Diabelski pazur – czym jest, skład leku, wskazania do stosowania i przeciwwskazania

Diabelski pazur – czym jest?

Diabelski pazur to roślina płożących się i w okresie dojrzałości płciowej osiąga wzrost  około 50 cm wysokości oraz 150 cm długości. Roślina występuje głównie w rejonie Afryki Południowej. W medycynie do leczenia wykorzystuje się pozyskiwany z ziemi korzeń czarciego pazura. Charakteryzuje się on prozdrowotnymi właściwościami docenianymi na całym świecie. Wszystko dzięki licznej liczbie substancji wykazujących działanie lecznicze. Zbierane po tym, jak roślina przekwitnie korzenie służą do sporządzania  z niego  specjalnego proszku (Pulves Harpagophyti), oraz ekstraktów: płynnego i suchego.  Zarówno proszek jak i ciecz wykorzystywane są do do produkcji kapsułek, tabletek, maści, żeli chłodzących a nawet nalewek z czarcim pazurem.

Diabelski pazur, zwany również czarcim pazurem, posiada wiele aktywnych składników które działają przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo a ponadto silnie łagodzą stany zapalne stawów i ból z nimi związany. Działanie diabelskiego pazura może być z powodzeniem porównywane z  przeciwbólówkami i farmaceutykami stosowanymi w stanach zapalnych i bólowych. Diabelski pazur ma szerokie zastosowanie w reumatyzmie i artretyzmie, ponieważ łagodzi objawy chorób. Jego działanie polega na tym, że uśmierza bóle mięśniowe i kostne spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi i zmianami zapalnymi, a szczególnie pomaga w stanach bólowych kręgosłupa. Ulga w bólu spowodowana jest chłodzeniem, jakie zapewnia maść w miejscu obarczonym bólem. Diabelski pazur w postaci kapsułek może powodować pobudzenie wydzielania soków trawiennych, przez co wspomaga procesy trawienne oraz wzmaga apetyt. Oddziałuje też na układ trawienny w inny sposób – wzmaga właściwości żółciopędne. Substancje wchodzące w skład diabelskiego pazura mają właściwości antyoksydacyjne. Dzięki temu działanie diabelskiego pazura ochrania ciało negatywnym wpływem stresu oksydacyjnego na komórki. Diabelski pazur ma również działanie odtruwające i detoksykujace.

Diabelski pazur! 

Wskazania do stosowania diabelskiego pazura

Diabelski pazur przyniesie ukojenie w wielu schorzeniach, które potrzebują uśmierzenia bólu.   Do właściwości farmakologicznych diabelskiego pazura można zaliczyć: właściwości przeciwzapalne, pobudzające wydzielanie soków trawiennych, poprawiające trawienie, odtruwające, przeciwreumatyczne, żółciopędne, przeciwartretyczne a przede wszystkim przeciwbólowe.

Jeśli mowa o wskazaniach do stosowania to diabelski pazur sprawdzi się idealnie w schorzeniach takich jak:

 • reumatoidalne zapalenie stawów, artretyzm,
 • bóle mięśni i stawów,
 • stany zapalne ścięgien i więzadeł, kontuzje sportowe,
 • nerwobóle,
 • stany zapalne narządów rodnych,
 • niedokwaśność i bezsoczność żołądka, zaburzenia przepływu żółci, stany zapalne wątroby,
 • choroby przeziębieniowe,
 • choroby zakaźne,
 • wirusowe zapalenie wątroby,
 • choroby alergiczne,
 • zapalenie wielonerwowe,
 • rwa kulszowa,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • choroby skórne,
 • stany zapalne i wysiękowe uszu i oczu spowodowane oddziaływaniem zakażeń bakteryjnych, wirusowych, grzybiczych i roztoczowych.

Skład diabelskiego pazura

Czarci pazur składa się roślinnych związków mających charakter leczniczy.  Zawarte w czarcim pazurze składniki nalezą głównie do grupy irydoidy, a głównym reprezentującym tę grupę aktywnym składnikiem jest herpagozyd. W substancji prócz podstawowej cząsteczki tego związku można wykryć produkty rozpadu substancji. Irydoidy charakteryzują się silnym działaniem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Czarci pazur jest lekiem o bardzo silnych właściwościach. Efekty stosowania można porównać do efektów działania leków stosowanych w chorobach reumatycznych. Kolejną grupą związków tworzących silną substancję są flawonoidy. Spełniają one zadanie polegające na zapobieganiu utlenianiu się komórek, a dodatkowo są barwnikami. Co ciekawe są one środkami owadobójczymi. Diabelski pazur zawiera w sobie pochodne luteoliny oraz kamferolu. Sterole i triterpeny należą do kolejnych grup związków, jakie decydują o właściwościach diabelskiego pazura. Sterole mają za zadanie  obniżać poziom złego cholesterolu we krwi, a ponadto wykazują korzystne  działanie na układ sercowo-naczyniowy. Do jego zadania należy uczestniczenie w syntezie hormonów steroidowych. Jeśli chodzi o  triterpeny, to wspierają one sterole w obniżaniu stężenia cholesterolu w krwi. Co więcej, działają przeciwzapalnie. Fenolokwasy również mają swoją grupę przedstawicieli wpływających na skład  rośliny a do reprezentantów w diabelskim pazurze należą: kwas cynamonowy oraz kawowy i chlorogenowy. Kwasy te uczestniczą w produkcji żółci, a także działają bakteriostatyczne.

Sposób użycia maści

Czarci pazur najczęściej stosowany jest w postaci żeli lub maści chłodzących. Niezwykle mocno przydaje się on sportowcom lub osobom z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Diabelski pazur dzięki swoim składnikom aktywnym wykazuje działanie chłodzące, dzięki czemu uśmierza ból i chłodzi obolałe miejsce. Jak zatem używać maści aby ich stosowanie było jak najbardziej efektywne?  Należy pobrać cienką warstwę maści i wcierać ją wielokrotnie w miejsce obarczone bólem aż do momentu,  w którym maść ulegnie wchłonięciu. Maści nie wolno bezwzględnie stosować w okolicy oczu, błon śluzowych i miejsc podrażnionych, ponieważ podrażni je jeszcze bardziej. W przypadku przeziębienia czarci pazur można stosować wcierając w czoło, skronie, klatkę piersiową i plecy. Można też wcierać maść w dłonie i stopy celem ich rozgrzania. Po treningu diabelski pazur można wcierać w wybrane segmenty ciała celem rozgrzania ich i zapobieżenia zakwasom.

Przeciwwskazania do stosowania

Roślina ma wiele prozdrowotnych właściwości, niestety jest to preparat, który nie może być stosowany przez część osób ze względu na działanie. Badania wykazały interakcje między składnikami czarciego pazura oraz lekami przyjmowanymi na serce. Czarci pazur działa drażniąco na wrzody żołądka lub dwunastnicę. Według naukowców, czarciego pazura nie powinny stosować osoby chore na cukrzycę. To preparat silny i agresywny, którego nie zaleca się kobietom w ciąży oraz matkom karmiącym. Nie wykazano negatywnego wpływu diabelskiego pazura na laktację i ciążę, ale ze względu na nie do końca kompleksowe badania zaleca się wystrzegania stosowania tego typu maści, proszków i żeli przez wymienione grupy osób.

Co więcej przeciwwskazaniami do stosowania diabelskiego pazura mogą być: chorowanie na choroby serca, zmaganie się z cukrzycą, cierpienie spowodowane wrzodami dwunastnicy i żołądka, stosowanie leków nasercowych, zwłaszcza obniżających ciśnienie krwi, chorowanie na inne choroby przewlekłe, negatywny wywiad lekarski.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.