Dieta kopenhaska – skuteczna czy nie?

Jest faktem, że większość z nas przywiązuje bardzo dużą uwagę do swojego wyglądu. Bardzo wielu z nas nie akceptuje swojego wyglądu i bardzo wiele osób boryka się ze zjawiskiem nadwagi. Sposobów na skuteczne odchudzanie mamy podanych bardzo wiele, aczkolwiek oczywiście nie każdy z nich jest tym właściwym i nie każdy z nich jest tym skutecznym.

Na domiar tego, nie można mówić o tym, że jakikolwiek sposób na odchudzanie jest uniwersalnym. Musimy mieć tego świadomość, że odchudzanie to proces indywidualny. Niemniej jednak możemy bez wątpienia powiedzieć, że warto jest skorzystać z którejś z gotowych diet, ponieważ mogą nam one pomóc, mogą nam one dać nam wiele korzyści. Między innymi wskażemy w tym miejscu na dietę kopenhaską. Jest to powszechnie znany sposób odżywiania się, dzięki któremu w bardzo krótkim czasie możemy utracić bardzo wiele kilogramów.

Zasady diety kopenhaskiej

Często decydując się na dietę odchudzającą, nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, z czym dana kuracja się wiąże. Mówiąc o diecie kopenhaskiej mówimy o trybie żywienia, który dopuszcza przyjmowanie małych ilości jedzenia. Ten rodzaj diety nie jest polecany przez lekarzy i dietetyków, a decyzja przejścia na tą dietę powinna być przez nas wiele razy dobrze przemyślana.

Dieta kopenhaska w swoich zasadach nie przyjmuje odstępstwa od norm i stałego jadłospisu. Powinna trwać 13 dni – ani dnia dłużej, ani krócej. Dokładny jadłospis diety kopenhaskiej znaleźć możemy na wielu stronach internetowych i pamiętać musimy o tym, że chcąc uzyskać spektakularne efekty powinniśmy trzymać się określonego menu!

Warto wspomnieć również o tym, że jedną z zasad diety kopenhaskiej jest… zakaz żucia gum! Faktem jest, że guma do żucia stanowi zazwyczaj deskę pomocniczą w wielu rodzajach diet, a jej ciągłe życie sprawia, że mniej myślimy o chęci przyjmowania posiłków i czujemy się przy tym syci. Dieta kopenhaska w swoim założeniu zabrania jednak żucia gum, a napady łaknienia radzi zaspokajać dużymi ilościami diety.

Dieta kopenhaska – trudna, lecz z efektami

Dieta kopenhaska jest bardzo restrykcyjna, a zatem poza szybkimi widocznymi efektami jej działania możemy także wskazać, a właściwie to musimy wskazać na taki aspekt, jakim są pewne zagrożenia dla naszego zdrowia. Niemniej jednak jeśli czujemy się na siłach i odznaczamy się dobrym zdrowiem, do warto podjąć ten trud, jakim jest stosowanie diety kopenhaskiej.

W tym miejscu nie będziemy wskazywać na jej wady i zalety, ale chcemy podać przykład tego, co można spożywać, co się spożywa podczas stosowania diety kopenhaskiej. Nie będziemy bynajmniej podawać jadłospisu na każdy dzień, ale ograniczymy się do przykładu dwóch dni. Dieta kopenhaska w pierwszym dniu zakłada spożywanie na śniadanie takich składników jak kubek czarnej kawy z kostką cukru i to wszystko.

Następnie mamy obiad, podczas którego możemy spożyć dwa jajka na twardo oraz szklankę gotowanego szpinaku lub też brokułów oraz pomidor.

Na kolację możemy spożyć wołowy befsztyk wagi około 200 g oraz pięć liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek oraz sokiem z cytryny. Prawda, że jest to bardzo restrykcyjna dieta? Ten jadłospis przewidziany jest nie tylko na pierwszy, ale także na ósmy dzień stosowania owej diety. Dieta kopenhaska trwa przez dni trzynaście, przy czym jadłospis mamy ustalony na dni siedem, a zatem pewne dni będą powtórzone.

Menu w trakcie diety

Dla potwierdzenia restrykcyjności owej diety podamy jeszcze jeden przykład tego, co możemy spożywać w danym dniu. W dzień drugi oraz dziewiąty na śniadanie również będziemy wypijać kubek czarnej kawy z kostką cukru, na obiad będziemy sobie serwować befsztyk wołowy wielkości około 200 g, pięć liści sałaty i jeden surowy owoc, którym może być jabłko, grejpfrut lub ananas.

Na kolację natomiast będziemy spożywać w tych dniach jeden gruby lub pięć chudych plastrów szynki drobiowej wraz z niecałą szklanką naturalnego jogurtu. Jak więc widać, mamy do czynienia z bardzo restrykcyjnym sposobem odżywiania, mamy do czynienia z dietą, która na pewno nie może i nie powinna być stosowana przez każdego bez żadnego wyjątku.

Komu nie zaleca się diety kopenhaskiej?

Faktem jest, że większość z osób decydujących się na przejście na tą 13-dniową dietę zdaje sobie sprawę, jak bardzo narażamy własny organizm. W kilku przypadkach przechodzenie na dietę kopenhaską jest surowo zabronione.

Na ten rodzaj diety nie powinny decydować się przede wszystkim osoby, które borykają się anemią. Choroba ta związana jest z niedokrwistością, a dodatkowe kuracje odchudzające wpłyną na jeszcze większe ograniczenie ilości pierwiastków – witamin i minerałów, niezbędnych przy leczeniu tej uciążliwej choroby.

Warto wspomnieć również o tym, że na dietę kopenhaską nie powinny decydować się osoby, które borykają się z pokaźnymi niedoborami żelaza czy magnezu. Niedobory tych pierwiastków są częstą przypadłością wśród osób młodych, które poprzez mało zbilansowaną dietę skarżą się na brak tych pierwiastków. Odchudzanie przy niedoborach tych istotnych składników jest surowo wzbronione.

Mówiąc o diecie kopenhaskiej należy wspomnieć również o tym, ze jej stosowania nie zaleca się tym z nas, którzy marzą jedynie o chwilowym efekcie. Chęć zmiany swojego wizerunku i marzenia o nienagannej figurze powinny być realizowane z głową, a nie być jedynie opcją na chwilę. Odchudzanie jest przemianą, której zalążek powinien tkwić w naszym mózgu, a chęć dążenia do pięknej figury – przypieczętowana zdrową, zbilansowaną dietą i aktywnym stylem życia.

Dieta kopenhaska – a efekt jo-jo

Wielu z nas, chcąc rozpocząć 13-dniową dietę kopenhaską zastanawia się nad tym, czy te prawie dwutygodniowe wyrzeczenia nie pójdą na marne i nie zaowocują równie szybkim co dieta efektem jo-jo. Prawdą jest, że najczęściej efektem zakończenia diety i wrócenia do dawnych nawyków żywieniowych jest znienawidzony przez wszystkie z kobiet efekt jo-jo.

Można jednak go uniknąć. Jak? Przede wszystkim te 2 tygodnie wyrzeczeń i usilnego starania się o zrzucenie zbędnych kilogramów powinny dać nam wiele do myślenia. Efektu jo-jo można uniknąć, jeśli tuż po zakończonej diecie kopenhaskiej kontynuować będziemy zdrowy tryb życia i zmniejszymy ilość spożywanych przez nas porcji pożywienia. Tłuste, ulubione przekąski możemy zastąpić suszonymi owocami czy smacznymi bakaliami, które są nie tylko znacznie zdrowsze ale dodatkowo pozytywnie wpływają na nasze zdrowie!

Dieta kopenhaska zachęca swoją skutecznością, aczkolwiek musimy pamiętać o tym, że wiążą się z nią również określone skutki uboczne, które mogą zniweczyć cały nasz trud.

Jadłospis diety kopenhaskiej znajdziesz na http://dietoteczka.pl/dieta-kopenhaska/

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.