Depresja to jedna z chorób cywilizacyjnych. Jest niezwykle poważną chorobą o długotrwałym przebiegu. Depresja przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu i wymaga specjalistycznego leczenia. Samodzielne pokonanie depresji jest niezwykle trudne, a wręcz niemożliwe. często depresja mylona jest ze zwykłą chandrą- krótkotrwałym zaburzeniem nastroju, które bez najmniejszych problemów można samodzielnie zwalczyć. Czym więc jest depresja? Jakie są jej przyczyny i objawy? Jak można sobie z nią radzić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury.
Statystyczna depresja
Depresja jest czwartą najczęściej występującą chorobą świata. Około 350 milionów ludzi na naszym globie cierpi na te chorobę. Według danych statystycznych, w Polsce na depresje zapada co dziesiąty Polak. Niektóre źródła podają, że 10% osób dorosłych ( od 20 do 60 roku życia) może cierpieć na depresję. Natomiast wśród osób starszych (po ukończeniu 65 roku życia) chorych może być nawet 15%! Depresja dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn, osoby w kwiecie wieku jak i starsze- nie ma tu tak zwanej „grupy ryzyka”, każdy z nas jest w równym stopniu narażony na zachorowanie na depresję. Statystyki nie kłamią- połowa osób, które popełniły samobójstwo na przestrzeni ostatnich 10 lat, uczyniła to z powodu depresji. Oznacza to, że z powodu tej choroby życie odbiera sobie rocznie pół miliona ludzi na świecie, w tym około 6 tysięcy Polaków.
Czym jest depresja?
Depresja jest chorobą należącą do grupy zaburzeń psychicznych z dominującym objawem subiektywnie odczuwanego obniżenia nastroju. Bardzo często dotyka pacjentów, u których rozpoznano już inne zaburzenia psychiczne, na przykład schizofrenię lub zespół abstynencyjny. Często ta choroba jest bagatelizowana przez społeczeństwo lub mylona z chandrą. Takie nastawienie może okazać się bardzo niebezpieczne dla chorego, ponieważ depresja jest pełnoprawną jednostką chorobową wymagającą specjalnego leczenia. Chory samodzielnie nie jest w stanie pokonać choroby! Najczęściej wystarczy farmakoterapia oraz wizyty u psychiatry, rzadko potrzebne jest leczenie kliniczne.
Wyróżniamy dwa rodzaje depresji:
- Najczęściej występującą, depresję epizodyczną, która najczęściej trwa krócej niż dwa lata. Jej początek zazwyczaj związany jest z istotnym doświadczeniem, które miało duży wpływ na chorego.
- Rzadszą, depresję przewlekłą, która zazwyczaj trwa dłużej niż dwa lata. Charakterystyczne tu są bezobjawowe okresy choroby.
Zapobieganie depresji
Z roku na rok odnotowuje się coraz większą zachorowalność na depresję. W jaki sposób zabezpieczyć się przed tą chorobą? Pierwszy krok jest niezwykle prosty- należy się wysypiać. Odpowiednia ilość snu jest naprawdę niezwykle istotna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Warunkuje to nasze dobre samopoczucie, nastawienie i odpowiednią równowagę wewnętrzną. Najlepiej spać nie mniej niż 8 godzin na dobę- taka ilość odpoczynku zagwarantuje nam prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Niestety, często ciężko jest wygospodarować „aż tyle” czasu na sen. Minimalnie człowiek powinien spać 6 godzin aby ciało miało czas na regenerację i odpoczynek. Drugim bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na zmniejszenie ryzyka zachorowania na depresje jest odpowiednia dieta. Należy zapewnić organizmowi stałe dostawy wszystkich składników odżywczych, witamin oraz minerałów. Awitaminoza lub niedobory mikroelementów sprawiają, że czujemy się gorzej nie tylko fizycznie ale również psychicznie. Niektóre produkty spożywcze (na przykład czekolada) wspomagają produkcję „hormonów szczęścia”. Innym sposobem na uniknięcie depresji jest aktywne spędzanie czasu oraz spotkania ze znajomymi. Uprawianie sportu czy po prostu miłe spędzanie wolnych chwil w gronie przyjaciół mają zbawienny wpływ na nasze samopoczucie.
Depresja- objawy i diagnoza
Zdiagnozowanie depresji należy zacząć od szczerej odpowiedzi na dwa proste pytania.
- Czy w ciągu ostatniego miesiąca odczuwaliśmy dominujące poczucie smutku i/lub beznadziejności?
- Czy w tym okresie występowało również poczucie braku sensu wykonywania jakichkolwiek czynności- pracy, ubierania się itp. Czy wykonując te czynności odczuwaliśmy mniejsza niż zazwyczaj przyjemność/radość?
Jeżeli odpowiedzi były twierdzące warto przeanalizować jeszcze inne objawy depresji, na przykład:
- zaburzenia koncentracji,
- bezsenność,
- obniżenie lub zupełny brak apetytu,
- zaburzenia seksualne, na przykład mocny spadek popędu seksualnego,
- częste migreny lub bóle innych części ciała.
Z powodu depresji spada również nasza odporność. To przekłada się na częstsze niż zwykle zachorowania na grypę, przeziębienia ale też zakażenia grzybicze lub wirusowe (na przykład kurzajki czy opryszczka).
„Weź się w garść!”
Chorzy na depresje często słyszą „weź się w garść” lub „inni mają gorzej i sobie radzą”. Pierwszym krokiem do wyleczenia depresji jest uświadomienie sobie, że to choroba jak każda inna i zwyczajnie wymaga leczenia. „Wszystko będzie dobrze” to kolejne stwierdzenie, którego należy unikać. Każdy kto choć raz czuł się smutno (nie chorował na depresję) na pewno słyszał to zdanie. Z czystym sumieniem można powiedzieć- to nie pomaga. Poza tym, wszystko nie będzie dobrze samo z siebie- trzeba nad tym popracować. Przede wszystkim chory na depresje powinien udać się do lekarza specjalisty. W przypadku chorób płuc jest to pulmonolog, z problemami z żołądkiem idziemy do gastrologa, a z depresją- do psychiatry.
Jeżeli bliska nam osoba choruje na depresje należy wstrzymać się od surowych ocen oraz w żadnym wypadku nie bagatelizować odczuć danej osoby, ani samej choroby. Uważne wysłuchanie i zachęcanie do podejmowania działań będzie najlepszym co możemy zrobić. Leczenie depresji przebiega powoli i efektów nie obaczymy z dnia na dzień, Niestety czasami efekty widoczne są dopiero po upływie tygodni, a niekiedy nawet miesięcy!
Leczenie depresji
Depresja to choroba, którą należy leczyć specjalistycznie. Bardzo ważna jest szybka reakcja na pierwsze objawy. Zagwarantuje to znacznie większą skuteczność leczenia. Gdy tylko zauważysz, że uczucie dominującego smutku utrzymuje się zbyt długo, wykonywanie nawet prostych czynności staje się niezwykle trudne, zły nastrój odbiera Ci chęć do życia i przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu- nie czekaj i zgłoś się po pomoc. Lekarz specjalista po przeprowadzonym wywiadzie zadecyduje czy jest to depresja i zleci odpowiednie leczenie. Depresję leczy się na kilka różnych sposobów. Niezwykle ważne jest połączenie farmakologii oraz terapii. Czasami dobre rezultaty przynosi fototerapia. Jednak niezależnie od wybranej przez lekarza terapii, zawsze duże znaczenie w leczeniu depresji ma wsparcie bliskich. Chorzy na depresję zazwyczaj unikają kontaktów z ludźmi, dlatego pełne zrozumienia i ciepła towarzystwo osób najbliższych jest tak ważne.
Podsumowanie:
Depresja to jedna z chorób cywilizacyjnych o bardzo wysokiej zachorowalności. Nie należy jej bagatelizować ani lekceważyć jej objawów. Osoby chore na depresje powinny szukać pomocy u specjalisty ponieważ samodzielne pokonanie tej choroby jest niemożliwe. Odpowiednie leczenie- terapia oraz lekarstwa, pomogą pokonać depresję i wieść normalne, szczęśliwe życie!