Dieta ubogoresztkowa – podstawowe informacje, wpływ na zdrowie, zastosowanie

 

Dieta ubogoresztkowa, zwana także dietą niskoresztkową, stosowana jest nie po to, by stracić na wadze, ale po to, by wspomóc leczenie chorób przewodu pokarmowego a także uniknąć obciążania jelit, co jest zalecane również w przypadku pacjentów po zabiegach operacyjnych. Głównym założeniem takiej diety jest dostarczenie organizmowi dużej dawki energii, która zostanie przez niego w całości wykorzystana. Liczba kalorii na dobę waha się między 2000 a 3000, w zależności od indywidualnych potrzeb i strat energetycznych, spowodowanych na przykład długotrwałą biegunką. Dieta ubogoresztkowa opiera się na spożywaniu produktów ubogich w błonnik, tak, aby nie powodować podrażnienia błony śluzowej jelit. Maksymalna ilość błonnika, jaką można spożywać pozostając na diecie ubogo resztkowej, to 10 gramów dziennie (zgodnie z normami, dorosła zdrowa osoba powinna spożywać około 25-40 gramów błonnika dziennie).

Ogólne zasady obowiązujące na diecie ubogoresztkowej

We wstępnej fazie choroby należy podawać pacjentowi kleiki, zupę marchwiankę, słabą herbatę, napar z czarnych jagód. Następnie, jeśli nie wystąpią dolegliwości, można wprowadzić ryż, czerstwe pieczywo czy sucharki. Należy wyeliminować pieczywo razowe, surowe owoce, orzechy warzywa, które są bogate w błonnik pokarmowy. Istotne jest, by uważnie śledzić stan chorego i po zaobserwowaniu cofania się objawów choroby wzbogacić dietę o kolejne produkty – puree z ziemniaków czy delikatne gatunki drobiu i ryb. Dopiero na koniec, kiedy stolce nabiorą odpowiedniej konsystencji, można zacząć podawać owoce i warzywa w postaci gotowanej. Na diecie ubogoresztkowej należy wystrzegać się produktów smażonych, bardzo tłustych lub zawierających dużą ilość cukru. Nie można również spożywać alkoholu, napojów gazowanych ani soku śliwkowego. Jeśli stosujemy przyprawy, muszą one być łagodne i nie podrażniać żołądka ani jelit. Stosując tego typu dietę, trzeba także pamiętać o przyjmowaniu małych porcji około 5-6 razy dziennie, w regularnych odstępach czasu. W ten sposób unika się nadmiernego obciążania układu pokarmowego. W diecie ubogoresztkowej ważne jest, żeby mimo wszystkich ograniczeń pokarmy zawierały odpowiednią ilość składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Taka dieta musi być optymalnie zbilansowana, dlatego bardzo ważne jest, by została ustalona i zatwierdzona przez lekarza specjalistę.

Jakie choroby wymagają stosowania diety ubogoresztkowej?

Dietę ubogoresztkową stosuje się najczęściej w przypadku osób z chorobami jelita grubego i cienkiego. Należą do nich między innymi: stany zapalne, jelito drażliwe, wrzody lub rak jelita, choroba Leśniewskiego-Crohna, zwężenie jelita. Oprócz tego dietę ubogoresztkową stosuje się po różnych zabiegach operacyjnych lub przed badaniem jelita grubego, czyli kolonoskopią. Jest ona zalecana także w ginekologii, po operacjach radykalnego wycięcia sromu.

 

 

Produkty zalecane i niezalecane w czasie stosowania diety ubogoresztkowej

Pacjenci na diecie ubogoresztkowej absolutnie nie powinni spożywać ciemnego, pełnoziarnistego pieczywa, warzyw, takich jak: brokuł, kapusta, kalafior, brukselka, fasola, soja, groch, soczewica, itp., tłustego nabiału oraz mięs i wędlin, konserw, pestek oraz sezamu, mocnych herbat oraz kawy, surowych pestkowych owoców oraz żywności mocno przetworzonej i zawierającej konserwanty. Przyprawy, których koniecznie trzeba unikać, to: pieprz, chili, musztarda, cebula i czosnek.

Zaleca się spożywanie białego, pszennego pieczywa, biszkoptów, herbatników, kaszy manny, chudego albo odtłuszczonego nabiału, mięsa i wędlin, jaj gotowanych na miękko, łagodnych przypraw, takich jak koper, cynamon, sok z cytryny, sól w ograniczonych ilościach, koziego mleka, chudych ryb, na przykład mintaja, dorsza, leszcza, sandacza, pstrąga. Jeśli chodzi o warzywa, do bezpiecznych należą: ziemniaki, marchew, dynia, szpinak, zielona sałata, koperek. Wiele osób toleruje także buraki oraz pozbawione nasion i skórek pomidory i ogórki. Istotne jest to, by produkty były gotowane lub duszone, nie smażone.

Dieta – czym wspierać?

Stosowanie diety ubogoresztkowej można wesprzeć działaniem probiotyków, które dostarczą pacjentowi bakterii, które wyścielają błonę jelita i których ilość zmniejsza się w wyniku biegunek i innych schorzeń układu pokarmowego. Warto sięgnąć także po produkty oznaczone jako BIO, ponieważ zawierają one więcej szczepów bakterii, niż zwykłe jogurty lub maślanki. Stosując ten rodzaj diety, najważniejsza jest systematyczność i zwracanie uwagi nie tylko na to jakie, ale i w jaki sposób przygotowane bądź przetworzone posiłki przyjmujemy. Warto wybierać różne rodzaje produktów, ponieważ dieta powinna być przyjemna, nie monotonna, oraz musi pozwolić na pokrycie podstawowych potrzeb ludzkiego organizmu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.