Czy istnieje recepta na dobrze przespaną noc?

Sen pełni bardzo istotną rolę w życiu człowieka i funkcjonowaniu jego organizmu – gdy śpimy zachodzą bowiem najważniejsze procesy regeneracyjne. Osoby permanentnie niedosypiające borykają się z wieloma dolegliwościami np. bólami głowy, obniżoną odpornością oraz zwiększoną drażliwością, co w efekcie prowadzi do pojawiania się chorób oraz znacznego pogorszenia się jakości życia. Czy istnieje recepta na dobrze przespaną noc? O tym poniżej.

Codzienne nawyki a dobrze przespana noc 

Na efektywny sen ogromny wpływ ma styl życia. Przede wszystkim warto wstawać i kłaść się spać każdego dnia o podobnej porze – organizm bowiem bardzo dobrze reaguje na regularność przejawiającą się w różnych działaniach związanych z codziennym funkcjonowaniem. Mając na uwadze ten fakt, warto zadbać również o spożywanie zdrowych posiłków o określonych porach dnia. Z kolei w przypadku miłośników aktywności fizycznej należy pamiętać, by ostatni trening wykonać maksymalnie na 3 godziny przed planowanym położeniem się do łóżka. Tuż przed snem nie zaleca się także napojów oraz pokarmów zawierających kofeinę, jako że działa ona pobudzająco. Dużo lepszym rozwiązaniem okażą się wyciszające zioła np. melisa.

Jakie warunki powinna spełniać sypialnia?

Jakość snu jest zależna również od warunków panujących w sypialni. Warto zadbać o jej odpowiedni mikroklimat: nieco niższą niż w pozostałych pomieszczeniach temperaturę oraz oświetlenie, które powinno być maksymalnie stonowane. Sypialnię należy wietrzyć przed snem nawet zimą, ponieważ o tej porze roku ogrzewanie pomieszczenia powoduje wysuszanie powietrza. Odrobina wilgoci w jego zawartości będzie działała kojąco i ułatwi wypoczynek.

Odpowiedni materac na spokojny sen

Ostatnią, lecz nie mniej istotną, kwestią w stwarzaniu warunków do zdrowego snu jest dobór odpowiedniego materaca. Obecnie na rynku można znaleźć materace wielu producentów, jednak warto zainwestować w produkty od tych, którzy w swojej ofercie posiadają modele w szczególności sprzyjające zdrowemu snu, np. materace medyczne SleepMed. Warto dodać, że dobry materac to taki, który jest dobrany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dlatego jedna osoba doskonale wyśpi się na produkcie z wypełnieniem piankowym np. SleepMed Comfort, natomiast inna doceni to tradycyjne – sprężynowe jak w SleepMed Hybrid Supreme.

Recepta na dobrze przespaną noc brzmi następująco: wystarczy wprowadzić kilka prostych nawyków do codziennej rutyny, aby zauważyć poprawę snu. Ich regularne przestrzeganie uchroni przed przemęczeniem oraz zapewni większą energię, którą można spożytkować na ulubione aktywności w ciągu dnia. Nie można również zapomnieć o odpowiednio dobranym materacu od solidnego producenta. Dobry sen to kwestia mądrych decyzji.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.