Cukinia – co w sobie kryje i jak należy ją jeść
Cukinia czy też inaczej kabaczek to roślina uprawna, którą nie tylko co raz chętniej hodujemy na działkach czy w ogródkach, ale równie chętnie zaczynamy ją jeść. Można ją dodać niemal do każdej potrawy, a chodzą słuchy, że podobnie jak z marchewki można z niej przyrządzić pyszne ciasto! Jest idealnym dodatkiem do sałatek czy potraw na ciepło, ale równie dobrze sprawdza się na surowo, o czym rzadko pamiętamy. Cukinia to nie tylko przysmak na talerzu, ale również wartościowa roślina z rodziny dyniowatych, o tym dlaczego warto ją jeść oraz jak ją przyrządzać postaramy się dzisiaj dokładnie opowiedzieć.
Pochodzenie i uprawa cukinii
Pierwsze uprawy cukinii były z terenów Włoch, skąd też nazwa cukinii pochodzi – zucchina, dosyć szybko rozprzestrzeniła się po kontynencie zyskując sławę oraz uznanie ze względu na swoje walory smakowe oraz niezbyt wymagające uprawy. Obecnie najpopularniejsza jest w Rosji, gdzie również istnieją lokalne odmiany cukinii. Już pierwsze odmiany były proste w uprawie, wymagały odpowiednio użyźnionej gleby z odpowiednią wilgotnością i nasłonecznieniem, jednak same radziły sobie z odstraszaniem pasożytów i insektów, które mogłyby zniszczyć pola uprawne. Do tego chociaż lubią duże nasłonecznienie po wykiełkowaniu nawet przymrozki im nie straszne, co można wywnioskować z tego, że nawet na terenach Rosji znajdziemy liczne uprawy cukinii.
Ciekawe! Cukinia na surowo
Co ciekawe cukinia może być z powodzeniem spożywana nie tylko po obróbce termicznej, ale również na surowo. Koniecznie wypróbuj nasz przepis!
Odmiany cukinii
Jak już wspominaliśmy są liczne odmiany cukinii, nawet takie, które są jednocześnie ozdobne i jadalne (Black Forest ), wszystkie odmiany z kolei traktowane są jako oddzielne gatunki. Właściwie wszystkie są jadalne i cieszą się popularnością w zależności od kraju pochodzenia. W Polsce popularna jest cukinia pochodząca z Włoch czyli o maczugowatym kształcie w odcieniach ciemnej zieleni gdy jest duża i dojrzała oraz jasnej zieleni kiedy jest młoda. Oprócz tego często możemy spotkać cukinię żółtą, która nie odbiega smakiem od tradycyjnej odmiany, a jest równie pożądana i smaczna, a do tego uwielbiana za swój idealnie żółty kolor!
Właściwości zdrowotne cukinii – witaminy i minerały
Chociaż cukinia zaliczana jest raczej do nisko odżywczych warzyw to mimo wszystko pewne cenne składniki w swoich jagodach ma. Jagody czyli cukinie, które jmy mają w sobie całkiem szeroki zasób witamin od tych z grupy B, które odpowiedzialne są za prawidłową pracę układu pokarmowego, naszego metabolizmu oraz pracy mózgu, po witaminę A i karoten, dzięki któremu nie dosięgnie nas kurza ślepota oraz uchronimy się przed zwyrodnieniem plamki żółtek, oraz witaminy C, dzięki której nasz organizm lepiej broni się przed drobnoustrojami oraz witaminę K dzięki której nasz układ krwiotwórczy działa w odpowiedni sposób. Co więcej cukinia ma również minerały od żelaza, dzięki któremu zalecana jest przy diecie osób cierpiących na anemie, po magnez i potas. Co ciekawe cukinia nie kumuluje w sobie żadnych metali ciężkich dzięki czemu niemal każda z jagód jest zdrowa i bezpieczna!
Odchudzanie z cukinią – kaloryczność
Cukinia w niemal 80 procentach składa się z wody, jednak jako warzywo zielone ma dużą zawartość błonnika, a niski indeks glikemiczny oraz niską kaloryczność. W 100 gramach cukinii znajdziemy raptem 15kcal, a do tego poniżej grama tłuszczu i około 3 gram węglowodanów. Jest nie tylko zdrowa dla cukrzyków, ale też niezwykle chętnie wykorzystywana jest w różnego rodzaju dietach. Nie tylko jest zdrowym dodatkiem do potraw, ale przede wszystkim niskokalorycznym wypełniaczem posiłków, którego można jeść dużo, a bezpiecznie. Co więcej zawartość błonnika przyspiesza perystaltykę jelit dzięki czemu w trakcie odchudzania nie będziemy cierpieć na problemy z wypróżnianiem, a dzięki przyspieszonej perystaltyce ogólnie przyspieszamy działanie organizmu, a zatem też metabolizmu i procesów spalania tkanki tłuszczowej!
Cukinia przy nadkwasocie
Co więcej cukinia zalecana jest dla osób cierpiących na nadkwasotę żołądka niemal bez zależności od przyczyny powstania nadkwasoty. W cukinii znajdziemy bowiem substancje alkalizujące oraz zmieniające odczyn treści żołądkowej, dzięki czemu stanie się ona bardziej zasadowa, a co za tym idzie, objawy nadkwasoty będą znacznie lżejsze i mniej dokuczliwe. Nie tylko przy tym schorzeniu, ale również przy delikatnym układzie pokarmowym czy konkretnie delikatnym żołądku, jest zalecana aby włączyć ją do diety osób borykających się właśnie z takimi problemami. Cukinię można podawać już od najmłodszych lat właśnie ze względu na jej delikatne traktowanie naszego organizmu.
Świeże owoce i warzywa – cukinia
Pestki z cukinii – zastosowanie i zdrowotne działanie
Mało kto z nas pamięta, że w cukinii znajdziemy pestki! Są one niezwykle podobne do pestek dyni, gdyż obie rośliny pochodzą z tej samej rodziny roślin dyniowatych. Pestki te podobnie jak te z dyni mają podobne właściwości – działają odrobaczająco oraz prawdopodobnie przeciwdziałają powstawaniu i namnażaniu się komórek nowotworowych. Działanie odrobaczające jest potwierdzone, dlatego też ważne jest aby w sytuacji gdy okaże się, że chorujemy na robaki czy to ludzkie czy zwierzęce warto włączyć do diety dużą ilość cukinii!
Pamiętaj! Pod skórką cukinii
Decyduj się na młode cukinie, gdyż pod ich skórkami kryje się najwięcej składników odżywczych. Cukinia jest znacznie zdrowsza jedzona ze skórką niż bez niej.
Jak kupować cukinię oraz jak ją przechowywać
Zanim jednak podejmiemy się kupna cukinii warto wiedzieć czym się kierować przy wyborze. W przypadku cukinii nie ma większego znaczenia czy cukinia jest wybitnie dojrzała czyli duża z wyraźną twardą skórką czy młoda – jasnozielona z delikatną skórką. W obu przypadkach będzie idealna tylko do różnych potraw, duża i dojrzała będzie lepsza do gotowania czy smażenia, a mała i młoda idealna do jedzenia na surowo bez konieczności obierania jej! Niezależnie od tego na jaką się zdecydujemy powinna mieć ona błyszczącą i napiętą skórę pozbawioną przebarwień oraz uszkodzeń i draśnięć. Dobrze jest, aby cukinia była możliwie jak najcięższa, będzie to oznaczać przewagę miąższu nad pestkami. Kiedy już wybierzemy cukinię może ona być przechowywana w lodówce bardzo długo, ale pod warunkiem że nie znajdują się obok niej pomidory czy awokado, z których utlenia się substancja przyspieszająca psucie się cukinii.
Cukinia na surowo – dlaczego warto ją jeść
Mało kto z nas pamięta, że cukinia może być spożywana na surowo, jest wtedy znacznie bogatszym źródłem witamin i minerałów, gdyż nie ulatniają się ani nie zostają zniszczone podczas procesu smażenia czy gotowania. Taka cukinia najlepiej aby była młoda, a co ciekawe, nie powoduje ona niestrawności czy wzdęć dzięki czemu możemy podjadać świeżą cukinię już od najmłodszych lat! Poniżej prezentujemy prosty przepis jak spożywać cukinię na surowo!
Cukinia na surowo – prosty przepis
Będziesz potrzebować: młodej cukinii, serka twarogowego, ulubione przyprawy, pomidor, ogórek gruntowy
Sposób przygotowania: młodej cukinii nie musimy obierać ze skórki gdyż jest młoda, a pod nią kryje się najwięcej cennych składników. Wystarczy dokładnie wyszorować jej skórkę, a następnie pokroić wzdłuż w plastry grubości kromki chleba. Tak przygotowaną cukinię posmarować serkiem twarogowym oraz posypać ulubionymi przyprawami i podawać z ogórkiem lub/i pomidorem w zależności od preferencji. Co ciekawe tak przygotowana cukinia będzie idealna również do grillowania!