Barwa moczu – czyli co powinno nas zaniepokoić?

Regularna obserwacja naszego ciała i badania kontrolne pomagają uniknąć nam wielu poważnych chorób, które w początkowym stadium są zazwyczaj proste do wyleczenia. Ważna jest przede wszystkim regularna obserwacja zmian, które pojawiają się na naszej skórze, zwracając szczególną uwagę na zmiany skóry twarzy, które mogą wskazywać na poważne zaburzenia – czy to te na tle alergicznym, czy nietolerancji pokarmowej.

Ważnym elementem w dbanie o nasze codzienne zdrowie jest obserwacja na pozór nieistotnych detali, które mogą w wyraźny, a niedostrzeżony przez nas sposób informować nas, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego. Do jednej z najważniejszych, regularnych obserwacji powinno należeć regularne sprawdzanie koloru naszego moczu.

Zdarza się, że ta na pozór błaha czynność może uchronić nas przed wieloma poważnymi schorzeniami, gdyż zabarwienie moczu może świadczyć o wielu stanach zapalnych i infekcjach w naszym organizmie. Dziś przyjrzymy się bliżej charakterystyce barwy moczu, oraz powiemy o tym, co powinno nas zaniepokoić i skłonić do szczegółowych badań, gdyż często niedostrzeganie problemu w obrębie nieprawidłowości w barwie tej wydzieliny skutkuje poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Kolor moczu, a nasze zdrowie:

Wielu z nas wydawać się może, że kolor, zapach czy wygląd moczu nie są istotne i nie mogą przesądzać o stanie naszego zdrowia. Faktem natomiast jest, że już od zarania dziejów nasi przodkowie potrafili przewidzieć poważne schorzenia na podstawie koloru swojego moczu.

Prawidłowy mocz powinien charakteryzować się słomkowym kolorem i być bezwonny.

Odstępstwa od dwóch podstawowych reguł, które mówią, że prawidłowy mocz powinien przybierać słomkowa barwę i być bezwonny znaczać mogą, że w naszym organizmie toczy się niebezpieczny proces zapalny, bądź też występuje problem z nerkami.

Warto podkreślić, że proces wydalania jest jednym z ważniejszych procesów odbywających się w naszym organizmie, gdyż pozwala na usunięcie wszelkich toksyn, które często nieświadomie przyjmujemy wraz z pożywieniem czy napojami. Często ze względu na brak świadomości dotyczącej obserwacji naszego moczu nie zdajemy sobie sprawy z niebezpieczeństw, które mogą na nas czekać wskutek patologicznych procesów toczących się w obrębie naszego organizmu.

Barwa moczu – to powinno nas zaniepokoić:

  • Intensywna, pomarańczowa barwa

Intensywnie pomarańczowa barwa moczu jest sygnałem, który powinien nas zaniepokoić i skłonić do wykonania badań. Zazwyczaj ta barwa moczu charakteryzuje problemy związane z woreczkiem żółciowym ale może być również pierwszą oznaką odwodnienia organizmu. W przypadku zaobserwowania takiej barwy moczu powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

  • Intensywna, żółta barwa

Intensywnie żółta barwa moczu zwykle związana jest z niedoborem witamin i minerałów, a także z nieodpowiednim nawodnieniem naszego organizmu. W przypadku zauważenia tego koloru moczu powinniśmy szczególnie starać się nawodnić nasz organizm i zwiększyć podaż witamin – jeśli kolor nie zmieni się po tygodniu takiej „kuracji” – powinniśmy skonsultować to z lekarzem pierwszego kontaktu i zrobić szereg badań.

  • Intensywna, czerwona barwa

Często zdarza się, że nasz mocz przybiera czerwoną barwę i dostrzeżenie tego niecodziennego zjawiska najczęściej wprawia nas w strach. Zazwyczaj jednak ten kolor moczu nie zwiastuje poważnej choroby, a związany jest ze spożywaniem bogatych w czerwony barwnik roślin i potraw (buraków, jagód).

  • Intensywna, różowa barwa

Niespotykany, najczęściej jasnoróżowy kolor naszego moczu może świadczyć o poważnych zmianach, które mają miejsce w naszym organizmie i powinien być bodźcem, który nakłoni nas do natychmiastowej wizyty w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu. Różowa barwa moczu może być spowodowana bowiem wieloma infekcjami, czy nawet procesami nowotworowymi.

  • Intensywny zapach moczu

Intensywny, a wręcz nieznośny zapach moczu jest spowodowany najczęściej błahą przyczyną, związaną z piciem zbyt wysokich ilości napojów bogatych w kofeinę, czy spożywania niektórych warzyw strączkowych. Należy jednak pamiętać, że jeśli nie jesteśmy osobami, które spożywają te produkty stosunkowo często, powinniśmy udać się na badania, dzięki których dowiemy się co jest podłożem tego nieprzyjemnego zapachu. Chcąc dbać o swoje zdrowie powinniśmy obserwować swój mocz w regularnych odstępach i przede wszystkim – nie lekceważyć niepokojących nas odstępstw!

  • Jasnożółty, mętny mocz

Często zdarza się, że korzystając z toalety zauważamy niepokojąco mętną barwę naszego moczu. Mimo, że pod względem kolorystycznym wydzielina ta nie daje nam powodu do niepokoju najczęściej widoczna jest na jej powierzchni biała, mętna struktura. Najczęściej przyczyną mętnego moczu jest brak odpowiedniej higieny okolic intymnych – na ten rodzaj zaburzenia narażone są szczególnie kobiety. Zdarza się, że jasnożółty, mętny mocz jest pierwszą z oznak toczących się w obrębie naszego organizmu infekcji. Powinniśmy pamiętać, że kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia jest przede wszystkim dbanie o siebie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.