Dieta wysokotłuszczowa – na czym polega i kiedy można ją stosować

Dieta wysokotłuszczowa – na czym polega i kiedy można ją stosować
3 (60%) 2 votes

Dieta wysokotłuszczowa to nic specjalnie nowego, ale niestety wciąż kusi. Co rozsądniejsi zdają sobie sprawę, że takie podejście sprawy raczej nie pomoże nam zrzucić zbędnych kilogramów, a na pewno nie w zdrowy sposób. O dziwo, na diecie z wysoką zawartością tłuszczu możemy schudnąć nawet pięć kilo miesięcznie, jednak nie jest to takie pięć kilo o jakim byśmy marzyli, wszystko dlatego, że dzieje się to w bardzo brutalny dla organizmu sposób – zmuszamy go do zniszczenia samego siebie. Zatem na czym dokładnie polega dieta kwaśniewskiego, jakie są jej zasady, efekty oraz co ważne jakie zagrożenia ze sobą niesie. Oto pytania, na które postaramy się dzisiaj odpowiedzieć!

Dlaczego dieta wysoko tłuszczowa jest niezdrowa i może uszkodzić Twój organizm

Spożywanie dużej ilości tłuszczy nie jest zdrowe dla naszego organizmu, może spowodować silne otłuszczenie się ważnych narządów jak serce czy wątroba. Jednak dieta ta zakłada, że głównym źródłem pokarmu mają być produkty jak najtłustsze oraz co gorsza najlepiej aby były pochodzenia zwierzęcego, a nie roślinnego. Powoduje to dostarczenie potężnej dawki tłuszczy, które są ciężkie do strawienia, co w pierwszej konsekwencji może wywołać biegunkę tłuszczową, silne bóle żołądka lub co gorsza problemy z pęcherzykiem żółciowym! Co gorsza dieta ta powoduje szybszy rozpad naszych mięśni, stąd też pochodzi szybka redukcja.

Pamiętaj! Nie dla każdego

Dieta ta jest niezwykle niezdrowa i powinna być zalecona przez dietetyka niż zastosowana samemu w domu, gdyż w ten sposób może wyrządzić ogromną krzywdę.

Opinia dietetyka na temat diety wysokotłuszczowej

Dietetycy są wręcz oburzeni faktem, że dieta ta istnieje i jest przez część osób praktykowana. Niestety nie są w stanie nic zrobić oprócz nawoływać i uświadamiać, że dieta ta może doprowadzić do silnego rozstroju organizmu, żołądka a u osób z mniejszą tolerancją taką ilość tłuszczy może doprowadzić do szybkiej i gwałtownej wizyty na pogotowiu. Dieta nie tylko nie powoduje zrzucenia tkanki tłuszczowej, ale również degenerację naszych mięśni oraz co gorsza prowadzi do nabycia niezwykle niezdrowych nawyków żywieniowych, które w przyszłości mogą prowadzić do potężnej nadwagi i problemów z metabolizmem!


Podstawowe zasady diety wysokotłuszczowej

Dieta nie wyznacza ani nie sugeruje konkretnych posiłków w postaci przepisów, ważne jest jednak aby dopasować ilość białka, tłuszczy oraz węglowodanów, które zostaną spożyte, do naszej wagi. Zatem podstawową zasadą diety jest aby spożywać 0,8grama węglowodanów na kilogram masy naszego ciała, 3 gramy tłuszczu oraz 1gram białka również na kilogram masy ciała. Przy średniej wadze 70kilo potrzebne jest aż 210gram tłuszczu spożywanego dziennie! A do tego najlepiej pochodzenia zwierzęcego. Ze względu na dozwoloną ilość tłuszczy dieta nie sugeruje konkretnych posiłków a jedynie pokarmy, ponieważ jest względnie nieistotne jak je spożyjemy, ważne aby nie było tam węglowodanów, co powoduje kolejny problem dietetyczny!

Jak działa dieta wysokotłuszczowa

Kiedy do organizmu dostarczamy potężną dawkę białka oraz tłuszczy, a minimalną ilość węglowodanów, w naszym organizmie bardzo szybko zaczyna brakować podstawowego źródła energii – glukozy. Zatem organizm koniecznie musi wytworzyć w miarę szybko pozyskać źródło energii dla organizmu, a zwłaszcza dla naszego mózgu. W tym celu wytwarzane są ciała ketonowe przy udziale rozpadu białek w organizmie, które najszybciej pozyskiwane są z naszych mięśni, a nie tkanki tłuszczowej! Zaś duża ilość ciał ketonowych nie służy większości organizmów, chociaż w szczególnych przypadkach zalecane jest okresowe stosowanie diety wysokotłuszczowej, o czym więcej w podpunkcie do kogo skierowana jest dieta.

Uważaj! Ilość węglowodanów

W diecie wysokotłuszczowej można jeść maksymalnie 300 gram węgli, głównymi posiłkami są posiłki złożone z produktów z wysoką zawartością tłuszczu.

Do kogo skierowana jest dieta wysokotłuszczowa

Jak już wiemy, dieta ta nie jest zalecana dla wszystkich, zwłaszcza nie dla sportowców! Nie jest to również dobra dieta dla osób o dużej nadwadze i otyłości, ponieważ dieta nie prowadzi do redukcji tkanki tłuszczowej. Jednak dieta ta może być pomocna w doraźnym leczeniu osób cierpiących na choroby neurodegeneracyjne, jako przykład może nam posłużyć epilepsja. Obserwacje lekarskie potwierdzają, że zwiększona ilość ciał ketonowych u osób z padaczką powoduje że napady są słabsze oraz rzadsze. Nieznany jest wciąż dokładny mechanizm, w jaki sposób ciała ketonowe obniżają objawy choroby, jednak zdecydowanie wpływają pozytywnie na napady zmniejszając ich częstotliwość oraz siłę.

Jakie produkty są wskazane na takiej diecie
 • tłuste produkty mleczne: tłuste mleko, tłuste śmietany, tłuste twarogi
 • tłuste mięsa: boczek, karkowina, tuczone króliki oraz kaczki
 • wszelkiego rodzaju smalce, masła i tłuszcze najlepiej pochodzenia zwierzęcego
 • dużą ilość pestek i nasion: migdał, słonecznik, kokos
 • oleje roślinne w miarę możliwości
 • co więcej można jeść: salceson, kaszanka, podroby, parówki, mięso przetworzone
 • warzywa o niskiej zawartości cukru, których nie powinno być więcej niż 300 gram w diecie

Olej kokosowy nierafinowany

Czego unikać na diecie wysokotłuszczowej
 • zabroniony jest cukier, gdyż jest on zaliczany do węglowodanów, należy go niemal całkowicie wyeliminować z diety, mamy jeść tłusto a nie słodko
 • nie wolno jeść roślin strączkowych: fasoli, grochu, ciecierzycy, soczewicy
 • owoców, ze względu na wysoką zawartość cukrów – węglowodanów i błonnika
 • produktów mącznych, które również bogate są w węgle
 • produktów zbożowych jak chleby, bułki, kasze i tym podobne
 • absolutny zakaz jest jedzenia słodyczy, produktów słodzonych oraz słodzików nawet najzdrowszych jak miód
 • odradza się jedzenie ziemniaków, gdyż mają dużą zawartość skrobi czyli węglowodanów

Konsekwencje i efekty diety wysokotłuszczowej czyli diety kwaśniewskiego

Bardzo ważne jest aby zdawać sobie sprawę, jakie zagrożenia niesie ze sobą stosowanie tak wyniszczającej diety jak dieta wysokotłuszczowa czy też inaczej diety kwaśniewskiego. Poniżej lista skonstruowana przez dietetyków, jakie efekty może dać taka dieta:

 • szybka utrata kilogramów – jednak nie z tkanki tłuszczowej, a mięśniowej, co powoduje pogorszenie kondycji i szybszą wzrost tkanki tłuszczowej w późniejszym czasie
 • nabawienie się złych nawyków żywieniowych, które prowadzą do otyłości w przyszłości
 • podwyższenie poziomu złego cholesterolu i zwiększenie szansy na zawał, miażdżycę i choroby mięśnia sercowego oraz żył i tętnic
 • narażenie się na choroby układu pokarmowego: w pierwszej kolejności biegunkę tłuszczową, a następnie silnych zaparć z powodu zbyt małej ilości błonnika
 • ilość spożywanych tłuszczy może przyczyniać się do powstawania nowotworów, pewnym jest że silne zaparcia sprzyjają rozwojowi raka okrężnicy
 • ospałość i zmęczenie ze względu na małe ilości energii dostarczanej do mózgu
 • zakwaszenie organizmu

Dieta wysokotłuszczowa a dieta ketogeniczna

Dieta wysokotłuszczowa może być mylona z dietą ketogeniczną, ponieważ i ta dieta redukuje z codziennego menu dużą porcję węglowodanów i każe unikać cukru. Jednak w przeciwieństwie do diety wysokotłuszczowej stawia ona na tłuszcze pochodzenia nie tylko zwierzęcego, ale na tłuszcze przede wszystkim zdrowe. Konieczne jest tam spożywanie roślin oleistych, pestek i nasion oraz mięs, ale skupiając się nie na wysoko przetworzonych a właśnie na tych nisko przetworzonych i zdrowych jak naturalnie tłuste ryby bogate w kwasy omega3. O tym jak stosować taką dietę dowiesz się z artykułu dieta ketogeniczna – na czym polega i jak ją stosować.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Dieta, Odchudzające, Zasady żywienia
Rozmaryn – zastosowanie, działanie, wpływ na organizm, ciekawostki

Zamknij