Czemu warto zbadać serce holterem EKG?

Omdlenia? Ból i pieczenie w klatce piersiowej? Kołatanie serca? Nie bagatelizuj pierwszych objawów, to może być początek poważnej choroby!

Badanie przy użyciu holtera to jedno z podstawowych badań diagnostycznych przy podejrzeniu występowania chorób lub zaburzeń pracy serca. Dzięki niemu można wykluczyć poważne schorzenia lub w przypadku ich występowania – wdrożyć leczenie lub przeprowadzić konieczne operacje.

 

 

Czym jest holter?

Holter to urządzenie, które zapisuje badanie pracy serca. Od standardowego aparatu EKG odróżnia go to, że bada aktywność serca w sposób ciągły, tj. nie przez 5-10 minut, ale przez dwadzieścia cztery godziny. Holter EKG jest aparatem nie większym niż standardowy smartfon, ponieważ towarzyszy pacjentowi dzień i noc, musi być niewielki, żeby można było bez problemu wykonywać z nim codzienne obowiązki. Holter doczepia się do ciała przy pomocy elektrod. Może zdarzyć się tak, że w ciągu dnia któraś z elektrod odpadnie, dlatego należy w miarę możliwości je kontrolować. Gdyby faktycznie któraś z nich zmieniła swoje miejsce lub odpadła, należy przykleić ją tam, gdzie była poprzednio.

Co daje badanie holterem?

Holter EKG AsPEKT 800 pozwala rozszerzyć standardowe badanie serca w spoczynku. Choć zwykły elektrokardiograf podłączony do ciała może dać ogólny obraz tego, w jakim stanie jest serce, to w niektórych przypadkach nie wystarcza. Dlaczego? Z prostego powodu – gdy pacjent pozostaje przez dziesięć minut w spoczynku, jego serce nie musi pompować więcej krwi. Z tego względu zapis EKG może być nieco mylący. Bywa i tak, że u  niektórych osób nieprawidłowości przy pracy serca pojawiają się na przykład na skutek stresu, pracy fizycznej czy po prostu w określonym momencie dnia (ktoś może czuć osłabienie przed snem). Takie nieprawidłowości mogą nie zostać zarejestrowane na standardowym EKG, ale zapisze je holter. Badanie z użyciem holtera EKG AsPEKT zakłada, że pacjent przez cały dzień będzie wykonywał swoje standardowe czynności, tj. przykładowo pójdzie do pracy, odwiedzi siłownię, zrelaksuje się. Przez dwadzieścia cztery godziny serce będzie się bardzo różnie zachowywać – na stresującą sytuację zareaguje zupełnie inaczej niż na codziennie oglądanie serialu.

Wskazania do przeprowadzenia badania z holterem

Badanie holterem zleca się w przypadku wykrycia kołatań serca, nieprawidłowego rytmu i wiążących się z tym dolegliwości, takich jak omdlenia i osłabienie. Ponadto gdy standardowy wykres EKG wykaże bradykardię, czyli zbyt wolne bicie serca, lekarz także zleci badanie z użyciem holtera. Bradykardia jest stanem, który może nam towarzyszyć w trakcie snu z uwagi na fakt, że organizm jest wtedy bardzo zrelaksowany i spokojny. Jeśli jednak powtarza się ona także w ciągu dnia, lekarz może zadecydować o konieczności podjęcia leczenia. Holter EKG AsPEKT umożliwia przeprowadzanie zapisu pracy serca nawet przez 48 godzin, dzięki czemu kardiolog będzie mógł ocenić, czy bradykardia pacjenta jest faktycznie stanem zagrażającym organizmowi.

Holter stosuje się także profilaktycznie u osób, które mają wszczepione rozruszniki lub kardiowertery. Wówczas elektrokardiograf ma nie tyle wykryć zaburzenia, co raczej ocenić, czy wszczepione urządzenia spełniają swoją funkcję. Holter wykorzystuje się również do skontrolowania ciśnienia krwi – dobowe badanie ułatwia wykrycie nieprawidłowości, ponieważ jednorazowe badanie ciśnienia nie zawsze jest miarodajne (chociażby ze względu na to, że niektórych stresuje wizyta w szpitalu i przez to ich ciśnienie wzrasta, choć normalnie nie przekracza normy).

Holter EKG AsPEKT 48-godzinny często zleca się też osobom, które przebyły zawał serca. Po zawale pacjent musi przejść odpowiednią rehabilitację kardiologiczną, dlatego kontrola stanu serca jest niezwykle ważna. Dzięki niej kardiolog może ocenić, czy stan pacjenta poprawia się na tyle, by mógł on na przykład wrócić do pracy czy też do intensywniejszych ćwiczeń fizycznych.

Wskazanie do przeprowadzenia dobowego badania elektrokardiograficznego dotyczy też osób, które cierpią na notoryczne omdlenia i osłabienia. Holter pomoże sprawdzić, czy zasłabnięcia wynikają z zaburzeń pracy serca, a jeśli tak – z czego konkretnie. Nawet jeśli badanie niczego nie wykaże, to przynajmniej lekarze będą wiedzieli, jakie choroby można wykluczyć.

Badanie holterem jest nieinwazyjne i z tego względu może skorzystać z niego praktycznie każdy. Warto tylko pamiętać o tym, by nie brać kąpieli z przyczepionym holterem, ponieważ nie jest on wodoodporny. Nie należy też nadmiernie się oszczędzać, trzeba po prostu robić to, co zwykle. Tylko wtedy zapis EKG będzie na tyle miarodajny, że kardiolog będzie mógł postawić diagnozę lub wykluczyć ewentualne choroby.

Autor: Mariusz Zakrzewski. Artykuł „Czemu warto zbadać serce holterem EKG?” został stworzony, dzięki uprzejmości właściciela sklepu medycznego Kredos.pl

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.