Czym jest torbiel na nerce? Przyczyny, objawy, leczenie

Podstawową funkcją nerek w naszym organizmie jest usuwanie toksyn poprzez filtrację napływającej do nich krwi. Inna ważna funkcja, jaką pełnią nerki, to dbanie o odpowiedni poziom wody i elektrolitów w organizmie. Przez nerki przepływa codziennie około 1500 l krwi.

Torbiel na nerce – czym jest?

Torbiel na nerce to znajdująca się w miąższu nerki zmiana, która wypełniona jest płynem. Torbiel powstaje w cewce nerki. Ich niebezpieczeństwo dla zdrowia warunkuje się ich ilością i wielkością.

Najczęściej występującymi są torbiele proste – inaczej nazywane zmianami torbielowatymi. Zwykle nie powodują tez żadnych dolegliwości, a ich wykrycie następuje przypadkowo, na przykład w badaniu ultrasonograficznym brzucha. Około 30% ludzi dorosłych posiada takie zmiany w swoich nerkach.

Torbiele nerek – objawy

Pewne objawy mogą dawać torbiele o większych rozmiarach, takie powyżej 5 cm. Pojawiać się mogą bóle lędźwiowe, ścisk w okolicach brzucha a także nietypowe reakcje układu pokarmowego. Może pojawiać się gorączka, ogólne osłabienie i brak energii, w przypadku gdy torbiele ulegną zakażeniu. Torbiele takie mogą z wiekiem zwiększać swe rozmiary, jest to niegroźne, aczkolwiek wymagające stałej kontroli. Mogą powodować bóle po obu stronach brzucha, uczucie sytości i nieprzyjemności w żołądku. Niekiedy zdarzają się zaburzenia związane z układem pokarmowym – dotyczące żołądka i jelit. Bywa, że odczuwamy bóle mięśni, kości i stawów. Te, które powodują pewne dolegliwości, powinny zostać usunięte przez chirurga. Wyróżnia się torbiele wrodzone, uwarunkowane genetycznie lub nabyte.

Torbiel na nerce – torbiele wrodzone, genetyczne i nabyte

Torbiele wrodzone, lub uwarunkowane genetycznie to zmiany istniejące już od urodzenia. Przyczyna ich powstawania nie jest do końca znana, aczkolwiek niektóre z torbieli wrodzonych mają swoje podłoże genetyczne – tworzą się przez powstawanie nieprawidłowości w materiale genetycznym. Istnienie torbieli w takim przypadku ma miejsce u innych członków najbliższej rodziny – matki, ojca, dziadków, rodzeństwa.

Stan taki nazywamy zwyrodnieniem wielotorbielowatym nerek. Diagnozuje się je najczęściej pomiędzy 10. a 30. Rokiem życia.

Również nie znamy przyczyny pojawiania się torbieli nabytych. Częściej nabywają je osoby cierpiące na przewlekłą niewydolność nerek i osoby poddające się dializie. W niektórych przypadkach torbiele pojawiają się jako skutek uboczny przebytych urazów nerki.

Torbiel na nerce – jakie badania wykonać?

Głównym badaniem wykonywanym w przypadku podejrzenia torbieli na nerce jest USG –  badanie ultrasonograficzne. Na USG można wykryć zmiany o rozmiarach nawet kilku milimetrów długości.

Torbiele proste na obrazie badania USG mają jednorodną zawartość, gładkie ściany, nieobecność wewnętrznych przegród i brak zmian wapniowych w torbieli.

Torbiele złożone mają natomiast grube ściany, przegrody wewnętrzne, są niejednorodne (posiadają wyrośla wewnątrz), oraz zwapnienia. W przypadku torbieli tego typu istnieje podejrzenie , że jest to zmiana złośliwa. Aby zweryfikować to podejrzenie, wykonuje się tomografię komputerową albo rezonans magnetyczny. Po wykonaniu tych badań lekarz będzie w stanie stwierdzić charakter zmian w nerkach. Do wykonania tego badania kierowani są także pacjenci, u których pojawia się krew w moczu.

Herbatka wspomagająca pracę nerek

Torbiele na nerkach – jak wygląda leczenie

Większość występujących torbieli jest mała i niegroźne, dlatego też nie wymaga leczenia. Leczenie jest natomiast konieczne, gdy torbiel jest pokaźnych rozmiarów (powyżej 10 cm), uciska nerkę, zaburza jej prace lub powoduje inne, uciążliwe dolegliwości. W zależności od rozmiaru i umiejscowienia torbieli, w ich leczeniu wyróżnia się:

  • Wsysanie lub skleroterapię – zabieg polega na tym, że lekarz usuwa płyn znajdujący się w torbieli za pomocą specjalnej strzykawki.
  • Zabieg chirurgiczny (laparoskopia) – jest przeprowadzany w poważniejszych stanach, a do jego wykonania używa się wąskich, specjalistycznych narzędzi. Wprowadza się je wykonując niewielkie otwory w brzuchu. Zabieg polega na wysączkowaniu torbieli i późniejszym jej wycięciu lub przypaleniu. Jest to zabieg stosunkowo bezpieczny i niepowodujący przykrych dolegliwości. Pobyt w szpitalu po laparoskopii nie jest długi.

Torbiele na nerce – jak zapobiec?

Nie wiadomo to końca co powoduje powstawanie zmian torbielowych na nerkach, dlatego też nie wiadomo czy można im zapobiec. Warto jednak dbać o nerki, by nie nabawić się innych chorób tego ważnego przecież narządu.

Przede wszystkim, warto zrezygnować z papierosów – zawierają mnóstwo toksyn, z którymi później nerki muszą walczyć. To samo dotyczy alkoholu. Należy przyjmować też dużo płynów, by wspomagać funkcje filtrujące nerek. Ponadto zaleca się ograniczenie spożywania soli, kofeiny i wysoce przetworzonych pokarmów. By cieszyć się zdrowymi nerkami powinno się także regularnie opróżniać pęcherz – trzymanie moczu może powodować wiele komplikacji zdrowotnych, w tym także problemy z nerkami. Inną rzeczą, o której należy pamiętać to utrzymywanie prawidłowego ciśnienia tętniczego – krew napływająca do nerek ze zbyt wysokim ciśnieniem może powodować ich uszkodzenia.

By wspomagać pracę nerek, warto jeść produkty takie jak arbuz, sok z cytryny, jagody, ciemne winogrona, jabłka, pietruszkę, pestki dyni, imbir, kurkumę, mniszek lekarski, korzeń prawoślazu, krwawnik pospolity i czerwoną koniczynę. Należy natomiast ograniczyć spożywanie warzyw zawierających szczawiany – jarmuż, szpinak, szczaw i rabarbar.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.