Czerwone pieprzyki – czy powinny nas zaniepokoić?

Poddawanie się regularnym badaniom, czy systematyczna obserwacja zmian, zachodzących między innymi w obrębie naszej skóry pozwalają uniknąć wielu poważnych chorób. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak istotne są regularne badania kontrolne – pomagają wykluczyć wiele niebezpiecznych schorzeń, a przy ich wykryciu w początkowym stadium często możliwe jest całkowite wyleczenie dolegliwości, chociażby nowotwory – wykryte wcześnie są uleczalne.

Dolegliwością dotyczącą naszej skóry, która wzbudza często nasz lęk i niepokój jest występowanie czerwonych pieprzyków. Zależnie od miejsca występowania pieprzyki mogą przybierać różne wielkości i stanowić nie lada problem. Wielu z nas zadaje sobie często pytanie, czy występowanie takich pieprzyków jest zjawiskiem niebezpiecznym, wymagającym konsultacji z lekarzem. Dziś przyjrzymy się bliżej zjawisku czerwonych pieprzyków oraz powiemy, czy ich występowanie jest powodem do niepokoju.

Czym są czerwone pieprzyki?

Wiadomym jest, że każdy z nas jest posiadaczem pieprzyków, czy znamion na skórze. Odstępstwo od charakterystycznych, znanych dla wszystkich zmian są czerwone pieprzyki, które najczęściej są powstałymi z przyczyn genetycznych zmianami na tle naczynkowym. Zmiany te dotyczą osób w każdym wieku, choć zdecydowanie częściej pojawiają się u osób dojrzałych.

Lokalizacja ich występowania jest przypadkowa, a wielkością przypominają najczęściej główkę od szpilki. Te niewielkie zmiany pojawiające się na naszej skórze wzbudzają w nas wiele emocji i wywołują najczęściej strach związany z niewiadomą przyczyną ich powstania. Najczęściej są to niegroźne czerwone punkciki, które nie mają nic wspólnego z poważnymi chorobami, chociaż zdarza się również, że mogą być pierwszym z objawów poważnych zmian na tle nowotworowym.

Wygląd czerwonych pieprzyków – to powinno Cię zaniepokoić!

Mimo, że czerwone niewielkie plamki, które lokalizują się w różnych miejscach na naszym ciele zazwyczaj nie są objawem świadczącym o poważnych zaburzeniach, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka detali. Po pierwsze – czerwone pieprzyki nie są niczym niebezpiecznym, jeśli nie wydobywa się z nich wydzielina (krew czy ropa). Tego typu zjawisko powinniśmy natychmiastowo poddać badaniu i skonsultować je z lekarzem pierwszego kontaktu.

Czerwone pieprzyki, które nie są objawem którejkolwiek z niepokojących chorób nie wywołują dyskomfortu bólowego, swędzenia, czy uciążliwego pieczenia. Jeśli te czerwone krostki, zlokalizowane najczęściej w okolicy dekoltu i ramion dają o sobie znać może być to objawem poważnej choroby skóry.

Powinniśmy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, jeśli początkowo czerwone pieprzyki zmieniły swoją barwę na znacznie ciemniejsze, oraz urosły to znacznie większych rozmiarów. Ciemniejsza barwa pieprzyków świadczyć może o poważnych zmianach (nawet tych na tle nowotworowym) i wymaga konsultacji lekarskiej.

Czerwone pieprzyki – objaw chorób układu krążenia

Faktem jest, że czerwone pieprzyki są zazwyczaj zjawiskiem, które nie jest związane z jakąkolwiek z groźnych chorób. Istnieje jednak szansa, że jeśli na Twoim ciele zmiany te pojawiają się stosunkowo często cierpisz na nadciśnienie tętnicze, czy masz kłopoty z prawidłowym krążeniem krwi. Zdarza się również, że uciążliwe, czerwone plamki świadczyć mogą o poważnych zmianach hormonalnych – związanymi ze zbyt małą, czy idąc w drugą stronę – zbyt dużą ilością hormonów. Warto wspomnieć również, że zmiany te są częstą przypadłością wśród osób, które nadużywają alkoholu, a ich wątroba jest w opłakanym stanie. Nie oznacza to jednak, że występowanie czerwonych pieprzyków nie może dotyczyć również osób, które od lat cierpią na poważne choroby na tle wątrobowym.

Jak pozbyć się czerwonych pieprzyków?

Faktem jest, że czerwone pieprzyki, zlokalizowane najczęściej w widocznych miejscach są uciążliwym zjawiskiem, powodujący najczęściej dyskomfort przy chęci założenia wyciętej czy krótkiej, letniej odzieży. Faktem jest jednak, że czerwone pieprzyki z czasem zanikają same i nie ma specjalnej potrzeby ich leczenia.
Powinniśmy pamiętać jednak, aby pod żadnym pozorem nie usuwać tych plam, gdyż prowadzić może to do niebezpiecznych zmian i zapaleń skórnych. Warto wspomnieć również o tym, aby nie próbować ich wyciskach ani naruszać.

Jeśli jesteśmy osobami, które za wszelką cenę chcą pozbyć się tych czerwonych znamion możemy poddać się laserowemu usuwaniu plam, bądź zabiegowi chirurgicznemu. Olbrzymim plusem tych form pozbywania się uciążliwych pieprzyków jest to, że w miejscach usuniętych zmian nie mogą pojawić się nowe, a zabieg ten jest w pełni bezinwazyjny.

Chcesz mieć pewność? Zbadaj się!

Mimo, że rutynowe badania nie trwają długo i są zazwyczaj jedynie formalnością ich regularne wykonywanie pozwala zminimalizować ryzyko rozwinięcia się wielu, poważnych schorzeń. Zdarza się, że nawet te najniebezpieczniejsze schorzenia, wykryte we wczesnym stadium są do wyleczenia. Niestety, nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji i konieczności regularnej kontroli zmian zachodzących w naszym ciele. Pamiętajmy jednak, że systematyczne badania nie są stratą czasu, a mogą uchronić nas przed wieloma poważnymi chorobami!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.