Czy grozi ci nadczynność tarczycy?
Tarczyca to narząd umiejscowiony w krtani, który możemy wyczuć przez dotyk a wprawnym okiem nawet zobaczyć. Składa się z dwóch połączonych ze sobą płatów odbitych lustrzanie. Tarczyca spełnia w organizmie ważne funkcje, m.in. wytwarza niezbędne do życia hormony – tyroksynę i trójjodotyroninę – tzw. T4 i T3 badane z krwi. Te dwa oraz trzeci związek aktywny – kalcytonina – wpływają na metabolizm każdej komórki ciała wzmacniając siły witalne i dodając energii życiowej.
Praca tarczycy jest regulowana przez przysadkę mózgową, która aktywuje wydzielanie hormonów a następnie one same obniżają jej wpływ na narząd na zasadzie sprzężenia zwrotnego. W ten sposób poszczególne substancje utrzymywane są na odpowiednim poziomie. Czy grozi ci nadczynność tarczycy i jak ją rozpoznać – o tym poniżej.
Co oznacza nadczynność tarczycy
Nadczynność tarczycy wskazuje na zbyt duże stężenie hormonów w organizmie, ale skutki jakie to powoduje nazywamy już odmiennym terminem – tyreotoksykozą. Nadczynność tarczycy to nadmierne wydzielanie hormonów przez tarczycę, co zaburza metabolizm komórkowy i powoduje liczne objawy chorobowe.
Co wywołuje choroby tarczycy
Wady rozwojowe tarczycy należą do niezwykle rzadkich czynników zwiastujących chorobę. Dużo częściej problemy powstają na przestrzeni lat pod wpływem nieodpowiedniej diety, skażenia środowiska, szybkiego trybu życia i wyzwalają pod wpływem stresy.
Przyczyny nadczynności tarczycy
- Guzki toksyczne, które produkują hormony tarczycy bez stymulacji ze strony TSH
- Stan zapalny tarczycy
- Hormon produkowany przez łożysko w czasie ciąży, co powoduje nadczynność tarczycy w ciąży
- Choroby przysadki mózgowej
Objawy nadczynności tarczycy:
- nadpobudliwość
- spadek wagi
- szybkie bicie serca
- osłabienie siły mięśni
- biegunki
- jeżeli nadczynność jest spowodowana przez chorobę Graves-Basedowa – ból, pieczenie gałek ocznych, wytrzeszcz, podwójne widzenie, zaburzenie widzenia kolorów
Zapaleniom tarczycy niekiedy towarzyszą inne zaburzenia autoimmunologiczne, co przysparza kłopotów w zdiagnozowaniu. Inną kwestią jest fakt, że objawy kojarzone przez pacjentów z chorobami tarczycy rozmijają się z rzeczywistością. Są to m.in. ból gardła, jego ucisk czy odpluwanie wydzieliny, które świadczą raczej o problemach natury psychicznej lub są skutkiem palenia papierosów.
Tarczyca a depresja
Nadczynność tarczycy może powodować objawy podobne do chorób psychicznych, np. depresji. Zgłaszając się do lekarza pierwszego kontaktu i opisując swoje dolegliwości nie powinno nas dziwić podejrzenie zarówno choroby afektywnej. Określenie poziomu hormonów powinno pomóc zdiagnozować przyczynę i zastosować odpowiednie leczenie. Jeśli winna była tarczyca, podanie hormonów pomoże ustabilizować życie psychiczne, jeśli źródłem problemów były emocje, niezbędne jest wprowadzenie innej grupy leków i/lub psychoterapii.
Leczenie nadczynności tarczycy
Leczenie nadczynności tarczycy należy do zadań wymagających czasu. Nie od razu można dobrać taką dawkę hormonu, która będzie dla nas optymalna. Leczenie tarczycy może odbywać się z pomocą leków z grupy tyreostatyków lub innych a także eliminacji nieprawidłowej tkani tarczycowej. Mowa przede wszystkim o guzkach toksycznych, które wydzielają nadmiar hormonów i zaburzają pracę ciała. Pod wpływem leków wydzielanie związków zmniejsza się, lecz tarczyca powiększa, dlatego i tak będzie potrzebne jej usunięcie. Postępowanie w przypadku nadczynności tarczycy w ciąży jest nieco inne, ponieważ wtedy ma się wzgląd nie tylko na zdrowie matki, ale i dziecka.
Selen o działaniu przeciwoksydacyjnym na tarczycę
Leczenie tarczycy selenem
Selen bierze pośredni udział w produkcji i rozkładzie hormonów tarczycy. Jest także silnym antyoksydantem, który chroni narządy wewnętrzne przed stresem antyoksydacyjnym. Co prawda pierwiastek ten posiada wiele zalet, ale sam nie jest w stanie zatrzymać choroby ani zmniejszyć jej postępu. Ważne, aby w naszej diecie nie zabrakło selenu, ale nie musimy koniecznie starać się dostarczyć go z suplementami diety. Stosowanie selenu pod kontrolą lekarza może jednakże przynieść wiele pozytywów w przypadku poporodowego zapalenia tarczycy i pacjentów chorujących na Hashimoto.
Leczenie tarczycy jodem
Jod w postaci radioaktywnej, tzw. jodek sodu podaje się pacjentom z nadczynnością tarczycy. Kapsułka do połknięcia zawiera określoną dawkę leczniczą izotopu. Trwałym efektem ubocznym zastosowania terapii może być niedoczynność. Przeciwwskazaniem do stosowania natomiast jest okres karmienia piersią i ciąża. Leczenie można powtórzyć po upływie pół roku, ale przeważnie nie jest to konieczne. Spożywczy płyn Lugola czyli roztwór wodny jodku potasu może być stosowany w leczeniu chorób tarczycy w celu zahamowania lub zwiększenia wydzielania hormonów tarczycy. Jeśli zastanawiasz czy grozi ci nadczynność tarczycy udaj się do lekarza i skonsultuj z nim swoje objawy. Razem dobierzecie najlepszą dla ciebie terapię i postępowanie na najbliższe miesiące oraz lata.