mózgu i ograniczonej reakcji na świat zewnętrzny. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety cierpią z powodu chrapania, jeśli jedna osoba chrapie w nocy, druga nie może spać z powodu ostrych i nieprzyjemnych dźwięków. Ale problemem chrapania są nie tylko irytujące pomruki, które uniemożliwiają sen, ale znaczne odchylenia w stanie zdrowia, dlatego chrapanie należy traktować jak chorobę.

Dlaczego ludzie chrapią?

  Niewiele osób wie, że w wyniku chrapania można przestać oddychać, więc trzeba potraktować problem poważnie. Powodów chrapania może być wiele: osoby z nadwagą, z uszkodzoną przegrodą nosową lub palące papierosy i nadużywające alkohol. Chrapanie może być spowodowane przez spanie na plecach i zaburzenia hormonalne. Tkanki mięśniowe gardła podczas snu są rozluźnione, a język jest przesunięty do tyłu, wszystko to prowadzi do zwężenia dróg oddechowych i wystąpienia zjawiska chrapania. Istnieje wiele przyczyn, ale w każdym razie problem musi zostać rozwiązany.

Dlaczego należy leczyć chrapanie?

  Jeśli nie leczy się chrapania może dojść do wystąpienia bezdechu (zespół obturacyjnego bezdechu sennego). Zmniejsza się amplituda oddychania lub całkowicie się zatrzymuje. Podczas zatrzymania oddechu mózg i serce nie otrzymują tlenu, z czasem rozwija się nadciśnienie, choroba wieńcowa, zawał serca i udar. Brak tlenu wpływa na produkcję hormonów płciowych, co może prowadzić do impotencji. Osoba chrapiąca z bezdechem często ma koszmary senne, jakby tonęła lub się dusiła.

W wyniku bezdechu sennego występują następujące powikłania:

  • Pogorszenie stanu zdrowia, nadmierna senność w ciągu dnia, spadek zdolności do pracy, zwiększone zmęczenie.
  • Nieleczone chrapanie może prowadzić do rozwoju wielu chorób: nadciśnienia tętniczego, arytmii serca, zawału mięśnia sercowego, udarów mózgu, zespołu otępienia.
  • Obecność chrapania u kobiet w ciąży może dać impuls do rozwoju powikłań, takich jak rzucawka i stan przedrzucawkowy, kardiomiopatia, zatorowość płucna, a także cukrzyca ciążowa i nadciśnienie.

Jak pozbyć się chrapania?

  Przed zwalczeniem chrapania należy upewnić się, że nosogardło jest czyste, ponieważ jeśli jest zainfekowane, można chrapać nawet przy braku poważnych problemów zdrowotnych. Warto również płukać gardło, aby zmniejszyć obrzęk, pomoże to również uniknąć chrapania.Trzeba spróbować także spać po swojej stronie, ponieważ ta pozycja jest najbardziej jest odpowiednia w przypadku takiego problemu. Jeśli jest pewność, że chrapanie nie jest spowodowane poważnymi problemami zdrowotnymi, a ktoś chce się dowiedzieć, jak szybko pozbyć się chrapania, może wykonać kilka prostych ćwiczeń:

  • Wykonuj ruchy szczęki, przesuwając ją do przodu i do tyłu (około 30 razy)
  • Wyciągnij język, aby w pobliżu podstawy poczuć napięcie (około 3 razy)
  • Napnij mięśnie nosogardzieli i szyi, wydając dźwięk „i” (około 30 razy, 2 razy dziennie).

  Taki prosty zestaw ćwiczeń pomoże wzmocnić nosogardziel i zminimalizować możliwość chrapania. Jeśli wykonuje się te ćwiczenia systematycznie, to po kilku tygodniach wynik będzie zauważalny. Więcej o skutecznych metodach na zniwelowanie problemu z chrapaniem: sposobynachrapanie.pl

Nowoczesne metody w walce z chrapaniem

  Istnieją również nowoczesne sposoby na pozbycie się chrapania, są to specjalne leki sprzedawane w aptekach bez recepty. Na przykład można kupić paski nosowe, które rozszerzają skrzydła nosa, eliminując w ten sposób chrapanie w nocy. Można także stosować tabletki, listki, krople do nosa, spraye. W skrajnych przypadkach można skontaktować się z otolaryngologiem, który wykona zabieg chirurgiczny.

Naturalne sposoby na chrapanie

  Można pozbyć się chrapania za pomocą domowych sposób.

  • Na przykład: liść białej kapusty wymieszać z miodem do uzyskania jednorodnej masy, którą należy przyjmować przed snem. Liście kapusty można zastąpić szklanką soku z kapusty.
  • Aby przezwyciężyć chrapanie, na kilka godzin przed pójściem spać należy wkraplać olej z rokitnika do nosa. Wykonując tę procedurę codziennie, po 20 dniach łatwiej będzie oddychać podczas snu. Zamiast oleju rokitnika można również użyć oliwy z oliwek.

  Inne środki na pozbycie się chrapania: spożywać pieczoną marchewkę trzy godziny przed posiłkami trzy razy dziennie, chrapanie z czasem przestanie przeszkadzać. A po jedzeniu można przepłukać usta naparem z nagietka i kory dębu. Aby to zrobić, należy zaparzyć jedną łyżkę kory i kwiatów nagietka w 0,5 l wrzącej wody. Aby zwalczyć chrapanie, możesz również użyć tego przepisu: łyżkę czarnego bzu miesza się z 2 łyżkami łopianu i łyżeczką skrzypu polnego. Wszystko zmielić i zalać szklanką wrzącej wody. Przez godzinę mieszaninę należy zaparzać pod przykryciem, a następnie przyjmować 1 łyżkę 5 razy dziennie.

  Zioła mogą pozytywnie wpływać na błony śluzowe krtani, gardła, łagodzą obrzęki i stany zapalne, zawierają śluz, garbniki, gorycz, żywice, a także kwasy organiczne, saponiny, flawonoidy i alkaloidy. Jeśli chrapanie wiąże się z dusznością z polipami w nosie, zapaleniem zatok. należy przygotować zbiór równych części rzepy, glistnika, krwawnika, mięty, babki lancetowatej, pokrzywy, znamiona kukurydzy i korzenia lukrecji. Następnie 1 łyżkę mikstury zalać wrzątkiem i zaparzać przez 2 godziny. Przecedzić i przyjmować 50 ml naparu 3 razy dziennie 20 minut przed posiłkiem, a resztę wypić przed snem.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.